REKLAMA

Bielany

różne »

 

Zielona Broniewskiego. Znikną miejsca parkingowe?

  20 stycznia 2020

alt='Zielona Broniewskiego. Znikną miejsca parkingowe?'
zdjęcie ilustracyjne
źródło: Wikimedia Commons / Kakarakak

W ramach projektu "Zazieleńmy ulice Bielan" planowana jest likwidacja kilkuset miejsc parkingowych przy Broniewskiego.

REKLAMA

- 600 miejsc parkingowych zostanie w kwietniu tego roku zlikwidowane na odcinku od Reymonta do Armii Krajowej, ponieważ urzędnicy chcą tu zrobić trawnik, aby mieszkańcy mieli gdzie usiąść i odpocząć. Nikogo nie obchodzi, że między blokami są drzewa, ławki i zieleń oraz fakt, że będzie parkingowy paraliż tej części Bielan - napisał pan Piotr na facebookowej grupie "Warszawskie Bielany - Mieszkańcy".

Co zrozumiałe, pod wpisem rozgorzała dyskusja. Wiele osób zdecydowanie popiera dosadzanie zieleni - drzew, krzewów i kwiatów - także kosztem parkingów. Inni krytykują, podkreślając, że "to nie ulice trzeba zazielenić tylko puste betonowe placyki pomiędzy blokowiskami". - Mam wrażenie, że władze Warszawy chcą zmusić wszystkich do sprzedania aut i spacerowania po mieście - komentuje pani Karolina.

Park linearny

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk podkreśla, że teren wzdłuż ulicy Broniewskiego podlega Zarządowi Dróg Miejskich i był rezerwą pod budowę drugiej nitki ulicy Broniewskiego. Jak wiadomo, jakiś czas temu zrezygnowano z tej inwestycji. Wykonane ma być tylko przedłużenie ulicy od skrzyżowania z Reymonta do Wólczyńskiej.

- Półtora roku temu były pierwsze konsultacje, na których omawiano przyszły kształt tego terenu. Zainteresowanie konsultacjami ze strony mieszkańców było absolutnie minimalne, mimo informacji na Facebooku, plakatów i ogłoszeń. Podczas spotkań przedstawiono projekt budowy parku linearnego wzdłuż całej ulicy Broniewskiego na terenie Bielan i Żoliborza. Czyli nie tylko trawników, ale ścieżki rowerowej, zasadzenie krzewów oraz setek drzew. W ramach tej koncepcji będzie przebudowany bazar Arina (już teraz bazar jest o 30 procent mniejszy). Docelowo ma mieć około 1000-1500 m2 i całą nową zabudowę wpisaną w tereny zielone - informuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk, uspokajając jednocześnie mieszkańców, że nie ma żadnej możliwości żeby powstały w tym miejscu za jakiś czas bloki, ponieważ wyklucza to studium.

Wstąp do księgarni

To tylko koncepcja, ale...

- Na tym etapie to koncepcja a nie projekt budowlany. Można wciąż rozmawiać - podkreśla burmistrz Pietruczuk. Radny Krystian Lisiak dodaje, że na jednym z najbliższych posiedzeń komisji ochrony środowiska zorganizuje spotkanie mieszkańców z przedstawicielami ZDM i Zarządu Zieleni (ZZW) w tej sprawie. - Żaden akt prawa miejscowego nie przesądził jeszcze o sposobie zagospodarowania pasa drogowego ulicy Broniewskiego. Nie ulega jednak wątpliwości, że koncepcja zazielenienia ulicy, która przeszła już etapy konsultacji, na pewno jest dokumentem strategicznym, do którego realizacji jednostki miejskie będą dążyły - komentuje Krystian Lisiak.

REKLAMA

Kto parkuje przy Broniewskiego?

Na stronie ZZW można zapoznać się z diagnozą środowiskową i społeczną funkcjonowania parkingów przy ul. Broniewskiego na odcinku od alei Reymonta do Armii Krajowej. Czytamy w niej: "Obecnie parkuje na nich łącznie nawet ponad 600 pojazdów, ale z ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców wynika, że tylko 13% parkuje tam swoje auta. Potwierdzają to wyniki obserwacji - na parkingach oprócz samochodów osobowych stoi wiele dostawczych, maszyn drogowych, maszyn rolniczych i innych pojazdów, które przez ponad dwa tygodnie badania nie opuściły swojego miejsca. Mimo tego mieszkańcy obawiają się, że po likwidacji parkingów samochody będą zastawiać sąsiednie ulice i "rozjeżdżać" okoliczne trawniki".

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# No i ciach!

20.01.2020 11:02

No i gitara. Miasto dla ludzi, nie dla samochodów.

# rower-power

20.01.2020 12:01

Bardzo dobrze. Dosyć tego samochodocentryzmu. To jest miasto, a nie jakaś pipidówa przy trasie ekspresowej. Więcej zieleni, więcej dróg dla rowerów, więcej ładnych skwerów, a nie tylko same szroty dookoła jak gdzieś pod za przeproszeniem Grójcem.

# za parkingami

20.01.2020 13:10

Widać,że osoba pisząca ten artykuł nie zna się w ogóle na sprawie i dostała rozkaz odgórny!

REKLAMA

# Leblanc

20.01.2020 14:01

Jak zwykle zmotoryzowane janusze próbują blokować rozwój miasta! Na pohybel patokierowcom!

# joj

20.01.2020 14:33

Czy burmistrz tylko udaje takiego średnio-kumatego? Przecież ścieżka rowerowa wzdłuż Broniewskiego jest od dawna, po drugiej stronie ulicy.
Panie Pietruczuk, może rusz się z fotela i przespaceruj się tam lub przejedź autobusem - to jest 1 przystanek 103 od ratusza - i zobacz to na własne oczy!

# Kwiatek

20.01.2020 15:04

Ścieżka jest najmniej istotna. Wazne, że śmierdzący złom zajmuje cenną publiczną przestrzeń nie przynosząc zadnych korzyści.

REKLAMA

# Bielany Piaski

20.01.2020 16:12

Nie chcieliście parkować na grodzonych parkingach, woleliście na dziko to teraz WON.
Naszym dzieciom należy się życie w przyjaznym środowisku a nie w syfie generowanym przez roszczeniowych patokierowców.

# wku

25.01.2020 10:51

Rozumiem, że zdjęcie ilustrujące artykuł ma być dowodem na to, że wzdłuż Broniewskiego brakuje zieleni...? Nie jestem przeciwko zazielenianiu miasta, ale nie podoba mi się robienie tego na siłę - czy naprawdę nie ma lepszych miejsc na sadzenie trawników i stawianie ławek? Nie sądzę żeby ludzie marzyli o spacerach, odpoczywaniu wzdłuż ruchliwej ulicy i przy akompaniamencie tramwajów. Moim zdaniem o wiele lepszym pomysłem byłoby przeznaczenie tych środków na zadbanie o zieleń i ławki na osiedlach - właśnie po to, żeby miasto było dla ludzi, zarówno tych zmotoryzowanych jak i tych, którzy poruszają się wyłącznie komunikacją miejską, pieszo, rowerem... Skoro niektórym "smrody" i "złomy" przeszkadzają stojąc w uporządkowany sposób na ogrodzonych parkingach, to co będzie po ich likwidacji?

# Radissimo

29.01.2020 00:20

Pomysły likwidowania miejsc samochodowych i pasów ruchu jest współczesnym obłędem. Państwo, jeśli mu naprawdę zależy na poprawie powietrza, powinno skończyć z udawaniem, że robi coś dla ekologii. Należy skończyć z dominacją węgla jako paliwa w Polsce i wesprzeć znaczącymi kwotami zakupy aut elektrycznych oraz stawianie instalacji do ich ładowania, jak w Niemczech.
Poza tym dopóki komunikacja miejska nie stanie się bardziej atrakcyjna (punktualność, częstość i wygodne płatności, np. jak za MobiParking, klimatyzacja i ogrzewanie), to nikogo z klasy średniej nie uda się do niej przekonać i każdy będzie bronił jak niepodległości swego prawa obywatelskiego, którym od wielu lat jest też mobilność. Planiści, urbaniści miejscy zdają się nie rozumieć tej prostej zasady ekonomii. Zamiast tego stosują tępy przymus, co nie działa.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy