REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Bemowo czeka na wiaty na przystankach. "Nie chcemy stać w deszczu"

  19 lutego 2022

alt='Bemowo czeka na wiaty na przystankach. "Nie chcemy stać w deszczu"'
Czy nowe wiaty pojawią się na przystankach Fort Blizne 03 i 04? Źródło: bo.um.warszawa.pl

Mieszkańcy Bemowa i Górc nie chcą dłużej moknąć na przystankach w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj. Lista miejsc, w których brakuje zadaszeń trafi do Zarządu Transportu Miejskiego.

REKLAMA

Lata mijają, a wiata przystankowa wciąż pozostaje w niektórych częściach Warszawy towarem luksusowym. Mieszkańcy stracili już cierpliwość i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Jak? Jedna z mieszkanek w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego zaproponowała zakup i montaż wiat na przystankach Osiedle Leśne i Fort Bema.

Nowe "wypasione" wiaty

- Wiaty autobusowe w rejonie Fortu Bema są bardzo potrzebne - pisze pomysłodawczyni. - Dużo dzieci, młodzieży, osób starszych i rodziców z dziećmi korzysta z autobusów w naszym rejonie. Przystanki są umiejscowione często w miejscach nieosłoniętych w żaden sposób od wiatru, deszczu, śniegu czy słońca. Wiaty umożliwią spokojne i komfortowe korzystanie z komunikacji autobusowej i wypromują ten środek transportu wśród mieszkańców.

Ustawienie czterech wiat wyceniono na... 350 tys. zł. Dlaczego kosztowałyby tak dużo? Okazuje się, że nie chodzi o standardowe zadaszenia znane z większości przystanków, ale zupełnie inne obiekty. Byłyby one wyposażone w instalację fotowoltaiczną, wieczorami gablota z rozkładami jazdy byłaby podświetlona a przeszklenia oznakowane w celu ochrony ptaków przed ewentualnymi kolizjami. Całości dopełniałby zielony dach, czyli miejsce na rośliny. Czy jest szansa na budowę takich wiat? Jak uczy historia: nie.

W poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego urzędnicy odrzucali podobne pomysły tłumacząc, że w Warszawie obowiązuje standardowy model wiaty przystankowej. Monopol na ich ustawianie ma firma AMS, powiązana ze spółką Agora, wydawcą "Gazety Wyborczej".

Kup bilet

Czekają na zadaszenie

Z bardziej przyziemnym projektem wystartował Emil Łazarski, który za blisko 130 tys. zł proponuje ustawienie dwóch wiat na przystankach Fort Blizne oraz posadzenie drzew w okolicy skrzyżowania ul. Dywizjonu 303 z Łokuciewskiego.

- Aktualnie oba przystanki tramwajowe są nieosłonięte od deszczu, śniegu czy słońca - przypomina. - Celem wybudowania nowych, zadaszonych wiat jest zapewnienie komfortowego korzystania z komunikacji miejskiej okolicznym mieszkańcom. Wielu z nich codziennie dojeżdża do centrum tramwajami i w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych czekanie na tramwaj jest nieprzyjemne i może prowadzić do tymczasowej utraty zdrowia.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Bezradny

19.02.2022 14:53

Mieszkańcy piszą projekty, w ramach Budżet Obywatelskiego, o postawienie wiat na przystankach Coś co powinno być norma. Co Ci radni robią na tych wszystkich komisjach? Cze masowo nie piszą interpelacji o postawienie wiat.

# Norbert3

19.02.2022 15:59

#Bezradny napisał(a) 19.02.2022 14:53
Mieszkańcy piszą projekty, w ramach Budżet Obywatelskiego, o postawienie wiat na przystankach Coś co powinno być norma. Co Ci radni robią na tych wszystkich komisjach? Cze masowo nie piszą interpelacji o postawienie wiat.

Masz rację. Coś co powinno być normą, a więc tak podstawowe sprawy jak wiaty, muszą w ramach BO zgłaszać mieszkańcy??? Przecież BO powinien dawać "coś ekstra", a więc infrastrukturę sportowo-rekreacyjną a nie coś o co samorząd wraz z ZTM-em powinni już dawno zadbać.

# nnn

19.02.2022 16:25

Wiat dotąd nie postawili, bo Bemowo to słabe miejsce na reklmy.

REKLAMA

# niepotrzebne wam

19.02.2022 19:52

że są perony to już cud, wstyd dla instytucji miejskiej odpowiedzialnej za przystanki

# Tybulec

20.02.2022 12:21

Niedługo z budżetu obywatelskiego będą budować drogi i je remontować, bo z budżetu miasta pieniądze pójdą na hotel dla LPG oraz muzeum sztuki współczesnej oraz strefę relaksu.

# nnn

20.02.2022 18:37

#Tybulec napisał(a) 20.02.2022 12:21
Niedługo z budżetu obywatelskiego będą budować drogi i je remontować, bo z budżetu miasta pieniądze pójdą na hotel dla LPG oraz muzeum sztuki współczesnej oraz strefę relaksu.
Budżet obywatelski jest częścią budżetu miasta. Róznica polega na tym, że to nie urzędnicy a mieszkańcy decydują na co zostanie wydany.

REKLAMA

# Kocur

21.02.2022 11:13

Dzisiaj, 7 rano, przystanek metro Marymont. Nikt nie stał pod wiatą - ludzie pochowani na schodach do przejścia podziemnego i wejściu do windy - pod wiatą bardziej lało na łeb, niż jakby pod chmurką stanąć.
Oczywiście ławka jak zwykle była cała mokra. Ktokolwiek chce takich wiat, niech się dobrze zastanowi czy aby na pewno ich chce, tym bardziej z przeszklonymi dachami - w lato też nikt pod nimi nie stoi, lecz w cieniu pobliskich drzew czy kiosków.
Ale czepiam się - ważne, że GW dostała zastrzyk gotówki w darmowej przestrzeni reklamowej. Michnikowi kasa się musi zgadzać. Ręka, rękę myje - zapewne przed wyborami bonifikata 99,9% na reklamową propagandę - tak, jak ostatnio na miejskich autobusach było i bezczelne tłumaczenie, że "najwidoczniej lepiej negocjujemy ceny". ;]
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024