REKLAMA

Puls Warszawy

Prawnik odpowiada na pytania czytelników

 

Zima a odłączenie prądu i gazu

  29 lutego 2012

alt='Zima a odłączenie prądu i gazu'
www.msgaz.pl

Czy zimą można ludziom wyłączyć ogrzewanie (gaz i prąd) - jak nie płacą rachunków? Bo pisał Pan, że nie można ich eksmitować. Jaka jest procedura?

REKLAMA

Przepisy regulujące dostarczanie odbiorcom paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła umożliwiają przedsiębiorcom energetycznym wstrzymanie dostaw ze względu na zaległości w opłatach. Nie przewidują one jednak ograniczenia, jak ma to miejsce chociażby w przypadku eksmisji, iż odcięcie dostarczania gazu lub ciepła nie może nastąpić w okresie zimowym. Z punktu widzenia prawa jest to więc dozwolone.

Minimum miesiąc

Niezależnie od pory roku, wstrzymanie dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła ze względu na zaległości płatnicze może nastąpić nie wcześniej niż po upływie miesiąca od terminu płatności, po uprzednim powiadomieniu odbiorcy o zwłoce w opłatach. W takim powiadomieniu przedsiębiorstwo ma obowiązek wyznaczyć odbiorcy dodatkowy dwutygodniowy termin zapłaty zaległych należności oraz poinformować, że skutkiem nieuiszczenia ich może być wstrzymanie dostaw.

Postuluje się obecnie, zwłaszcza w okresie zimowym, że przedsiębiorstwo energetyczne powinno o zamiarze wstrzymania dostaw gazu i ciepła informować ośrodek opieki społecznej.
Dopiero po tym czasie ( i jednocześnie co najmniej miesiąc od daty ostatniego rachunku) przedsiębiorstwo może faktycznie odciąć dopływ gazu lub ciepła. Taka procedura nie może zostać zmieniona w drodze umowy zawieranej z przedsiębiorstwem energetycznym. Wszelkie postanowienia umożliwiające przedsiębiorstwom energetycznym wstrzymanie dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła z innych przyczyn lub z zachowaniem innej procedury są nieważne z mocy prawa. Po ustaniu przyczyny wstrzymania dostaw, a więc po opłaceniu zaległości pieniężnych, przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek bezzwłocznego wznowienia dostaw. Wiąże się to jednak z opłatą w wysokości określanej przez to przedsiębiorstwo, którą ponosi odbiorca. Postuluje się obecnie, zwłaszcza w okresie zimowym, że przedsiębiorstwo energetyczne powinno o zamiarze wstrzymania dostaw gazu i ciepła informować ośrodek opieki społecznej. Takiej procedury nie ma jednak w obowiązującym prawie. Mimo iż prawo europejskie przewiduje obowiązek ochrony w tym zakresie odbiorców słabych ekonomicznie, przepisy takie nie zostały jeszcze w Polsce wprowadzone.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# PaulinaNpr

27.01.2016 17:14

Wraz z koleżanką udało nam się wynająć ze stronki wynajemwarszawa.eu sprawdzone biuro mozna polecac
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA