Zapomniany ojciec Młocin. Kim był Zygmunt Łempicki?
25 czerwca 2021
Grupa mieszkańców zgłosiła propozycję nazwania skweru na rogu Anny Jagiellonki i Michaliny.
- W 1913 roku z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego rozpoczęto prace nad koncepcją miasta ogrodu Młociny (...) Po przystępnych cenach zakupiono rozległe, częściowo zalesione grunty od dotychczasowych właścicieli Zygmunta Łempickiego i dziedzica Nowińskiego. Projekt parcelacji sporządził Ignacy Miśkiewicz - czytamy w książce Jarosława Zielińskiego "Bielany. Przewodnik historyczny". Co było wcześniej?
Syberia w Warszawie
W okresie upadku Rzeczypospolitej na Młocinach stała willa czeskiego kupca Jana Eberharda Taubera. Na mapach z początku XIX wieku w tym samym miejscu pojawia się określenie... Syberia. Czyżby posiadłość została zakupiona przez polskiego szlachcica, który powrócił z zesłania na rubieże Imperium Rosyjskiego? To tylko hipoteza. Fakty są takie, że w 1910 roku posiadłość w Młocinach kupili bracia Zygmunt i Paweł Łempiccy.
Zygmunt Łempicki urodził się w 1867 roku w Koderyszkach na Suwalszczyźnie, oczywiście należącej wówczas do Imperium Rosyjskiego. Podobnie jak wielu Polaków w tamtych czasach, zdecydował się na karierę w armii cesarskiej. W latach 1904-1905 uczestniczył w wojnie z Japonią, zakończonej katastrofalną klęską i próbą obalenia cara-imperatora Mikołaja II podczas nieudanej rewolucji. Gdy podczas I wojny światowej Imperium Rosyjskie zaczęło się rozpadać, Łempicki zorganizował złożony z Polaków pułk ułanów i wziął udział w walkach przeciwko bolszewikom.
Łempicki czeka na upamiętnienie
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Łempicki brał udział w organizacji oddziałów kawaleryjskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej otrzymał nominację generalską, ale zaraz po jej zakończeniu przeszedł w stan spoczynku. Ostatnie lata życia spędził w Warszawie. W 1932 roku został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim.
- Gen. Zygmunt Łempicki to wybitna postać w historii Polski, a jego żona Michalina wiele troski i pieniędzy poświęciła na rozwój Młocin - pisze radna Agnieszka Gola. - Nadanie ich imienia skwerowi na rogu Anny Jagiellonki i Michaliny będzie okazją do szerszego przypomnienia obu wybitnych postaci oraz ich nieprzeciętnych losów.
Burmistrz Grzegorz Pietruczuk poparł propozycję nadania skwerowi imienia Rodziny Łempickich. Decyzja w tej sprawie należy do Rady Warszawy.
(dg)