Bielany jak Ciechocinek? Szansa na dwie tężnie
16 lutego 2018
To może być prawdziwy hit przyszłego roku. Trwa sondowanie możliwości budowy w naszej dzielnicy solankowych inhalatoriów.
Drewniane budowle, w których panuje szczególny mikroklimat, sprzyjający zwłaszcza osobom z chorobami układu oddechowego, ale też pomagający wrócić do formy po trudnych dniach w pracy, od dawna są elementem krajobrazu polskich uzdrowisk. XIX-wieczne, gigantyczne tężnie w Ciechocinku są znane w całej Europie. Ale żeby skorzystać z tężni, wcale nie trzeba jechać tak daleko.
Ma Marysin...
Większość mieszkańców Bielan mogła nie odnotować, że w lipcu powstała pierwsza publiczna tężnia w Warszawie. Znajduje się ona na "drugim końcu miasta", na terenie obiektu sportowo-rekreacyjnego "Syrenka" przy ul. Starego Doktora w Marysinie Wawerskim. Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawer ma w planach już dwie kolejne a wawerczycy - jak przystało na mieszkańców dawnych letnisk - sami proponują następne lokalizacje.
...może mieć Wawrzyszew...
Wśród pierwszych pomysłów, zgłoszonych przez mieszkańców Bielan na czerwcowe głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, znalazła się właśnie tężnia solankowa. Według wstępnych szacunków kosztowałaby ona 250 tys. zł i stanęła pomiędzy ulicami Wolumen i Szekspira a stawami Brustmana.
- Byłaby obiektem publicznym, dostępnym dla wszystkich chętnych nieodpłatnie - pisze pomysłodawca. - Wokół zostałyby ustawione ławki, na których będzie można odpoczywać. Tężnia byłaby czynna od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych.
...i Chomiczówka
Podobny obiekt może stanąć w parku Chomicza. Edward Romanik proponuje przeznaczenie aż 1,5 mln zł na budowę na Chomiczówce prawdziwego mikrosanatorium. Sama tężnia miałaby wymiary 39,5 x 24 m i wysokość ponad 8 metrów.
- Przewiduję zagospodarowanie całego otoczenia: wykonanie chodników, montaż ławek czy stojaków na rowery, toalety, brodzika do hydroterapii, ścieżki wodnej do hydromasażu stóp, ścieżka suchej, fontanny z podświetleniem, iluminacji tężni, urządzeń do ćwiczeń oraz nowych drzew i krzewów - pisze autor projektu.
Projekty są teraz na etapie weryfikacji. Głosowanie odbędzie się tradycyjnie w czerwcu. Ewentualna budowa - w przyszłym roku.
(dg)