REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Za wysokie progi

  9 października 2009

Polskę ogarnęła mania kładzenia progów zwalniających. Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi domagają się, aby na ich ulicach kładziono "śpiących policjantów", mających zwiększyć bezpieczeństwo drogowe.

REKLAMA

Próg zwalniający rzeczywiście jest skuteczny, jeśli chodzi o zmniejszenie prędkości pojazdów, jednak postulatorzy budowania progów nie wiedzą - bądź nie chcą wiedzieć - że prócz korzyści są też wady takich rozwiązań. Progi są bowiem źród-łem hałasu przy pokonywaniu ich przez samochody, utrudniają odśnieżanie dróg i szybki przejazd pojazdom uprzywilejowanym. O szkodach, jakie mogą czynić w sa-mochodach nie wspominając.

"Echo" sprawdza, jak progomania kształtuje się w poszczególnych gminach po-wiatu.

- W ciągu ostatnich dwóch lat na terenie gminy zamontowaliśmy 24 progi zwal-niające. Umieszczane są przez projektantów już na etapie projektowania nowych dróg, jeśli jest to oczywiście zasadne - mówi Michał Smoliński z urzędu gminy Ja-błonna. - Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy montowane są progi - kładzie-my je również na wniosek mieszkańców. Budowa progów wymaga sporządzenia projektu stałej organizacji ruchu oraz uzgodnienia go z policją i innymi służbami. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii można przystąpić do realizacji przedsię-wzięcia.

Serock pod względem tworzenia progów jest dużo spokojniejszy. - Bardzo ma-ło wniosków trafia do urzędu w sprawie progów zwalniających, średnio 2-4 rocznie - twierdzi Wiesław Kwiatkowski z wydziału inwestycji w Serocku. - Kładziemy je na obszarze zabudowanym tylko na wniosek mieszkańców. Urząd miasta i gminy od-nosi się pozytywnie do zgłoszeń w uzasadnionych przypadkach.

W Legionowie do progów urząd miasta podchodzi z rezerwą, szukając dla nich alternatywy. - Rocznie do urzędu miasta wpływa kilka wniosków o zamontowanie progów zwalniających. Miasto montuje je w miarę możliwości na wniosek miesz-kańców oraz w miejscach niebezpiecznych tj. w okolicach szkół i przedszkoli - mówi Anna Szczepłek, rzeczniczka urzędu w Legionowie. - Staramy się jednak przekony-wać mieszkańców do innych rozwiązań i z zasady nie instalujemy progów zwalnia-jących na drogach publicznych. W Legionowie niewiele jest miejsc, w których moż-na je zastosować zgodnie z przepisami. Wiele samorządów ulegając naciskom mieszkańców montuje na swoich drogach progi, które nie spełniają żadnych przepi-sów, są zbyt wysokie, źle oznakowane i umieszczone w nieodpowiednich miejscach. W Legionowie staramy się promować inne rozwiązania "uspokajające" ruch pojaz-dów. Na głównych drogach, tam gdzie pozwalają na to warunki, stosujemy skrzyżo-wania w formie rond, które znakomicie spowolniają oraz upłynniają ruch. Przejścia dla pieszych często wykonywane są wraz z wysepką rozdzielającą, która powoduje u kierowców odruchowe zmniejszenie prędkości. Na bocznych drogach staramy się projektować skrzyżowania równorzędne - bo wymuszają zwolnienie, a nawet za-trzymanie pojazdu.

Wniosków o progi jest za to sporo w Nieporęcie - urząd jednak mocno filtruje pisma. - Trafia do nas bardzo dużo wniosków, jednak progi montujemy rozważnie, na drogach wewnętrznych i publicznych, np. są zamontowane na ulicy Przyrodni-czej i Kwiatowej. Tam, gdzie jeżdżą autobusy, progów nie montujemy - mówi Sła-womir Mazur, wójt gminy.

Nie dajmy się zwariować - tak jako piesi, jak i jako kierowcy. To, że na dro-gach przybędzie progów zwalniających, nie oznacza, że automatycznie zrobi się bezpieczniej. Wszystko i tak zależy od kultury jazdy - bo "leżący policjant" jest tyl-ko środkiem prewencyjnym.

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe