REKLAMA

Wola

różne »

 

Nie tylko Powązki...

  30 kwietnia 2010

Wiosna to pora roku, w której częściej niż zwykle myślimy o porządkach i podniesieniu estetyki otoczenia. Wiosenną metamorfozę przechodzi także cmentarz Wolski.

REKLAMA

Swoimi obserwacjami dotyczącymi cmentarza Wolskiego podzieliła się z nami jedna z czytelniczek. - Usprawniono odpływ wody z kranów i studzienek, kupiono i usta-wiono pojemniki na odpadki i liście, dzięki czemu wiatr nie roznosi ich po alejkach i grobach, porządkuje się zieleń - opowiada pani Barbara. Okazuje się, że zostały nawet kupione meleksy do obsługi pogrzebów. Administracji cmentarza marzą się także alejki wyłożone kostką. - Najbliższą inwestycją jest jednak budowa muru od-dzielającego nekropolię od ulicy Wolskiej. Stary już się wysłużył i jest w opłakanym stanie - mówi ksiądz kanonik Henryk Rogala, zarządca cmentarza Wolskiego. - Re-montu wymaga także dach kościoła. Potrzeb jest wiele, utrzymanie takiego obiektu to wydatek kilkuset tysięcy złotych rocznie - dodaje.

Najciekawsze z zabytkowych nagrobków cmentarza pochodzą z lat 1905-1910. Należą one głównie do osób ze środowiska warszawskiej palestry. Te zabytkowe pomniki są tym cenniejsze, że nie ma ich tak wiele jak np. na Powązkach. Cmen-tarz Wolski jest jednym z bardziej znanych warszawskich miejsc pochówków. Już w połowie XIX w. stał się miejscem spoczynku dla ludności okolicznych wsi: Wielka Wola, Jelonki, Czyste, Koło, Ochota i Odolany. Ciekawostką jest to, że po upadku powstania listopadowego małą świątynię parafialną Rosjanie zamienili w cerkiew i przez pewien czas grzebano tu tylko ludność prawosławną.

Przyjmuje się, że cmentarz katolicki założono około 1874 roku. Dalsze dzieje wolskiej nekropolii są równie burzliwe. 8 października 1882 roku ukazem carskim ogłoszono oficjalne założenie cmentarza Wolskiego. Zaborca ugiął się pod nacis-kiem parafian, którzy spontanicznie zorganizowali składkę na zbożny cel. Przykład przodków zaowocował powstaniem w 1916 roku Towarzystwa Przyjaciół Woli. Dwa lata później z jego inicjatywy został odsłonięty pierwszy (!) w Warszawie pomnik "Ku czci Polaków poległych w I wojnie światowej 1914-1918". Był to gest nie tylko patriotyczny, ale i nobilitujący Wolę - wszak wtedy do Warszawy było daleko...

Kontynuując piękną kartę swoich dziadów, mieszkańcy Woli w okresie między-wojennym wystawili obelisk "Pamięci Braciom Polakom poległym w wojnie wszech-światowej 1914-1918". I tym razem patronowało Towarzystwo Przyjaciół Woli.

Patrząc na zatroskaną twarz księdza rektora kościoła św. Grzegorza łatwo zgadnąć, co chodzi mu po głowie... Może warto zainicjować społeczną, choćby jed-norazową, kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników? Może jeszcze raz mieszkańcy Woli nawiążą do pięknych kart swoich przodków i dzięki ich hojności uda się odrestaurować choćby część historii cmentarza? Wszak nie tylko Powązki...

jk


Ksiądz Henryk Rogala przy jednym z zabytkowych pomników

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break