Zielony Żoliborz w liczbach, czyli podsumowanie 2023 roku
9 stycznia 2024
35 przeprowadzonych ekspertyz dendrologicznych, 77 zasadzonych drzew i 820 krzewów - to bilans działań zrealizowanych przez samorząd Żoliborza w 2023 roku. To nie wszystko. Co jeszcze zostało zrobione?
- Nowością w tym roku było włączenie mieszkańców w akcję typowania drzew z terenów administrowanych przez dzielnicę, które należy poddać ekspertyzie dendrologicznej, aby ocenić ich stan i dobrać właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 51 tys. zł, dzięki czemu udało się wybrać i przebadać łącznie 35 drzew - mówi wiceburmistrz Renata Kozłowska.
Kto i dlaczego osuszył staw na Gliniankach Włościańskich? "Zniszczono ekosystem"
Już od przeszło dwóch lat Zarząd Zieleni m.st. Warszawy realizuje projekt poświęcony m.in. ochronie zagrożonych gatunków pod nazwą "Szuwar Warszawski". Tymczasem w stawach przy ul. Tołwińskiego na Gliniankach Włościańskich osuszono zbiornik z wody, pozbawiając życia żyjących tam ryb, żab i innych płazów. - Czy na tym ma polegać ochrona zagrożonych gatunków? - pytają mieszkańcy.
Jak dodała, z otrzymanych wyników badań wynika, że do usunięcia kwalifikują się cztery drzewa, zaś 31 wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Ekspertyzy dendrologiczne dotyczyły 21 topoli, 13 klonów srebrzystych i jednego kasztanowca.
Drzewa, kaczkomat, budki lęgowe
Jednocześnie na Żoliborzu pojawia się coraz więcej nowych drzew. W minionym roku posadzono 77, z czego 18 w ramach budżetu obywatelskiego, a 59 z pieniędzy przeznaczonych na zieleń. Najwięcej nowych nasadzeń pojawiło się przy ulicy Rydygiera - 13 drzew; oraz w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego - szpaler 18 kwitnących wiśni wzdłuż chodnika prowadzącego do ogródków działkowych przy skrzyżowaniu ulic Promyka i Bohomolca.
A skoro o budżecie obywatelskim mowa, to kolejny rok z rzędu najwięcej projektów na Żoliborzu realizował Wydział Ochrony Środowiska. Zgodnie z wolą mieszkańców przy Gliniankach Włościańskich pojawił się kaczkomat - automat dozujący karmę dla dzikiego ptactwa, a na terenie parku Kępa Potocka ustawione zostały trzy nowe i wygodne leżanki wypoczynkowe. Dwukrotnie wyczyszczono, poddano naprawom i konserwacji około 400 budek lęgowych dla ptaków, w tym także wieża dla jerzyków w parku Sady Żoliborskie. Wymieniono i zawieszono też 150 zupełnie nowych budek. Miniony rok to również walka z jemiołą, która wysysa wodę i cenne minerały ze zdrowych drzew. Ponadto, przy szkole przy ul. Zajączka posadzonych zostało 820 róż okrywowych.
Żoliborskie koty i... miodobranie
Na terenie Żoliborza bytuje blisko 900 wolno żyjących kotów. W ramach współpracy z przychodnią weterynaryjną przy ul. Potockiej 4 wydano 115 skierowań na zabiegi weterynaryjne dla społecznych karmicieli kotów.
- Oferujemy ich podopiecznym badania profilaktyczne i specjalistyczne, szczepienia i odrobaczanie, zabiegi kastracji i sterylizacji, zabiegi ratujące życie. Przekazujemy także karmę suchą i mokrą - wylicza rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.
- Po raz kolejny zorganizowaliśmy "żoliborskie miodobranie". Pod czujnym nadzorem pszczelarzy mieszkańcy samodzielnie wyjmowali ramki z nadwyżką miodu, a następnie odsklepiali, wirowali i degustowali świeży nektar. Z naszych pasiek w parkach Kępa Potocka i Kaskada zebraliśmy 250 kg miodu - dodaje rzeczniczka.
Ujęcia wody oligoceńskiej
Żoliborski Wydział Ochrony Środowiska opiekuje się trzema studniami z wodą oligoceńską: przy ul. Hozjusza 2, Zajączka 7 oraz na rogu Przasnyskiej i Elbląskiej. Stale wykonywane są analizy i badania parametrów mikrobiologicznych, chemicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych pobieranej przez mieszkańców wody. Prowadzone są też pomiary ilości pobieranej wody oraz pomiary wydajności studni wraz z pomiarem położenia zwierciadła wody.
W 2023 roku wyremontowano pomieszczenie punktu poboru wody oligoceńskiej przy Zajączka 7. Tradycyjnie największa część budżetu Wydziału Ochrony Środowiska - prawie 60% przeznaczona została na utrzymanie terenów zielonych. Należy pamiętać, że pod opieką żoliborskiego samorządu są parki, skwery i zieleńce o łącznej powierzchni ok. 38,22 ha. Dodatkowo trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone zajmują kolejne ok. 31,39 ha. W utrzymaniu są jeszcze drogi, chodniki, parkingi, place zabaw czy chociażby siłownie plenerowe.
JR
.