REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski

 

Bezpłatne rejsy z plaży Romantycznej. Tego chcieli mieszkańcy

  13 października 2021

Bezpłatne rejsy z plaży Romantycznej. Tego chcieli mieszkańcy
W przyszłym roku przeprawy nie tylko do Wilanowa, źródło: FB/promwawer

Dzięki budżetowi obywatelskiemu stolica zyska dodatkowe połączenia turystyczne.

REKLAMA

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ponad 11 tysięcy głosów zyskał ogólnomiejski projekt dodatkowych rejsów Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej po Wiśle. Pomysł zakłada wykorzystanie do tego pięciu przystani, w tym znajdującej się na wawerskiej plaży Romantycznej.

REKLAMA

Bezpłatne rejsy po Wiśle

Bezpłatne rejsy turystyczno-krajoznawcze po warszawskim odcinku rzeki będą odbywać się w towarzystwie specjalisty z dziedziny historii i biologii. W planach są wycieczki różnego rodzaju statkami, w tym katamaranami i motorówkami. W sumie w ofercie ma się znaleźć kilkanaście różnych pozycji. Rejsy będą się odbywać codziennie od początku maja do końca września oraz w weekendy październikowe. W założeniu w dzień powszedni będzie realizowany co najmniej jeden rejs, a w weekendy minimum pięć.

Sam rejs trwać będzie około godziny głównie na centralnym odcinku Wisły, tj. od Podzamcza do portu Czerniakowskiego, a także w rejonie przystani Młociny i w okolicy plaży Romantycznej. Jak zapewnia autor projektu, rejsy będą zróżnicowane pod względem tras i godzin. Dodatkową atrakcją mogą być rejsy o świcie i o zachodzie słońca.

REKLAMA

Mało mieszkańców zna Wisłę

- Według Biura Marketingu Urzędu m.st. Warszawy w przeprowadzonym badaniu użytkowników Wisły, wiedza mieszkańców o atrakcjach na rzece jest na poziomie 3% - pisze pomysłodawca Rafał Łapiński. - Wielu z nich kojarzy głównie bezpłatne promy i statek Zarządu Transportu Miejskiego. Niniejszy projekt ma zwrócić uwagę, że atrakcje z Wisłą w tle na bulwarach się nie kończą, że coś po tej rzece pływa i tylko czeka, aby pokazać inną stronę miasta. Armatorzy wkładają wysiłek, aby dotrzeć do wielu osób, lecz jak statystyki pokazują, jest to tylko kroplą w naszej rzece. Często jednostki pływają prawie puste, stoją przy bulwarze i czekają, aby zabrać na ciekawy rejs. Wiem z autopsji, że warszawiacy chcą takiej atrakcji. Wiem, że jest wiele osób, których nie stać na wybranie się z całą rodziną w taki rejs.

Decyzją głosujących warszawiaków na bezpłatne rejsy przewidziano budżet w wysokości 271 tys. zł. Warto dodać, że realizacja projektu jest uzależniona od tego, czy samorządowi uda się znaleźć zainteresowanych armatorów. Jak pokazuje historia kilku ostatnich sezonów, oferta statków wycieczkowych na Wiśle jest niezwykle mała i nawet regularne dofinansowanie z pieniędzy podatników nie zachęca do inwestowania w statki. Ponieważ rzeka nie jest uregulowana, bardzo często dochodzi do sytuacji, że uziemione są nawet promy.

(db)

 

Komentarze (2)

# Hajduk

13.10.2021 09:13

W następnym budżecie zaproponuję ustawienie na bulwarze armaty, żeby można było strzelać do łajby "kurka wodna" XD

# Allegra

14.10.2021 09:07

Brakuje informacji czy trzeba i jak się zapisać, skąd godziny i czy to już ruszyło czy dopiero od 2021 :/
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA