Zeszła zima na Targówku - jaka była?
23 grudnia 2012
Tradycyjnie już, w ostatnim wydaniu "Echa" w tym roku przeglądamy archiwum. O czym pisaliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy? Zimą 2012 zajmowaliśmy się problemami GKP Targówek, niebezpieczną ul. Gilarską i ponownym otwarciu fuszerki - basenu na Łabiszyńskiej.
Styczeń
Kierowcy z Bródna i Białołęki coraz częściej omijają ulicę Św. Wincentego, korzystając z ulic Samarytanka i Gilarskiej. - Gilarska bez progów to śmierć - dramatycznie prosi o pomoc nasza czytelniczka, przerażona wzmożonym ruchem na drodze. Burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski, powołując się na rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r., dowodzi, że odległości między skrzyżowaniami na ul. Samarytanka są zbyt małe, aby zamontować tam progi zwalniające.
Dom Development, budujący osiedle Wilno na Targówku Przemysłowym, sfinansuje budowę stacji kolejowej. Na początku stycznia deweloper zaprezentował wizualizację przystanku i zapewnił, że już w 2013 r. mieszkańcy będą dojeżdżać do centrum koleją.
Luty
Wszystko wskazuje na to, że 15 lutego Gminny Klub Piłkarski Targówek zawiesi działalność większości grup. Na razie zrezygnował z halowych treningów swoich sekcji dziecięcych i młodzieżowych. - Po raz drugi w historii nie mamy pieniędzy na działalność - mówi ze smutkiem prezes Zbigniew Bucoń. Dotacja dzielnicy w tym roku to zaledwie 38 tys. zł. Tak zaczyna się chyba najdłuższy tegoroczny cykl artykułów w "Echu".
Tramwaje z Annopola już w przyszłym roku mają dojechać do Dworca Wileńskiego o co najmniej pięć minut szybciej niż do tej pory. Jak to możliwe? Wystarczy inaczej ustawić sygnalizację świetlną. Tramwaje Warszawskie właśnie zamówiły projekt zmian, które zapewnią szybszy przejazd po szynach.
Marzec
Po dwuletnim remoncie pływalnia przy Łabiszyńskiej jest gotowa do użytku. Basen zamknięto, kiedy wykryto szereg niedoróbek: fatalny system wentylacyjny, rdzewiejące elementy metalowe i wiele innych, drobniejszych. Po długich przepychankach, kto powinien zapłacić za remont wybrakowanej pływalni, dzielnica wygospodarowała pieniądze na odbudowę. 10 marca Polonez przyjął pierwszych chętnych do pływania.
Miejscy radni zadecydowali o pozostawieniu obecnej nazwy ronda u zbiegu Św. Wincentego, 11 Listopada, Odrowąża oraz Starzyńskiego. O zmianę nazwy wnioskował m.in. Jerzy Smoniewski, żołnierz AK, powstaniec warszawski, którego zgrupowanie brało udział w akcji natarcia na koszary w okolicach obecnego ronda. Kombatant chętnie widziałby jako patrona tego miejsca swojego dowódcę, Jana Wójcika, ps. Znicz. Znicza nie będzie, zostaje Żaba.
Ulica Łodygowa to obraz nędzy i rozpaczy. Od wielu lat. Miała zostać przebudowana, ale decyzję cofnięto. Następny wyznaczony termin to rok 2016. Czy jednak realny? - Najpierw trzeba znaleźć pieniądze na wypłatę odszkodowań za przejęte grunty - mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.
Ciąg dalszy nastąpi