Zostań dawcą szpiku. "Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!"
17 listopada 2017
Warszawa włącza się w akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych "Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!". 21 i 27 listopada akcja będzie prowadzona w bielańskim ratuszu. Szpik kostny to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować innej osobie.
We wtorek 21 listopada, w godz. 8.00-20.00 w sali nr 30 urzędu dzielnicy (wejście od ul. Jarzębskiego) odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych oraz dwa krótkie wykłady o godz. 14.00 i 18.00 prowadzone przez ekspertów z Fundacji DKMS.
Tydzień później, w poniedziałek 27 listopada, w godz. 8.00-18.00 akcja rejestracji potencjalnych dawców będzie się odbywać w sali obsługi mieszkańców w bielańskim ratuszu (wejście główne).
- Impulsem do działania była wiadomość o tym, że nasza koleżanka z pracy jest ciężko chora. U pani Iwony zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową i konieczny jest przeszczep. Poruszeni tą informacją wraz z pracownikami wydziału obsługi mieszkańców, w którym od lat pracuje pani Iwona, zaczęliśmy zastanawiać się, jak możemy jej pomóc i szybko działać, bo czas ma tu kluczowe znaczenie. Zwracam się do pracowników i mieszkańców z gorącą prośbą o włączenie się do akcji - mówi Tomasz Mencina, burmistrz Bielan.
- Szpik kostny to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować innej osobie. Dzielenie się tym co mamy w genach nic nas nie kosztuje i nie zagraża naszemu zdrowiu. Do zostania dawcą szpiku chcemy przekonać pracowników urzędów i mieszkańców stolicy - mówi Karolina Malczyk, wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i dodaje: - Wśród naszych pracowników są osoby, które dokonały już rejestracji i mam nadzieję, że takich warszawiaków po naszej akcji będzie znacznie więcej.
Celem przedsięwzięcia, organizowanego wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i Fundację DKMS, jest nie tylko rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ale i kampania edukacyjno-informacyjna o samej idei dawstwa oraz obalanie mitów związaniem z pobraniem szpiku kostnego.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25% pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Jak wygląda proces rejestracji?
Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Sam proces rejestracji trwa około 10 minut. Polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Następnie materiał genetyczny jest wysyłany do laboratorium, gdzie są oznaczane antygeny HLA. Po około 6-8 tygodniach osoba, która się zarejestrowała znajduje się już w bazie Fundacji DKMS.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja w Ośrodku Dawców Szpiku Fundacji DKMS może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).
(red)