Biblioteka w Osiedlu Młodych do likwidacji?
13 lipca 2012
Trwają konsultacje dotyczące likwidacji biblioteki na Osiedlu Młodych. Filia ma niecałą setkę czytelników, a to zdaniem urzędników zbyt mało, by utrzymywać placówkę.
Czy filia jest potrzebna?
Od miesiąca trwają konsultacje, które mają ostatecznie wyjaśnić, czy biblioteka na Osiedlu Młodych jest potrzebna. - Wysyłaliśmy pismo do Biblioteki Głównej w Warszawie z prośba o opinię, otrzymaliśmy pismo od "Solidarności", mieszkańcy też przysłali opinie do prezydenta miasta. Czekamy jeszcze na zdanie dyrektorki naszej biblioteki. Nic nie jest jeszcze przesądzone - wyjaśnia Tamara Mytkowska, rzeczniczka ratusza w Legionowie.
Najpierw remont
Do 13 lipca biblioteka główna przy ulicy Broniewskiego 7 będzie nieczynna. Podczas zamknięcia przeprowadzony zostanie remont oraz prace związane ze zmianą systemu bibliotecznego, inwentaryzacje zbiorów bibliotecznych, tzw. skontrum, w wypożyczalni dla dorosłych oraz oddziale dla dzieci i młodzieży. Legionowską bibliotekę do nowoczesności ma przybliżyć elektroniczny system wypożyczania książek. I to jest właśnie główny cel prac remontowych.
Biblioteki otwarte dłużej
W marcu radni miejscy przyjęli zmiany w statucie biblioteki, na podstawie których od 1 lipca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna będzie działać w nowej odsłonie.
Od 2 lipca filia nr 1 przy ulicy Sowińskiego 15 jest czynna od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00. Natomiast dopiero od 16 lipca br. biblioteka główna przy ulicy Broniewskiego 7 czynna będzie według nowych zasad, tj. do godziny 19.00. Niestety, ku spodziewanemu niezadowoleniu czytelników, pracownicy obu bibliotek podczas wakacji soboty mają wolne. W ciągu roku szkolnego możemy jednak liczyć na to, że obie placówki będą otwarte w soboty od 11.00 do 19.00. Pozostałe biblioteki czynne są tylko od poniedziałku do piątku przez cały rok.
Jest specjalista
Radny Zdzisław Koryś podczas sesji rady miasta zainteresował się nowym stanowiskiem w bibliotece - specjalisty ds. marketingu. - W regulaminie jest nowe stanowisko specjalisty ds. marketingu. Żadne z zadań nie odnosi się do ulepszenia biblioteki. W dodatku został powołany kosztem zwolnienia jednego z pracowników bibliotecznych - wyliczał radny.
Urzędnicy przekonują jednak, że czytelnicy oprócz książek na półkach, oczekują także wydarzeń kulturalnych i promocyjnych w placówce, informacji i relacji ze zdjęciami na stronie internetowej biblioteki, kolorowych plakatów zachęcających do udziału w różnych wydarzeniach. - Do wykonywania tych zadań został właśnie zatrudniony specjalista ds. marketingu - mówi Tamara Mytkowska. Rozpoczął pracę już od lipca.
Wspólny elektroniczny system wypożyczania książek i połączenie biblioteki dla dzieci i dorosłych, to jak twierdzą władze miasta, krok w nowoczesność. Niestety to jak na razie jedyne unowocześnienie biblioteki. Pracownicy marzą, aby wreszcie znaleźć się we własnym budynku. Jeśli miasto sprzeda działkę położoną między ulicami Mickiewicza, Jagiellońską i Kazimierza Wielkiego, jest szansa na nowoczesną bibliotekę. W warunkach przetargu ma być bowiem zapisane, że deweloper odda parter bloku pod wypożyczalnię książek.
Ewelina Kurzak