Z czym kojarzą się Bielany?
25 kwietnia 2008
Urząd Bielan zlecił na potrzeby przyszłej strategii rozwoju badania społeczne, które miały określić potrzeby i opinie mieszkańców na temat dzielnicy. Efektem ankiet jest dokument, który można w całości przeczytać na stronach bielańskiego ratusza.
Atutami są według ankietowanych dobre skomunikowanie dzielnicy, korzystna lokalizacja i wartości przyrodniczo-rekreacyjne. 10% pytanych podkreśla, że śro-dowisko tutaj jest naprawdę czyste. Co ciekawe, potencjał przemysłowo-usługowy dzielnicy plasuje się na szarym końcu zalet.
Ponad połowa badanych uważa, że warunki życia są dobre i bardzo dobre. Zaledwie 1% twierdzi, że na Bielanach jest mu źle. Jedna czwarta ankietowanych bezpieczeństwo w dzielnicy określa jako złe i bardzo złe - dwa razy więcej bada-nych uważa, że jest przeciętne. Za to kultura, rozrywka i sport są dostępne i na dobrym poziomie - tak uważa zdecydowana większość mieszkańców i gości Bielan.
Szkolnictwo na Bielanach, jak wynika z badań, nie jest ani dobre, ani złe - po prostu średnie. Dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół jako średni określa 47-55% badanych. Najgorzej jest ze żłobkami (co czwarty badany uważa, że dostęp do nich jest zły lub bardzo zły), najlepiej - z gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi (ponad 40% chwalących).
Największy problem dzielnicy to bezrobocie - tak uważa niemal trzy czwarte badanych. Na drugim miejscu jest zły stan dróg (68%). Bielańczycy boją się też wymierania dzielnicy - 62% uczestników ankiety uważa, że jest to zagrożenie.
Czym powinny się zająć władze? Mostem przez Wisłę (co piąty badany), rozwo-jem sieci drogowej (co szósty) i budową mieszkań komunalnych.
Mimo niedogodności, większość pytanych, gdzie chciałaby mieszkać w War-szawie odpowiada, że na Bielanach!
(wt)
Bielany kojarzą nam się przede wszystkim z Lasem Bielańskim