Czerpanie wzorców czy leczenie kompleksów? "Krucza jak La Rambla"
28 czerwca 2021
Zapowiadając zwężenie kolejnej ulicy w Śródmieściu ratusz posunął się do kuriozalnego porównania.
"Będzie jak w Sztokholmie / Amsterdamie / Kopenhadze" - do takich sformułowań, wygłaszanych przez warszawskich samorządowców zdążyliśmy się już przyzwyczaić. 28 czerwca urząd miasta ogłosił, że Krucza "zmieni się na wzór barcelońskiej La Rambli".
Krucza do zwężenia
Zarząd Dróg Miejskich rozpisał właśnie przetarg na przeprowadzenie kompleksowej analizy i symulacji ruchu na odcinku Kruczej od Al.
Aleje Jerozolimskie zostaną zwężone. Dla kierowców jeden pas
Po przebudowie odcinka między Marszałkowską a Nowym Światem wąskie będą nawet... buspasy. W zamian ratusz planuje dwie drogi rowerowe i dużo zieleni.
Jerozolimskich do Pięknej. Po co? Samorząd przypomina, że po budowie tzw. placu pięciu rogów ciągi Krucza - Szpitalna i Krucza - Zgoda zostaną przecięte na wysokości Chmielnej. Skoro nie będzie możliwości przejazdu przez Śródmieście do Świętokrzyskiej, ratusz uważa, że Kruczą można zwęzić na całej długości.
- Zostanie jej nadany zdecydowanie śródmiejski charakter, zmieni się na wzór barcelońskiej La Rambli - zapowiadają urzędnicy. - Środek jezdni zajmie szeroki pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. Ruch samochodów zostanie uspokojony, pojawią się udogodnienia dla rowerzystów. Dzięki zmianie charakteru, ulica Krucza stanie się przestrzenią przyjazną dla wszystkich i miejscem sprzyjającym rozwojowi usług i gastronomii. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń.
Gdzie Rzym, gdzie Krym?
La Rambla - a właściwie les Rambles - to długi na 1200 metrów ciąg ulic będący jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w Europie. W XVI wieku, w epoce świetności Królestwa Aragonii, stał się główną osią rozwijającej się Barcelony, na której koncentrowało się życie kulturalne i handlowe. Dzisiejszy kształt z charakterystycznymi szpalerami drzew les Rambles zyskały w XIX wieku.
Krucza ma całkowicie inną historię i nieporównywalnie mniejsze znaczenie. Wytyczono ją w XVIII wieku, ale w dzisiejszym kształcie istnieje od lat 50. ubiegłego stulecia. Krucza została wtedy zaplanowana praktycznie od zera, jako najszersza spośród ulic przecinających kwartały zabudowane reprezentacyjnymi gmachami ministerstw. Jedynym ciekawszym architektonicznie budynkiem przy tej ulicy jest socrealistyczny, górujący nad okolicą - hotel Mercure Grand.
Jeśli którąkolwiek z naszych ulic można porównać do les Rambles, jest nią Świętojańska. Oś Starówki jest krótka i wąska, jak przystało na główną ulicę małego miasta, jakim Warszawa była aż do XIX wieku. Barcelona powstała wcześniej, w innym klimacie, była jednym z głównych miast światowego mocarstwa, wreszcie inne były jej losy podczas II wojny światowej. Porównywanie Kruczej z "La Ramblą" brzmi w tym kontekście jak nazywanie zdolnego 15-letniego piłkarza "Messim z Bemowa" albo "Ronaldo z Wawra".
(dg)
.