REKLAMA

Żoliborz

interwencja

Kto i dlaczego osuszył staw na Gliniankach Włościańskich? "Zniszczono ekosystem"

  22 czerwca 2023

Kto i dlaczego osuszył staw na Gliniankach Włościańskich? "Zniszczono ekosystem"
zdjęcie czytelnika

Już od przeszło dwóch lat Zarząd Zieleni m.st. Warszawy realizuje projekt poświęcony m.in. ochronie zagrożonych gatunków pod nazwą "Szuwar Warszawski". Tymczasem w stawach przy ul. Tołwińskiego na Gliniankach Włościańskich osuszono zbiornik z wody, pozbawiając życia żyjących tam ryb, żab i innych płazów. - Czy na tym ma polegać ochrona zagrożonych gatunków? - pytają mieszkańcy.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie urzędu miasta, zakres działań w ramach projektu "Szuwar Warszawski" obejmie tak ważne kwestie jak renaturyzacja zbiorników i cieków wodnych, ale również "usuwanie obcych i inwazyjnych gatunków" oraz budowę zastawek zatrzymujących wodę w lesie. Zarząd Zieleni podkreśla, że projekt jest szczególnie istotny w dobie obecnych zmian klimatycznych. Renaturyzacja, jak wyjaśnia Wikipedia, to inaczej proces przywrócenia środowisku stanu naturalnego, możliwie bliskiego stanowi pierwotnemu, sprzed wprowadzenia w nim zmian przez człowieka, np. Jak wyglądają zakupy na e-raty? Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.
przywrócenie rzece naturalnego, meandrującego koryta. "Konsekwencją działań ludzkich było, niestety, doprowadzenie do utraty różnorodności biologicznej" - wyjaśniają urzędnicy.

Staw osuszony do dna

Na Żoliborzu, w zbiornikach przy ul. Tołwińskiego, zaawansowane prace renaturyzacyjne trwają już od dłuższego czasu. Prowadzone są roboty ziemne, a zbiorniki miały być częściowo opróżniane z wody. Coś jednak poszło nie tak, gdyż jak zaalarmował naszą redakcję czytelnik, jeden ze zbiorników został całkowicie osuszony, co doprowadziło do uśmiercenia żyjących w nim ryb, żab i innych płazów.

- Podobno Zarząd Zieleni nie podpisał na czas umowy z MPWiK, więc ryby i żaby musiały się pożegnać ze stawem i życiem, bo MPWiK zakręciło kran - komentuje czytelnik.

- Mieliśmy tu niewielki ekosystem, który został całkowicie zniszczony działaniami Zarządu Zieleni - mówi nam radny Żoliborza, ale zastrzega anonimowość, bo "chce uniknąć hejtu aktywistów miejskich, dla których wszystko co robi Zarząd Zieleni jest święte".

Wstąp do księgarni

Zarząd Zieleni już podpisał umowę z MPWiK

Zarząd Zieleni wyjaśnia, że w ramach projektu "Szuwar Warszawski" wykonał prace remontowe w czaszy zbiorników, zgodnie z projektem. Prace te polegały m.in. na oczyszczeniu dna, profilowaniu skarp, wykonaniu ekologicznych umocnień z nowymi nasadzeniami, wykonaniu ściany szczelnej ograniczającej infiltrację wody do gruntu i napełnieniu zbiorników wodą. Zgodnie z procedurą obowiązującą w mieście, po zakończeniu inwestycji dzielnica ponownie powinna przejąć w administrowanie zbiorniki wodne, jednak nie ma na to pieniędzy.

- W tej sytuacji, aby utrzymać efekty wykonanych prac musimy pozyskać środki na ten cel. Dodatkowo niezbędne są umowy utrzymaniowe zarówno z MPWiK, w celu dopuszczenia wody do stawów, jak i z firmami zajmującymi się utrzymaniem zieleni - wyjaśnia Zarząd Zieleni. Jak się dowiedzieliśmy, umowa z MPWiK już została podpisana, a zbiornik napełniany jest wodą.

"Nie zaobserwowano padniętych w wodzie ryb czy płazów"

Jak wyjaśniają urzędnicy, zbiornik nigdy nie był w pełni szczelny ani nie posiadał stałego zasilenia, np. wodami opadowymi z dachów przyległych budynków.

- Na skutek intensywnego parowania i braku dopełnienia wodą powstał znaczny ubytek wody w zbiornikach. Mały zbiornik jest płytszy i szybciej reaguje na niedobór wody. Zwierzęta szukając lepszych dla siebie warunków bytowania przenoszą się na tereny dla nich korzystniejsze. W tym przypadku przeniosły się do zbiornika większego, który jest bardziej stabilny - zapewniają urzędnicy Zarządu Zieleni. W ramach projektu "Szuwar Warszawski" wykonano w zbiorniku lokalne przegłębienia w dnie, które są miejscem schronienia w upalne dni dla ryb.

- Nie zaobserwowano padniętych w wodzie ryb czy płazów, należy jednak zaznaczyć, że jest to najwyższy czas na dopełnienie zbiorników w celu utrzymania życia biologicznego stawów - wyjaśnia Zarząd Zieleni.

(db)

.

Komentarze (3)

# Słodowiec

05.07.2023 12:17

Pierwszy krok zrobiony. Następne kroki: wyrównać teren, zalać betonem, blok postawić. Pardon, nie blok, a apartamentowiec. "Villa Włościańska" na ten przykład. Albo "Marina Włościańska", bo woda wcześniej tu była :D

 dsvev

31.07.2023 23:59

tustolica.pl

 dsvev

31.07.2023 23:59

https://tustolica.pl/

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe