REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Straż miejska bez fotoradarów. "Czy mam opłacić mandat"?

  24 sierpnia 2015

alt='Straż miejska bez fotoradarów. "Czy mam opłacić mandat"?'
źródło: strazmiejska.waw.pl

Sejm przygotowuje ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2016 miejskie straże nie będą mogły prowadzić kontroli drogowej z pomocą stacjonarnych i przenośnych fotoradarów.

REKLAMA

To oznacza, że skończą się wezwania do płacenia mandatów z "najdroższych studiów fotograficznych" w Warszawie. Ale czy to wpłynie na bezpieczeństwo na drogach? Policjanci i strażnicy mówią jasno - tam, gdzie działają fotoradary, kierowcy jeżdżą wolniej i bezpieczniej. Szczególne zasługi miały w tej dziedzinie tzw. superradary, które nie tylko fotografowały przekraczających prędkość, ale też wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Dwóch z nich już nie ma - skończyła się umowa na ich użyczenie od producenta, a straż miejska jej nie przedłużyła. Co z kolejnymi?

- Jeśli ustawa wejdzie w życie, o północy w sylwestrową noc fotoradary zostaną wyłączone i zdemontowane - zapowiada Monika Niżniak, rzecznik stołecznej straży miejskiej. - Nie będzie można z nich korzystać, nie będą robić zdjęć. Czy przejdą na własność policji bądź Inspekcji Transportu Drogowego? Są własnością Straży Miejskiej, a nie wydaje mi się, żeby nasza własność miała trafić w inne ręce.

Czym powinna zajmować się straż miejska?

Ustawa powstała po raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, że straże miejskie koncentrują się na zbieraniu pieniędzy z fotoradarów, a nie na utrzymywaniu porządku. Choć w przypadku Warszawy taki zarzut może być krzywdzący - w miejscach, gdzie ustawiono fotoradary, rzeczywiście spadła liczba kolizji i wypadków. A czy były potrzebne? Tylko w 2013 roku, w ciągu 12 miesięcy od ustawienia, fotoradary na Modlińskiej zrobiły łącznie ponad 3,5 tysiąca zdjęć kierowców przekraczających prędkość. O sto mniej - fotoradar na Górczewskiej, nieco ponad trzy tysiące - na Radzymińskiej.

Na pewno wielu się ucieszy, ale pamiętajmy, że brak kontroli ze strony strażników nie oznacza pozostawienia ulic bez nadzoru - zawsze pozostaje policja i ITD. Trzeba też pamiętać, że do stycznia strażnicy mają prawo wystawiać mandaty na podstawie zdjęć - i na pewno z tego prawa skorzystają. Tak więc jeśli nasz Czytelnik pyta w mailu do redakcji, czy wobec przegłosowania ustawy przez parlament ma przyjąć mandat, nie mamy dla niego dobrej wiadomości: tak, bo przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 2016 roku.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# inej

15.09.2015 17:40

Gdy strażnik miejski próbuje nas zatrzymać, zastanówmy się czy w ogóle ma do tego prawo. Jak można przeczytać na: http://www.przepisydrogowe.eu/ strażnik ma prawo do zatrzymania nas tylko i wyłącznie wtedy, gdy kierowca złamie zakaz ruchu w obu kierunkach.

 Darcyk

11.12.2017 23:06

W praktyce bywa różnie i o mandat nietrudno. Sam ostatnio dostałem mandat i płaciłem go na stronie https://zaplacmandat.pl/. Szybko i wygodnie bez stania w kolejkach na poczcie.

# przykre to

12.12.2017 09:11

To bardzo przykre i smutne, że ludzie muszą uciekać się do zarobkowania w tak podły i poniżający sposób.
Nigdy nie widzieli na oczy danej firmy czy produktu, a polecają, wychwalają.
Jak to łatwo się zeszma.cić dla paru srebrników, żałosne. .... .

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe