REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Lasy Choszczówki niebezpieczne dla zwierząt? Winni ludzie

  23 kwietnia 2018

alt='Lasy Choszczówki niebezpieczne dla zwierząt? Winni ludzie'
Fot. Grażyna Strzelecka

W Choszczówce coraz więcej zwierząt ginie lub kaleczy się na niebezpiecznych ogrodzeniach zakończonych kolcami.

REKLAMA

Na problem niebezpiecznych ogrodzeń w okolicach lasu zwróciła uwagę w marcu na Facebooku pani Grażyna. - Na rogu Mehoffera i Ślepej jest pusta działka z połamanym metalowym płotem. Zaplątała się tam sarna. Gdy ją znaleźliśmy, jeszcze żyła. Brzegiem lasu przebiegali non stop biegacze z nosami w kartkach z trasą. Nikt nie zauważył, że obok męczy się zwierzę. Szybko przyjechał ekopatrol straży miejskiej, ale było już za późno. Apeluję do pana radnego z Choszczówki Filipa Pelca o zainteresowanie się sprawą tego płotu, który na długim odcinku odgradza łąkę od lasu, a leżąc, działa jak wnyki. Gra w boule może jeszcze chwilę poczekać... - napisała pani Grażyna. Radny zareagował na apel i obiecał działania.

Usunąć ogrodzenie

- Jedna z saren nadziała się na ogrodzenie i w rezultacie w męczarniach skonała. Nie było mnie wtedy na Białołęce, ale sąsiedzi byli i zgłosili do straży miejskiej wniosek, aby właściciel usunął to ogrodzenie, które jest śmiertelną pułapką dla zwierząt. Ja natomiast złożyłem interpelację z prośbą o wyszukanie tego typu działek w lesie i zwrócenie się do właścicieli, aby zlikwidowali takie przeszkody - mówi Filip Pelc.

Wstąp do księgarni

Niebezpieczne ogrodzenia

- Niestety, my jako leśnicy nie mamy wpływu na kształt ogrodzeń. Możemy oczywiście apelować do rozsądku właścicieli działek graniczących z lasem, ale niczego nie możemy nakazać. Piłeczka jest np. po stronie Biura Architektury, który może ustalać taki a nie inny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z zapisami dotyczącymi m.in. ogrodzeń - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich. Potwierdza jednocześnie, że płoty są poważnym problemem dla zwierząt małych i dużych.

- Mamy sporo przypadków, kiedy zwierzę zaplątuje się w ogrodzenie i utyka w szczelinie pomiędzy jakimiś prętami czy sztachetami. Najczęściej są to sarny albo dziki. Czasami udaje się je uratować, ale najczęściej się niestety duszą albo mają zbyt wielkie obrażenia zewnętrzne i zdychają. Coraz częściej spotykamy łosie, które próbują przeskoczyć przez ogrodzenie. Zwierzę wiesza się na prętach, które rozpruwają mu brzuch. Czasami też łamią sobie nogi - opowiada Andżelika Gackowska.

REKLAMA

Jak bezpiecznie grodzić?

Nadleśnictwo apeluje - jeśli już grodzimy działkę w pobliżu lasu, to róbmy to w taki sposób, żeby ogrodzenie było dla zwierząt widoczne. Zwierzę, które jest spokojne, zauważy siatkę, ale to uciekające w popłochu np. przed psem naszego sąsiada może nie zauważyć przeszkody i w rezultacie się o nią rozbije. Pionowe elementy ogrodzenia powinny być w takiej odległości od siebie, żeby uniemożliwić zwierzęciu zaklinowanie się pomiędzy nimi (zaleca się nie szerzej niż 10 cm). - Należy wyeliminować także druty kolczaste oraz ogrodzenia panelowe z ostrymi zakończeniami, np. szpikulcami u góry. To jest śmiercionośna przeszkoda dla zwierząt, powodująca dodatkowo potworne męki zwierzęcia. W zeszłym roku mięliśmy jedenaście takich przypadków u łosi - przyznaje Andżelika Gackowska.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024