Żeby grać w piłkę, brakuje dziury w płocie
7 marca 2012
Rusza ogólnopolska akcja "Grajmy w piłkę" mająca na celu zniesienie zakazów zabraniających młodzieży wchodzenia na ogólnodostępne boiska. Problem dotyczy w głównej mierze województwa mazowieckiego. Akcję poparli celebryci.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w województwie mazowieckim liczba szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wynosiła łącznie prawie trzy tysiące. Niestety, nie wszystkie z nich mają inicjatywę, własne obiekty sportowe lub wystarczające warunki i zaplecze techniczne do tego, by dzieci i młodzież mogły swobodnie z nich korzystać. Do akcji zamierza włączyć się szkółka Barcelony z centralą przy ulicy Kawęczyńskiej.
Piłka nożna to najpopularniejszy ze sportów, w dodatku w tym roku mamy największą sportową imprezę w naszym kraju, czyli piłkarskie mistrzostwa Europy. Tymczasem coraz mniej dzieci uprawia ten sport w sposób niezorganizowany, spontaniczny. Przyczyną są zakazy gry na podwórkach i boiskach w naszym regionie. Jak wykazała analiza kancelarii bnt Zamorska & Partnerzy te zakazy nie mają oparcia w polskim prawie.
- Za moich czasów było gdzie pograć, na boiska wchodziło się przez dziury w płocie. To były klepiska. Żużel miało się w kolanach i łokciach. Nie było siatek na bramkach. Teraz są siatki, tartanowa nawierzchnia albo sztuczna trawa. Jest super ekstra wypas. Brakuje jednak tej dziury w płocie. Ci, którzy chcą pograć w piłę, a nie dostali się do klubu - bo nie wszyscy tam się mogą dostać - nie mają gdzie po szkole pograć, bo nie są w stanie zapłacić za boisko. Cieszymy się, że mamy Euro 2012. Ale w kraju, gdzie mamy taką imprezę młodzi powinni biegać po każdym wolnym placyku. Apeluję: nie tylko "hajs" liczy się w życiu. Dajcie tym młodym pograć - mówi Bartosz Obuchowicz, także aktor, kolejny z ambasadorów akcji.
Organizatorzy akcji "Grajmy w piłkę" zachęcają do zmiany postaw i znoszenia zakazów. Na stronie internetowej www.grajmywpilke.pl zamieszczono interaktywną mapę, na której można oznaczać boiska ogólnodostępne, jak i te opatrzone zakazem gry w piłkę. Zachęcają też wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego do wspólnego tworzenia szkół i obiektów sportowych, tak aby informacja o dostępności lokalnych placówek była widoczna dla szerszego grona zainteresowanych.
Oprócz wspomnianych Piotra Gąsowskiego i Bartosza Obuchowicza akcję poparli: Paweł Małaszyński, Marcin Dorociński, Rafał Królikowski, Piotr Zelt, Rafał Bryndal, Dorota Deląg, Edyta Olszówka, Grażyna Wolszczak, Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Ciupińska, reprezentantka Polski w piłce nożnej.
mac
O problemach z brakiem dostępu czy likwidacją osiedlowych boisk pisaliśmy wielokrotnie. Poniżej kilka przykładów naszych artykułów:Sprzedali plac zabaw
Zmarnowany potencjał
Zamknięte boiska
Nie dla boisk w osiedlach
Chcesz pograć w piłkę? Zgarnie Cię straż!
Wrzesień bez boiska
Boisko zamknięte dla mieszkańców
Parking na boisku
Dziki zamiast piłkarzy
Boiska na Targówku nieczynne
Domy zamiast boiska