REKLAMA

Bielany

przestrzeń miejska »

 

Niebawem ruszy rozbiórka betonowego monstrum przy trasie S8

  10 lutego 2023

alt='Niebawem ruszy rozbiórka betonowego monstrum przy trasie S8'
archiwum TuStolica.pl

Ogromny, niedokończony biurowiec firmy EuRoPol Gaz przechodzi do historii. Budynek stojący obok północnej obwodnicy Warszawy (S8) zostanie zastąpiony blokami mieszkalnymi. Warszawski ratusz wydał już pozwolenia na rozbiórkę, a następnie budowę.

REKLAMA

W marcu 2021 roku informowaliśmy, że ogromny, nieukończony biurowiec przy węźle trasy Armii Krajowej (S8) z Maczka zmienił właściciela. Powstający od 1999 roku budynek miał być siedzibą polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, do której należy 684-kilometrowy odcinek strategicznego gazociągu jamalskiego, za pomocą którego Polska i inne państwa europejskie importowały gaz z Syberii.

Zburzą biurowiec

Dziś stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od II wojny światowej, zamiast gazociągu jamalskiego Polska korzysta z gazoportu w Świnoujściu, a miejsce Rosjan jako dostawców gazu zastąpili Amerykanie, Norwegowie i Katarczycy. Miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu. Dom Development kupił olbrzyma przy Maczka Miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu. Dom Development kupił olbrzyma przy Maczka
Warszawski ratusz nie skorzystał z prawa pierwokupu atrakcyjnej działki przy węźle trasy S8 z Powązkowską i Maczka.

20 lat olbrzyma przy trasie. Zastąpią go bloki? 20 lat olbrzyma przy trasie. Zastąpią go bloki?
Jest szansa, że niedokończony budynek na Piaskach znajdzie wreszcie nowego właściciela.
Rozbiórka niedokończonego biurowca będzie jednym z symboli zakończenia współpracy polsko-rosyjskiej. W jego miejscu staną bloki mieszkalne, które zbuduje Dom Development.

- Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wydało pozwolenie na rozbiórkę i budowę w tym miejscu dwóch budynków mieszkalnych - przekazał nam Artur Szklarczyk z warszawskiego ratusza zaznaczając, że decyzja nie jest ostateczna, ponieważ nie minął jeszcze termin na złożenie ewentualnych odwołań. Losy nieukończonego biurowca EuRoPol Gazu są już jednak przesądzone. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w urzędzie miasta jest wola polityczna, by pozbyć się zrujnowanego budynku i zezwolić deweloperowi na zabudowę kwartału między trasą Armii Krajowej, Maczka i Literacką.

Wstąp do księgarni

Wielka budowa przy S8

Działka z nieukończonym biurowcem znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Warszawy, obok przystanków autobusowych i przy trasie szybkiego ruchu. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy dopuszcza tam zabudowę wielorodzinną. Nieoficjalnie wiadomo, że ma to być osiedle podobne do Żoliborza Artystycznego. Nie jest jeszcze jasne, którędy prowadziłby dojazd do budynków: od strony Maczka czy lokalnej ulicy, jaką jest Literacka. Wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski prowadzi w tej sprawie negocjacje z deweloperem.

- Czuję osobistą satysfakcję, że udało się doprowadzić do rozbiórki budynku szpecącego okolicę od wielu lat. Nowa inwestycja nie może jednak być prowadzona kosztem sąsiadów i bezpieczeństwa na drogach. Przedstawiliśmy deweloperowi trzy warianty: budowę ronda przy Romaszewskiego, gdzie nowi mieszkańcy mogliby zawracać w stronę centrum Warszawy, przywrócenie połączenia Literackiej z S8 albo budowę skrzyżowania z Maczka. Pierwszy wariant odpadł z powodu braku własności gruntów, a drugi odrzuciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na ten moment najbardziej realne jest podłączenie wjazdu na nowe osiedle do Maczka - powiedział nam wiceburmistrz Piątkowski.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (13)

# nnn

10.02.2023 10:49

Co na to konserwator zabytków?

# Zalibusz

10.02.2023 13:58

Tak przy okazji pytanie - jaka była podstawa prawna dla dokonania zmiany nazwy Żoliborza Przemysłowego na Żoliborz Artystyczny? Cytując klasyka: "Panie, kumu to przeszkadzało?".

# Kolo

10.02.2023 14:33

Parafrazując klasyka, to tyle w tym artystycznym Żoliborzu artyzmu, co trucizny w zapalce. Odnośnie zaś wyburzania tego budynku, to dziwne że nie dało się tego sprzedać i dokończyć jako biurowca. Przeciez osiedle można wybudować w miejsce tzw. ogródków działkowych (a w zasadzie zespołu bud i graciarni) i przy okazji zagospodarować ten teren. Rozumiem, że budy, szczeki, graciarnie oraz golebmiki i śmietnisko jest ok i nie szpeci. A takich ohydnych miejsc jest na terenie dzielnicy więcej. Pytanie, haki władza ma pomysł na uporządkowanie i zagospodarowania tych terenów. Patrząc na to co się tam dzieje to chyba żadnego. Byle do końca kadencji.

REKLAMA

# Darek_MM80

10.02.2023 16:39

Szkoda budynku, mówienie przez p. Piatkowsiego o tym że szpecił Bielany jest bardzo delikatnie mówiąc nadużyciem, wszyscy moi znajomi czekali że budynek przejmie jakaś uczelnia, szpital albo szkoła a wymyślili że wszyscy oczekują w tym miejscu kolejnego dobrze komunikowanego z trasą S8 osiedla ;) totalna bzdura...najbardziej to sie ucieszył developer!

# naad

10.02.2023 18:57

I będą apartamenty po 17m2

# &myyyysliciel

11.02.2023 14:26

Budynek szpetny nie jest i z pewnością można go było wykorzystać - jeśli nie na siedzibę szkoły, uczelni czy szpitala, to na oryginalne loftowe mieszkania (sama chętnie zamieszkałabym w tym okrągłym czymś na górze. Jak zwykle - marnotrawstwo i prywata...

REKLAMA

# ella

11.02.2023 17:38

Ja też znam bardziej szpetne budynki, np. Pałac Kultury i Nauki, który też nieodparcie kojarzy się z sovietami.

# pZz

11.02.2023 22:19

Najbardziej szpetny stanal na placu Defilad. Kiedy jego rozbiorka?

# Rafał

13.02.2023 07:58

@Zalibusz To jest pytanie do władz Żoliborza, a nie Bielan.

REKLAMA

# Darooo

13.02.2023 10:16

To prawda, ze nazwa Żoliborz Artystyczny jest absurdalna. Wcześniej jeszcze jako tako zrozumiała jako używana do celów marketingowych przez dewelopera, natomiast im dłużej to osiedle stoi tym staje się to bardziej nie na miejscu. Przydałaby się rewizja Miejskiego System Informacji i nazwanie tego w adekwatny sposób - bo Sady Żoliborskie to też przecież nie są. Żoliborz Przesmyłowy już nie pasuje, obszar ten jednak bardzo zmienił charakter, ale może po prostu Nowy Żoliborz.

# Zalibusz

14.02.2023 15:30

#Darooo napisał(a) 13.02.2023 10:16
Żoliborz Przesmyłowy już nie pasuje.
Dlaczego Żoliborz Przemysłowy nie pasuje? Przecież ta nazwa jest nazwą historyczną, tak jak Mokotów czy Wola są nazwami wsi istniejących niegdyś w tych miejscach, chociaż obecnie już nieistniejących.

# kochany

06.03.2023 16:35

Pieknie sie pokrywa ze startujaca lada dzien przebudowa skrzyzowania Rudnickiego/Kochanowskiego. Najpierw miasto zbuduje nowe rondo, potem Dom Development przemieli je wraz z Literacka ciezkim sprzetem i remoncik od nowa. By zylo sie lepiej :))

REKLAMA

# grme

22.03.2023 10:21

Jeśli chodzi o przebudowę Rudnickiego/Kochanowskiego.
To czy ktoś u nas w kraju wogóle pomyśli zanim zaczenie cokolwiek robić? Tu mocne zastrzeżenia także do władz Warszawy/Bielan. Wydajecie kupę kasy na remont i co dalej ... przygotujecie teren dla nowego inwestora do zniszczenia? Gdzie wasz nadzór nad inwestycjami miasta a także nad tym co zrobią inwestorzy typu Dom Development. A gdzie w tym wszystkim są Ci, którzy kiedyś (lata temu) zainwestowali swoje pieniądze w zakup np.: mieszkania i znali wtedy warunki jakie tam panują, a teraz się ot tak po prostu wrzuca nowe osiedle i nikt nie zainteresuje się tym, czy tam da się dojechać/wyjechać, czy dojedzie tam karetka/straż.
Ludzie trochę trzeba pomyśleć.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break