REKLAMA

Białołęka

drogi »

 

Trudna droga do szkoły na Kobiałce

  19 grudnia 2023

alt='Trudna droga do szkoły na Kobiałce'
Fot. Danuta Zaleska

Dzieci nie mają łatwego życia w drodze do i ze szkoły na Kobiałce. Niestety niewiele się zmieni w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

- Znaczna liczba uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Kobiałka 49 mieszka w najbliższej okolicy, głównie w sąsiednich blokach. Jest też spora grupa, która musi chodzić dookoła niemałego, ogrodzonego osiedla. Przejście przez jego teren, nie tylko skróciłoby drogę do szkoły, ale również pozwoliłoby na uniknięcie ruchliwej ul. Kobiałka - zwraca uwagę radna Danuta Zaleska.

Zarówno zdaniem mieszkańców, jak i radnej, przydałaby się też budowa chodnika wzdłuż ulicy projektowanej, zwyczajowo nazywanej Słoneczną. Dodatkową kwestią pozostaje remont zniszczonego chodnika wzdłuż ulicy Kobiałka - od Płochocińskiej do mostu. Radna nie omieszkała przy okazji zapytać o umowy samorządu z deweloperami w rejonie ulic Kobiałka i Mochtyńskiej, bo kilka drogowych kwestii wymaga poprawy ze względów bezpieczeństwa.

Co z dziećmi z rejonów Międzyrzecza i Stanisławowa Pierwszego?

Ulica Międzyrzecze, którą rodzice wskazują jako możliwą trasę do szkoły, znajduje się na terenie zamkniętego osiedla i jest współwłasnością osób prywatnych. - W związku z tym urząd dzielnicy nie ma możliwości prawnych zajęcia stanowiska w tej sprawie - poinformował radną burmistrz Grzegorz Kuca. Wygląda zatem na to, że dzieci z położonych dalej od szkoły rejonów nie będą mogły korzystać z tego przejścia. W ulicy projektowanej nazywanej Słoneczną jest chodnik wzdłuż ogrodzenia szkoły, ale tylko na odcinku od ul. Kobiałka do granicy działki, na której znajduje się kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana.

- Przedłużenie chodnika do granicy z gminą Nieporęt w Stanisławowie Pierwszym wraz z budową przejścia dla pieszych wymaga pieniędzy na podział geodezyjny gruntów pod poszerzenie pasa drogowego, regulację ich własności na rzecz miasta oraz na realizację robót budowlanych. Powyższe uzależnione jest od aktualnych priorytetów i od wprowadzenia zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy przez radnych miasta - wyjaśnia burmistrz Kuca.

Jak zatem widać, chodnik raczej jeszcze długo nie powstanie. Może nieco szybciej wykonany zostanie remont chodnika wzdłuż ul. Kobiałka od Płochocińskiej do mostu. ZDM ma to na swojej liście inwestycji, jednak czeka na pieniądze przyznane przez warszawskich radnych.

Wstąp do księgarni

Kobiałka róg Mochtyńskiej - będzie bezpieczniej?

- Została zawarta umowa z inwestorem prywatnym na rozbudowę ul. Mochtyńskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Kobiałka. Powstanie zatoka autobusowa, odcinek chodnika w ul. Mochtyńskiej, przejścia dla pieszych z doświetleniem oraz doświetlenie istniejących przejść dla pieszych na skrzyżowaniu Mochtyńskiej z Kobiałką - informuje burmistrz Kuca. Realizacja inwestycji nastąpi prawdopodobnie w przyszłym roku.

DB

 

Komentarze (3)

# Patrycjaw

20.12.2023 17:42

Co z dziećmi z rejonu ul. Szamocin, ul. Orneckiej, ul. Konturowej ?? Droga dzieci do szkoły nr 110 przy ul. Bohaterów z tych rejonów przebiega przez ul. Wałuszewską ( przez ciemny las bez chodnika i pobocza !!) Innej alternatywy nie ma !!! Mieszkańcy już od lat starają się o poprawę bezpieczeństwa. Jest to ignorancja ze strony władz Miasta Warszawy jak i Zarząd Dróg Miejskich Warszawa ! To jest wykluczenie nie tylko dzieci, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do szkoły która znajduje się w promieniu 2 km ( brak, chodnika, brak komunikacji miejskiej). Ale również dla osób niepełnosprawnych i starszych, oni też muszą dojść do komunikacji miejskiej, do przychodni, sklepu, apteki.

# Endżi

20.12.2023 20:27

Przypomnę przy okazji, że na ul. Słonecznej w tym roku były już dwa wypadki. Jeden z udziałem rowerzysty, drugi z dzieckiem. Tym razem się poszczęściło i nikt nie umarł. Tym razem... Następnym, gdy już czyjeś życie rodzinne zostanie "złamane" mam nadzieję, że odpowiedzialne osoby zostaną surowo ukarane. Sprawa dotyczącą chodnika na ul. Słonecznej ciągnie się od conajmniej 7 lat i do tej pory nikt, absolutnie nikt nie pochylił się by pomóc mieszkańcom, a informacją że musi wejść do wieloletniej prognozy finansowej m.st. Warszawy po tylu pismach do gminy... żenada!

# Centruś

20.12.2023 21:21

Ktoś im kazał wprowadzać się na takie zadoopie?

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024