2012 rokiem Centkiewiczów w Legionowie
7 lutego 2012
Na pamiątkę 80. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy polarnej rok 2012 ogłoszono w Legionowie rokiem Aliny i Czesława Centkiewiczów. Z tej okazji w mieście organizowane będą liczne konkursy i wystawy wspominające polarników, którzy swoją słynną wyprawę rozpoczęli właśnie w Legionowie.
Kim byli Centkiewiczowie?
Czesław Centkiewicz urodził się w 1904 roku, zmarł 10 lipca 1996 roku. Przez wiele lat był mieszkańcem Legionowa. Napisał znaną wszystkim dzieciom książkę o przygodach 12-letniego Eskimosa Anaruka, pt. "Anaruk, chłopiec z Grenlandii". Inne słynne jego dzieła to: "Wyspa mgieł i wichrów" czy "Loty nad śniegami". Żonę Alinę poznał podczas jednej z wypraw w Alpy. Wspólnie z nią napisał m.in. "Odarpi, syn Egigwy", "Niezwykłą podróż" czy "Zaczarowaną zagrodę". Warto przypomnieć, że Alina Centkiewicz była pierwszą Polką, a szóstą kobietą na świecie, która w 1958 roku stanęła na Antarktydzie. Małżeństwo odznaczone zostało wieloma medalami za zasługi zarówno literackie, jak i podróżnicze.
Legionowo nawiąże współpracę z Norwegami
Oprócz obchodów u siebie, władze planują nawiązać współpracę z miastem Tromsø w Norwegii, gdzie była baza wypadowa tej słynnej, pierwszej wyprawy polarnej. - Wiemy, że Norwegowie posiadają cenne pamiątki z tej wyprawy, a my też mamy sporo pamiątek, którymi moglibyśmy się wymieniać przy okazji wystaw.
Reedycja książki "Wyspa mgieł i wichrów"
Ci, którzy jeszcze nie mają w swojej biblioteczce książki Centkiewiczów "Wyspa mgieł i wichrów" będą mieli okazję do jej zakupu, bowiem w marcu planowana jest reedycja pierwszego wydania. Realizatorem tego pomysłu jest legionowska biblioteka. Również w bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie Moniki Witkowskiej z młodzieżą "Śladami Centkiewicza i miejsc przez niego opisywanych" oraz spotkanie z mieszkańcami dotyczące książki "Kurs na Arktykę".
Przyjaciele Centkiewiczów czynnie włączają się w obchody
Na uroczyste ogłoszenie roku 2012 rokiem Centkiewiczów przybyli bliscy podróżników, m.in. Temeneużka Wdowczyk wraz z mężem i synem. - Pragniemy, aby ten rok był dla nas wyjątkowy. Chcemy pomóc miastu w stałym pielęgnowaniu pamięci o Centkiewiczach - mówił syn pani Wdowczyk. Warto zaznaczyć, że Wdowczykowie byli bardzo bliskimi przyjaciółmi małżeństwa, a ostatnie chwile życia Czesław Centkiewicz spędził pod ich troskliwą opieką. Posiadają oni wiele pamiątek po podróżnikach, które przekazali na wystawę zorganizowaną przez miasto w Muzeum Historycznym. Zachęcamy do obejrzenia tych cennych pamiątek.
Ewelina Kurzak