REKLAMA

Targówek

sport »

 

Związane ręce sportowców

  27 października 2006

Sytuacja klubów sportowych na Targówku jest bardzo trudna. Dotacje na sport są zastraszająco małe. - Gdyby nie działalność gospodarcza, dawno zniknęlibyśmy z powierzchni ziemi - mówi prezes Gminnego Klubu Piłkarskiego Targówek, Zbigniew Bucoń.

REKLAMA

GKP Targówek z ulicy Kołowej jest największym klubem piłkarskim w dzielnicy i bez wątpienia ważnym dla rozwoju sportu miejscem. Trenuje tu już 220 zawodni-ków. Jest dziewięć drużyn. Klub mógłby przyjąć więcej osób, gdyby miał możliwość rozwoju. Chętnych do trenowania nie brakuje. Warto pamiętać, że sport to dla młodzieży dużo więcej niż tylko aktywność fizyczna.

Niestety, pieniędzy nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb klubu. - Dostaliśmy 55 tysięcy na cały rok. Na jednego zawodnika przypada więc miesięcz-nie około 20 złotych, a skąd mamy wziąć pieniądze na sprzęt, trenerów, utrzy-manie obiektu? Co najdziwniejsze: dotacje na sport maleją, chociaż rośnie liczba klubów! - tłumaczy prezes. Niedawno przeprowadził remont płyty boiska. Koszto-wało to 18 tysięcy. Teraz trwa remont reszty obiektu. Są to inwestycje, które pos-łużą jeszcze następnym pokoleniom. Od 1996 roku klub tworzy nowe miejsca pra-cy, w tym także dla osób niepełnosprawnych.

- Żeby jakoś się utrzymać prowadzimy działaność gospodarczą: barek dla za-wodników i tanie miejsca noclegowe. Moglibyśmy starać się o dotacje z Unii i o sponsorów, ale nie jesteśmy właścicielami gruntów, na których stoi obiekt. Stara-liśmy się o dzierżawę, ale sprawa utknęła w mieście. Mamy związane ręce - mówi prezes Bucoń.

"Echo" spytało radnych co sądzą o tej sytuacji oraz jakie widzą rozwiązania.

Dariusz Klimaszewski, radny Warszawy

- Należy podziwiać prezesa, że GKP Targówek jeszcze istnieje. Mimo tego, że jest to jeden z najaktywniejszych klubów w mieście, ma ogromne trudności. GKP Tar-gówek i DKS Targówek z Kołowej od kilkunastu lat starają się o polepszenie swojej sytuacji. Chcieli zbudować drugie boisko treningowe, jednak bez przyznania dzier-żawy nie mogą się rozwijać. Nie przyznała jej gmina, jeszcze za swojego istnienia, nie przyznało też miasto. Wiem, że przez ostatnie trzy lata kluby słały pismo za pismem do miasta i nic się nie zmieniło. Sam bezskutecznie interweniowałem w tej sprawie.

Uważam, że postulowane przez niektórych przejście klubów bezpośrednio pod zarząd miasta jest złym pomysłem. To niczego nie rozwiąże, a procedury będą się przeciągały. Tak jest obecnie z inwestycjami. Miesiącami trzeba czekać na decyzje. Dzielnica powinna lepiej współpracować z klubami, a z tego co wiem, traktuje się je raczej jak konkurencję. Zdecydowanie brak tu lokalnej gospodarności.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Witold Harasim, radny Targówka

- Dotacje na ten klub bez wątpienia powinny być większe, ale dzielnica w ogóle ma mało pieniędzy. Musi dysponować tym, co dostaje. Poza tym są zaniedbania władz lokalnych.

Gdy były samodzielne gminy, sytuacja była lepsza. Łatwiej było o pieniądze na lokalne potrzeby. W obecnym układzie miasto zwleka z decyzjami. Dla klubu było-by korzystniej, gdyby przeszedł pod władzę miasta. Myślę, że rada poparłaby ten projekt.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy