Basen przy Ostródzkiej coraz bliżej
20 kwietnia 2018
Rada miasta zdecydowała o przejęciu gruntu pod budowę pływalni na wschodniej Białołęce.
Dwa lata temu udało nam się wstawić do budżetu dzielnicy nowy tytuł inwestycyjny - budowę basenu przy ul. Ostródzkiej. Chcąc popływać, mieszkańcy nie będą musieli już jechać na Bródno lub Tarchomin. Mamy zarezerwowane na ten cel pierwsze pieniądze - 14 mln złotych. Basen ma powstać w latach 2018-2021.
Miejsce
Budowa planowana jest na działce o powierzchni 2,5 ha, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu Ostródzkiej z Hemara, naprzeciwko szkoły. Teren jest własnością agencji rolnej należącej do skarbu państwa. Zgodnie z planem miejscowym obszar przeznaczony jest na sport, wypoczynek, oświatę, kulturę i zieleń.
Zgodnie z prawem, jeżeli lokalny samorząd planuje na takiej działce inwestycję publiczną, to może pozyskać ją na ten cel bezpłatnie. Po kilku latach bardzo trudnych negocjacji z agencją rolną, udało nam się w końcu otrzymać zapewnienie, że nabędziemy teren pod basen. Uchwała rady miasta w tej sprawie była niezbędnym formalnym wymogiem, abyśmy mogli podpisać umowę nabycia gruntu.
Lokalne centrum rekreacji
Od strony ulicy Ostródzkiej powstanie budynek mieszczący 25-metrowy sportowy basen z wieloma torami, z pełnym wyposażeniem wymaganym do organizacji zawodów (sygnalizacja falstartu, nawrotu w stylu grzbietowym itp.). Niezbędnym elementem powinna być oczywiście uwielbiana przez dzieci długa i kręta wodna zjeżdżalnia. Planuje się też realizację centrum rekreacyjno-wypoczynkowego z wieloma atrakcjami, np. saunami, jacuzzi czy hydromasażem.
Zapisy planu miejscowego nakazują zachowanie 50% powierzchni działki jako tzw. biologicznie czynną, na której nie może być budynków, dróg, chodników itp. W związku z tym, na przynajmniej połowie terenu powstanie zielony park. Będzie w nim część służąca aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, z placem zabaw dla dużych i małych dzieci, czy siłownią plenerową dla starszych. Nie zabraknie też strefy wypoczynku z ławkami wśród dużej ilości krzewów i drzew. Na terenie działki jest już kilka pięknych wielkich okazów, które z pewnością zostaną zachowane. Od strony ulicy powstaną miejsca parkingowe obsługujące cały kompleks. Z pewnością docenią je także rodzice dowożący dzieci do sąsiedniej szkoły.
Z basenu ucieszą się chyba najbardziej uczniowie szkół na Zielonej Białołęce. Już jest ich wiele a powstają kolejne. Kończy się budowa pobliskiej dużej podstawówki przy ul. Warzelniczej. W tym roku powinna zacząć się realizacja następnej - przy ul. Ruskowy Bród. W godzinach pracy szkół basen będzie służył głównie dzieciom i młodzieży, ale popołudniami, wieczorami i w weekendy będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców.
Harmonogram
Jeżeli agencja rolna skarbu państwa dotrzyma ustalonych terminów, to notarialna umowa nabycia gruntu powinna być podpisana jeszcze przed wakacjami. Tej chwili niecierpliwie wyczekuje wydział inwestycji w naszym urzędzie dzielnicy, planujący niezwłocznie zamówić tzw. studium wykonalności, które dokładnie określi - co, gdzie i jak można zbudować. Zaraz potem będzie powstawać tzw. koncepcja architektoniczna oraz dokumentacja projektowa, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę.
W bieżącym roku na rozpoczęcie tych prac przygotowawczych zarezerwowano 250 tys. złotych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku ruszą prace budowlane. Popływać w gotowym basenie będziemy mogli być może już za dwa lata.
Pozyskane przez nas 14 milionów złotych na basen jest oczywiście tylko początkiem realizacji lokalnego centrum sportowo-rekreacyjnego w tym miejscu. Będziemy starać się o kolejne fundusze. Podobnie jak w przypadku parku na Magicznej, centrum będzie rozbudowywane o kolejne obiekty służące mieszkańcom Zielonej Białołęki.
Waldemar Roszak
radny dzielnicy Białołęka