REKLAMA

Żoliborz

środowisko »

 

Zielony Żoliborz w liczbach, czyli podsumowanie 2023 roku

  9 stycznia 2024

alt='Zielony Żoliborz w liczbach, czyli podsumowanie 2023 roku'
W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego powstał szpaler 18 kwitnących wiśni wzdłuż chodnika prowadzącego do ogródków działkowych przy skrzyżowaniu ulic Promyka i Bohomolca, źródło: Dzielnica Żoliborz

35 przeprowadzonych ekspertyz dendrologicznych, 77 zasadzonych drzew i 820 krzewów - to bilans działań zrealizowanych przez samorząd Żoliborza w 2023 roku. To nie wszystko. Co jeszcze zostało zrobione?

REKLAMA

- Nowością w tym roku było włączenie mieszkańców w akcję typowania drzew z terenów administrowanych przez dzielnicę, które należy poddać ekspertyzie dendrologicznej, aby ocenić ich stan i dobrać właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 51 tys. zł, dzięki czemu udało się wybrać i przebadać łącznie 35 drzew - mówi wiceburmistrz Renata Kozłowska. Kto i dlaczego osuszył staw na Gliniankach Włościańskich? "Zniszczono ekosystem" Kto i dlaczego osuszył staw na Gliniankach Włościańskich? "Zniszczono ekosystem"
Już od przeszło dwóch lat Zarząd Zieleni m.st. Warszawy realizuje projekt poświęcony m.in. ochronie zagrożonych gatunków pod nazwą "Szuwar Warszawski". Tymczasem w stawach przy ul. Tołwińskiego na Gliniankach Włościańskich osuszono zbiornik z wody, pozbawiając życia żyjących tam ryb, żab i innych płazów. - Czy na tym ma polegać ochrona zagrożonych gatunków? - pytają mieszkańcy.
Jak dodała, z otrzymanych wyników badań wynika, że do usunięcia kwalifikują się cztery drzewa, zaś 31 wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Ekspertyzy dendrologiczne dotyczyły 21 topoli, 13 klonów srebrzystych i jednego kasztanowca.

Drzewa, kaczkomat, budki lęgowe

Jednocześnie na Żoliborzu pojawia się coraz więcej nowych drzew. W minionym roku posadzono 77, z czego 18 w ramach budżetu obywatelskiego, a 59 z pieniędzy przeznaczonych na zieleń. Najwięcej nowych nasadzeń pojawiło się przy ulicy Rydygiera - 13 drzew; oraz w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego - szpaler 18 kwitnących wiśni wzdłuż chodnika prowadzącego do ogródków działkowych przy skrzyżowaniu ulic Promyka i Bohomolca.

A skoro o budżecie obywatelskim mowa, to kolejny rok z rzędu najwięcej projektów na Żoliborzu realizował Wydział Ochrony Środowiska. Zgodnie z wolą mieszkańców przy Gliniankach Włościańskich pojawił się kaczkomat - automat dozujący karmę dla dzikiego ptactwa, a na terenie parku Kępa Potocka ustawione zostały trzy nowe i wygodne leżanki wypoczynkowe. Dwukrotnie wyczyszczono, poddano naprawom i konserwacji około 400 budek lęgowych dla ptaków, w tym także wieża dla jerzyków w parku Sady Żoliborskie. Wymieniono i zawieszono też 150 zupełnie nowych budek. Miniony rok to również walka z jemiołą, która wysysa wodę i cenne minerały ze zdrowych drzew. Ponadto, przy szkole przy ul. Zajączka posadzonych zostało 820 róż okrywowych.

Zapraszamy na zakupy

Żoliborskie koty i... miodobranie

Na terenie Żoliborza bytuje blisko 900 wolno żyjących kotów. W ramach współpracy z przychodnią weterynaryjną przy ul. Potockiej 4 wydano 115 skierowań na zabiegi weterynaryjne dla społecznych karmicieli kotów.

- Oferujemy ich podopiecznym badania profilaktyczne i specjalistyczne, szczepienia i odrobaczanie, zabiegi kastracji i sterylizacji, zabiegi ratujące życie. Przekazujemy także karmę suchą i mokrą - wylicza rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.

- Po raz kolejny zorganizowaliśmy "żoliborskie miodobranie". Pod czujnym nadzorem pszczelarzy mieszkańcy samodzielnie wyjmowali ramki z nadwyżką miodu, a następnie odsklepiali, wirowali i degustowali świeży nektar. Z naszych pasiek w parkach Kępa Potocka i Kaskada zebraliśmy 250 kg miodu - dodaje rzeczniczka.

REKLAMA

Ujęcia wody oligoceńskiej

Żoliborski Wydział Ochrony Środowiska opiekuje się trzema studniami z wodą oligoceńską: przy ul. Hozjusza 2, Zajączka 7 oraz na rogu Przasnyskiej i Elbląskiej. Stale wykonywane są analizy i badania parametrów mikrobiologicznych, chemicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych pobieranej przez mieszkańców wody. Prowadzone są też pomiary ilości pobieranej wody oraz pomiary wydajności studni wraz z pomiarem położenia zwierciadła wody.

W 2023 roku wyremontowano pomieszczenie punktu poboru wody oligoceńskiej przy Zajączka 7. Tradycyjnie największa część budżetu Wydziału Ochrony Środowiska - prawie 60% przeznaczona została na utrzymanie terenów zielonych. Należy pamiętać, że pod opieką żoliborskiego samorządu są parki, skwery i zieleńce o łącznej powierzchni ok. 38,22 ha. Dodatkowo trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone zajmują kolejne ok. 31,39 ha. W utrzymaniu są jeszcze drogi, chodniki, parkingi, place zabaw czy chociażby siłownie plenerowe.

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# sadsadsad

09.01.2024 11:54

Wszystko fajnie, tylko kaczkomaty są stratą pieniędzy. Ludek potrafi karmić ptaki spleśniałym chlebem stojąc pół metra od tablicy, na której wypisano prośby, żeby nie robić tego zwierzętom, bo chorują.

# Asa

13.01.2024 12:53

Inne dzielnice również powinny być Zielone. Żoliborz to małe osoedle i mały platnik podatków.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe