Starym drzewom zagraża jemioła. Wkrótce nie będzie cienia w parkach?
12 stycznia 2024
Jemioła - zwłaszcza w okresie świąt - kojarzy się raczej dobrze. Jest elementem dekoracyjnym niemalże każdego świątecznie przystrojonego domu. Niestety, roślina atakuje stare, dorodne drzewa, których na Żoliborzu nie brakuje. Od kilku lat w Warszawie mamy inwazję jemioły. Jak radzi sobie żoliborski ratusz w walce z pasożytem?
Żoliborski Wydział Ochrony Środowiska w ubiegłym roku usunął jemiołę pospolitą z 70 drzew, najwięcej w parku Kępa Potocka - 46 drzew oraz z 11 klonów srebrzystych przy al. Wojska Polskiego.
Jemioła na Żoliborzu
W całym 2023 roku na usuwanie jemioły z drzew wydano 45 tys.
Salon Audi Warszawa - wygoda i profesjonalizm
Samochody marki Audi od lat zaliczane są do kategorii marek premium. W związku z tym oprócz wysokiej jakości wykonania, czy bogatego wyposażenia, Audi dba także o profesjonalne podejście do klienta. Na co mogą liczyć osoby odwiedzające salon Audi Warszawa?
zł. Była to realizacja zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego. Pielęgnacja objęła 70 drzew. W poprzednich latach było ich znacznie mniej, bo jemioła była usuwana przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych drzew, w ramach trzyletniej umowy na utrzymanie zieleni wysokiej na terenach parków, skwerów i zieleńców oraz w pasach drogowych, administrowanych przez Urząd Dzielnicy.
- Nie prowadzimy bazy danych drzew porażonych jemiołą pospolitą. Wzmożone występowanie jemioły dotyczy głównie drzew liściastych starych i osłabionych, a takie dominują w drzewostanie Żoliborza - informuje rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.
Budżet obywatelski na wojnie z jemiołą
Jemioła to półpasożytnicza roślina czerpiąca za pomocą ssawek wodę wraz z solami mineralnymi z drzewa, na którym rośnie, co przyczynia się do osłabienia kondycji drzew, a w konsekwencji ich obumierania.
- Żoliborski Wydział Ochrony Środowiska prowadzi regularny monitoring stanu zdrowotnego drzew, a od 2024 roku również ich inwentaryzację. W związku z powyższym, na bieżąco zlecane są prace pielęgnacyjne w koronach drzew, które tego wymagają - wyjaśnia rzeczniczka. Usunięcie jemioły z drzew realizowane jest nowoczesną metodą, która nie wymaga wycinania całych gałęzi, a jedynie pasożyta wraz z odpowiednim zabezpieczeniem miejsc wycięcia, tak aby jemioła nie mogła odrosnąć (tzw. zabieg cieniowania).
- Jednocześnie informuję, że w 2023 roku w ramach budżetu obywatelskiego został złożony kolejny projekt na usunięcie jemioły z drzew, a na jego realizacje przeznaczono kwotę 100 tys. zł. Projekt będzie realizowany w tym roku - dodaje Donata Wancel.
DB
.