REKLAMA

Wola

historia »

 

80 lat temu powstała kładka nad Chłodną. To jeden z symboli getta

  26 stycznia 2022

alt='80 lat temu powstała kładka nad Chłodną. To jeden z symboli getta'
źródło: domena publiczna

26 stycznia 1942 roku niemieccy okupanci otworzyli drewnianą kładkę, na której tłoczyli się Żydzi przechodzący między dwiema częściami getta.

REKLAMA

Drewniana kładka nad Chłodną była jedną z czterech podobnych konstrukcji, które Niemcy zbudowali w latach 1941-1942 na terenie zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Pozostałe, zdecydowanie mniej znane, znajdowały się nad Żelazną oraz nieistniejącymi już ulicami na Nowym Mieście: Mławską i Przebiegiem.

Słynna kładka nad Chłodną

Budowa kładki była konieczna ze względu na ogromne znaczenie komunikacyjne Chłodnej, będącej jedną z głównych ulic prowadzących do zachodnich dzielnic. Pomost powstał na wysokości drugiego piętra pomiędzy kamienicami z numerami 23 i 26. Miał ułatwić Żydom przemieszczanie się pomiędzy południową i północną częścią getta, a Niemcom umożliwić płynny przejazd ruchliwą jezdnią.

Często fotografowana kładka stała się jednym z symboli Warszawy podzielonej przez Niemców na "aryjską" i "żydowską". Istniała zaledwie kilka miesięcy. Została rozebrana po zmniejszeniu obszaru getta w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej i włączeniu jego części położonej na południe od Leszna do "aryjskiej" części miasta w sierpniu 1942 roku.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kładka Pamięci przypomina o historii

Podczas rewitalizacji Chłodnej, w 2011 roku nad jezdnią obok skrzyżowania z Żelazną powstała Kładka Pamięci. Instalacja według projektu Tomasza Leca składa się z dwóch par dziesięciometrowych słupów ustawionych po obu stronach ulicy. Zostały one obłożone okładziną z brązu krzemowego, mającego przypominać drewniane belki. Pomiędzy słupami rozpięto cztery światłowody o długości 27 metrów, wyznaczające miejsce, w którym znajdował się podest i poręcze kładki.

W słupach ustawionych po północnej stronie Chłodnej zamontowano cztery stereoskopy, w których można obejrzeć zdjęcia 3D kładki oraz usłyszeć dźwięki przejeżdżających tramwajów, tupot ludzkich stóp na schodach kładki i śpiew żydowskiego kantora.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024