REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

Zajezdnia tramwajowa forever. Plan zagospodarowania czy inwentaryzacja terenu?

  25 listopada 2021

alt='Zajezdnia tramwajowa forever. Plan zagospodarowania czy inwentaryzacja terenu?'
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Dawna elektrownia tramwajowa stała się Muzeum Powstania, pozostałości fabryki Norblina oraz browarów Haberbuscha i Schielego zyskały nowe życie. Urzędnicy przez siedemnaście lat nie doszli do wniosku, że podobny potencjał ma teren zajezdni przy Siedmiogrodzkiej.

REKLAMA

Rozmowa o przyszłości zajezdni tramwajowej na Woli to na dziś dzielenie skóry na niedźwiedziu. Z roku na rok siedziba Tramwajów Warszawskich jest jednak otaczana przez coraz wyższą zabudowę a ceny ziemi w centrum dzielnicy nieustannie rosną. Prędzej czy później ciśnienie inwestycyjne będzie tak duże, że sprzedaż terenu i przeniesienie zakładu dalej od centrum miasta stanie się najrozsądniejszym wyjściem. Jak schrzanić Chrzanów? 600 milionów na odszkodowania Jak schrzanić Chrzanów? 600 milionów na odszkodowania
Temat absurdalnie drogiego planu dla Chrzanowa wraca jak bumerang.

Myśleli siedemnaście lat

Jak pokazuje historia, najrozsądniejsze wyjścia rzadko są przewidywane przez warszawskich urzędników. Z wyłożonego właśnie projektu planu zagospodarowania przestrzennego centrum Woli wynika, że przeniesienie zajezdni nie jest nawet brane pod uwagę. Wszystko wskazuje na to, że Rada Warszawy wkrótce przegłosuje pozostawianie zakładu "po wsze czasy". Do projektu wpisano wprost, że ogromny teren przy Siedmiogrodzkiej może pełnić funkcję tylko i wyłącznie zajezdni tramwajowej.

Taki zapis zablokuje nie tylko ewentualne uwolnienie terenu pod zabudowę, ale nawet przekształcenie go w zajezdnię innego typu. Gdyby zmiany technologiczne doprowadziły - przykładowo - do wycofania tramwajów z użycia i zastąpienia ich elektrycznymi autobusami, zmiana funkcji zakładu nie byłaby możliwa. Oglądając projekt planu zagospodarowania można odnieść wrażenie, że zamiast przemyślanych pomysłów na rozwój centrum Woli dostaliśmy inwentaryzację terenu. Dziwi to tym bardziej, że projekt powstawał od... siedemnastu lat.

Wstąp do księgarni

Pomysł się nie przyjął

Zajezdnia przy Młynarskiej powstała na początku XX wieku i oryginalnie służyła tramwajom konnym. Po elektryfikacji komunikacji miejskiej w Warszawie została przekształcona w nowoczesny - jak na tamte czasy - zakład eksploatacji taboru. Podczas II wojny światowej zajezdnia była wielokrotnie bombardowana przez Niemców i Sowietów, ale ostatecznie odbudowano ją i po raz kolejny zmodernizowano. Dziś na jej terenie znajdują się także biura dyrekcji Tramwajów Warszawskich oraz zakład remontowy. W gminnej ewidencji zabytków znajduje się tylko wybudowana w ostatnich latach przed II wojną światową hala oraz oryginalna elewacja frontowa z 1903 roku.

W 2018 roku dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że Tramwaje Warszawskie rozważają przeniesienie zajezdni. Ponieważ teren przy Siedmiogrodzkiej jest wart ogromne pieniądze, jego sprzedaż pozwoliłaby sfinansować nie tylko nowy zakład, ale też przyspieszyć plany inwestycyjne (nowe linie) lub sfinansować liczne remonty. W miejscu zajezdni mogłyby stanąć biurowce i bloki mieszkalne z dobrym dojazdem, a zabytkowa hala miała szansę stać się drugą Halą Gwardii. Uchwalenie planu zagospodarowania według obecnego projektu przekreśli takie pomysły.

(dg)

Chcesz wiedzieć więcej o Warszawie, decyzjach samorządu stolicy i swojej dzielnicy? Zapisz się na newsletter..

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# qvertz

27.11.2021 15:12

I słusznie. Miasto nie jest tylko miejscem do picia przez bananową młodzież sojowego latte i przechadzania się w spodniach rurkach i bez skarpetek. Ma być miejscem do codziennego życia, gdzie są zakłady pracy, w których może pracować i zarabiać wielu mieszkańców miasta i okolic. Patodeweloperka precz z Warszawy!

# Donek Rajdowiec

27.11.2021 15:27

#qvertz napisał(a) 27.11.2021 15:12
Patodeweloperka precz z Warszawy!

I właśnie dlatego w planie zagospodarowania powinna znaleźć się potencjalna przyszła siatka ulic, powinno się określić przyszłe możliwe funkcje obiektów zabytkowych i zaplanować rozsądną zabudowę, niekoniecznie deweloperską. Może szkołę, halę sportową? A może szkołę i halę da się zaplanować na pierwszych piętrach wysokich budynków, żeby jednak możliwie dużo zarobić na tym terenie? Nie wiem. Od tego są planiści, ale nóż mi się w kieszeni otwiera (przepraszam, nikomu nie grożę!), gdy planem zagospodarowania nazywają odzwierciedlenie stanu obecnego. Plan zagospodarowania powinien wybiegać w przyszłość i możliwie najrozsądniej przewidywać bieg wydarzeń. Miasto idzie do przodu, rozwija się. Zajezdnia tramwajowa nie powinna zajmować miejsca w centralnej dzielnicy, od tego są peryferia, a miasto powinno być zwarte. Inaczej jego utrzymanie kosztuje zbyt drogo.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024