REKLAMA

Legionowo

Ściśle związani z historią miasta

 

2012 rokiem Centkiewiczów w Legionowie

  7 lutego 2012

alt='2012 rokiem Centkiewiczów w Legionowie'
www.legionowo.pl

Na pamiątkę 80. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy polarnej rok 2012 ogłoszono w Legionowie rokiem Aliny i Czesława Centkiewiczów. Z tej okazji w mieście organizowane będą liczne konkursy i wystawy wspominające polarników, którzy swoją słynną wyprawę rozpoczęli właśnie w Legionowie.

REKLAMA

W 1932 roku Czesław Centkiewicz poprowadził pierwszą polską wyprawę polarną na Wyspę Niedźwiedzią. To właśnie z Obserwatorium Aerologicznego w Legionowie wyruszył transport z ładunkiem będącym wyposażeniem dla tego przedsięwzięcia. Dlatego też Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Legionowa postanowił, że głównym kierunkiem działania w 2012 roku będzie uświetnienie tej rocznicy oraz postaci Aliny i Czesława Centkiewiczów - organizatorów wyprawy, pisarzy, podróżników oraz byłych mieszkańców Legionowa.

Kim byli Centkiewiczowie?

Czesław Centkiewicz urodził się w 1904 roku, zmarł 10 lipca 1996 roku. Przez wiele lat był mieszkańcem Legionowa. Napisał znaną wszystkim dzieciom książkę o przygodach 12-letniego Eskimosa Anaruka, pt. "Anaruk, chłopiec z Grenlandii". Inne słynne jego dzieła to: "Wyspa mgieł i wichrów" czy "Loty nad śniegami". Żonę Alinę poznał podczas jednej z wypraw w Alpy. Wspólnie z nią napisał m.in. "Odarpi, syn Egigwy", "Niezwykłą podróż" czy "Zaczarowaną zagrodę". Warto przypomnieć, że Alina Centkiewicz była pierwszą Polką, a szóstą kobietą na świecie, która w 1958 roku stanęła na Antarktydzie. Małżeństwo odznaczone zostało wieloma medalami za zasługi zarówno literackie, jak i podróżnicze.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Legionowo nawiąże współpracę z Norwegami

Oprócz obchodów u siebie, władze planują nawiązać współpracę z miastem Tromsø w Norwegii, gdzie była baza wypadowa tej słynnej, pierwszej wyprawy polarnej. - Wiemy, że Norwegowie posiadają cenne pamiątki z tej wyprawy, a my też mamy sporo pamiątek, którymi moglibyśmy się wymieniać przy okazji wystaw.

W legionowskim muzeum możemy zobaczyć m.in. order uśmiechu, którym został odznaczony Czesław Centkiewicz, jego prawo jazdy, ulubioną fajkę czy listy do Iwaszkiewicza.
W naszym posiadaniu jest m.in. order uśmiechu, którym został odznaczony Czesław Centkiewicz, jego prawo jazdy, fajka czy listy do Iwaszkiewicza, które można zobaczyć na wystawie w naszym muzeum. Chcielibyśmy zorganizować wspólną konferencję poświęconą wyprawom - mówi Anna Szwarczewska, rzeczniczka legionowskiego ratusza.

REKLAMA

Reedycja książki "Wyspa mgieł i wichrów"

Ci, którzy jeszcze nie mają w swojej biblioteczce książki Centkiewiczów "Wyspa mgieł i wichrów" będą mieli okazję do jej zakupu, bowiem w marcu planowana jest reedycja pierwszego wydania. Realizatorem tego pomysłu jest legionowska biblioteka. Również w bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie Moniki Witkowskiej z młodzieżą "Śladami Centkiewicza i miejsc przez niego opisywanych" oraz spotkanie z mieszkańcami dotyczące książki "Kurs na Arktykę".

REKLAMA

Przyjaciele Centkiewiczów czynnie włączają się w obchody

Na uroczyste ogłoszenie roku 2012 rokiem Centkiewiczów przybyli bliscy podróżników, m.in. Temeneużka Wdowczyk wraz z mężem i synem. - Pragniemy, aby ten rok był dla nas wyjątkowy. Chcemy pomóc miastu w stałym pielęgnowaniu pamięci o Centkiewiczach - mówił syn pani Wdowczyk. Warto zaznaczyć, że Wdowczykowie byli bardzo bliskimi przyjaciółmi małżeństwa, a ostatnie chwile życia Czesław Centkiewicz spędził pod ich troskliwą opieką. Posiadają oni wiele pamiątek po podróżnikach, które przekazali na wystawę zorganizowaną przez miasto w Muzeum Historycznym. Zachęcamy do obejrzenia tych cennych pamiątek.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break