Chcą zielonych torów na Bielanach. Same plusy i tylko jeden minus: koszt
15 lutego 2023
Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego dla mieszkańców warszawskich Bielan wpłynęły aż cztery projekty dotyczące zielonych torowisk na najważniejszych arteriach dzielnicy.
Zacznijmy od największych. Radny Krystian Lisiak proponuje stworzenie za milion złotych zielonego torowiska (rozchodnik lub trawa) na Broniewskiego. Ma jednak konkurencję w postaci identycznego projektu dotyczącego bielańskiego odcinka Marymonckiej.
Garść pomysłów dla parku Olszyna
Montaż dodatkowego oświetlenia, budowa samoobsługowej toalety, rozbudowa miejsc dla rowerów oraz budowa nad nimi wiaty, podwyższenie piłkochwytów na boisku do piłki nożnej oraz siatkówki - to może nastąpić w parku Olszyna już w przyszłym roku.
Zielone tory w Warszawie
- Zielone torowiska są bardzo popularne w wielu miastach na całym świecie, a także coraz częściej w Polsce. Niewątpliwie podwyższają estetykę przestrzeni publicznej, zwiększają naturalne powierzchnie retencji wód opadowych i co więcej, charakteryzują się wysokimi walorami w zakresie obniżenia emisji akustycznej związanej z ruchem tramwajów (o ok. 3-5 decybeli względem torowisk z inną zabudową) - przekonuje pomysłodawczyni chcąca zachować anonimowość.
Radny Krystian Lisiak ma jeszcze dwie, dużo tańsze propozycje w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego na zielone torowiska tramwajowe. Za 100 tys. złotych proponuje obsadzenie trawą lub rozchodnikiem torowiska na Nocznickiego, zaś za niespełna 50 tys. zł - na Wólczyńskiej.
Torowiska z rozchodnikiem
Tramwaje Warszawskie w ostatnim czasie coraz chętniej zazieleniają swoje torowiska na terenie miasta. Dlatego wątpliwe jest, aby przedstawione projekty nie otrzymały pozytywnej oceny. W czerwcowym głosowaniu od mieszkańców będzie zależało, czy zielone tory przyozdobią bielańskie ulice już w przyszłym roku.
(jr)
.