Wyzwolić pozytywną energię
19 stycznia 2007
"Echo" rozmawia z nowym starostą powiatu legionowskiego Janem Grabcem.
Powiat Pana marzeń - jak wygląda, jak można to osiągnąć?
- Zadaniem powiatu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Tych najprostszych, które dotyczą obsługi administracyjnej na odpowiednim poziomie. Chodzi jednak nie tylko o zaświadczenia, decyzje. Powiat to przede wszystkim wspólnota samorządowa, do której należy cała lokalna społeczność. Powiat marzeń, to taki, w którym spełniają się marzenia wszystkich mieszkańców. Marzenia o nowych dro-gach, sprawnej komunikacji, dostępnej służbie zdro-wia, stabilnych miejscach pracy, bezpieczeństwie na ulicach itd. Jeśli udaje się wspólnie rozwiązywać na-sze codzienne problemy, stajemy się coraz bardziej wspólnotą, stajemy się dumni z miejsca, w którym mieszkamy, które własnym wysiłkiem rozwijamy. Za-daniem administracji powiatowej, jak każdego samo-rządu, jest wyzwalanie pozytywnej energii, która zmienia nasze otoczenie. Moje marzenie to przyjazny powiat.
Jakie są pomysły, by poprawić komunikację na terenie powiatu, jak wygląda sytuacja z wpro-wadzeniem linii nocnych, rozszerzeniem pierwszej strefy?
- Decyzje w tej sprawie podejmują władze Warszawy. Przez ostatnie cztery la-ta gospodarze gmin podwarszawskich w żaden sposób nie mogli się dogadać z pre-zydentem stolicy. Teraz na szczęście sytuacja się zmienia. Wystąpiliśmy do ZTM o przedłużenie nocnej linii 609 do Legionowa. Mamy wstępną zgodę. Pozostaje jeszcze ważna kwestia związanych z tym kosztów, które ma ponieść Legionowo i Jabłonna, ale jestem przekonany, że wspólnie wynegocjujemy korzystne warunki.
Zasadniczym problemem jest oczywiście wspólny bilet obejmujący kolej, autobus, tramwaj i metro. System znowu po latach zaczął działać w Warszawie. Trwają rozmowy, by wkrótce objął również Legionowo. Wracamy także do koncep-cji szynobusu dojeżdżającego do stacji Wieliszew i do Nieporętu. Ta linia zostałaby również objęta wspólnym biletem. Przy stacjach kolejowych mają powstać nowe parkingi, na których będzie można pozostawić samochód. W najbliższych miesią-cach nastąpi więc jakościowa zmiana w komunikacji z Warszawą.
Jaki jest Pana stosunek do pomysłu utworzenia Metropolii Warszawskiej? Na jakich zasadach powiat może przystąpić do takiego związku?
- Oczywiście utworzenie Metropolii Warszawskiej jest niezbędnym warunkiem rozwoju całej aglomeracji. W stolicy mieszka 1,5 mln ludzi, w okolicznych powia-tach 1 mln. Na co dzień problemy tej społeczności się zazębiają. Wspólny rynek pracy, kłopoty z komunikacją, ochroną środowiska itp. - to kwestie, których nie rozwiąże sam żaden burmistrz czy starosta, nawet prezydent Warszawy.
W obecnej sytuacji prawnej rozwiązywanie tych problemów to kwestia dobrej woli wszelkich zaangażowanych podmiotów, a ponieważ występują tu różnice inte-resów, a czasem różnice polityczne, na ogół niewiele się udaje. Potrzebny jest arbi-ter rozwiązujący spory i organizator kreujący pozytywne rozwiązania w skali całej aglomeracji.
Dobrym przykładem takiego "węzła gordyjskiego" jest kwestia komunikacji. Trudno go rozwiązać ze względu na wielość podmiotów za niego odpowiedzialnych. Za autobusy odpowiada ZTM podlegający władzom Warszawy, za pociągi Koleje Mazowieckie zależne od marszałka województwa. Ustalenia tych podmiotów doty-czące dofinansowania muszą być zaakceptowane przez władze 9 powiatów i ponad 50 gmin.
Metropolia Warszawska byłaby strukturą, która w ściśle określonym zakresie podejmowałaby szczegółowe decyzje w imieniu tych wszystkich podmiotów. Doce-lowo wymaga to przyjęcia przez Sejm odpowiedniej ustawy. Na początku jednak dobrze byłoby wypracować model współpracy na zasadzie dobrowolnego związku, który mógłby zająć się konkretnym problemem np. komunikacją. Musimy wyko-rzystać dobrą wolę nowych władz Warszawy i podjąć taką próbę.
Zmiana warty w starostwie - z czym jest związana duża liczba ogłoszeń o naborze na stano-wiska pracy w starostwie, czy powstają nowe stanowiska pracy czy kadra zmienia się ze względów politycznych?
- Nie znam poglądów politycznych pracowników starostwa i ich przynależność nie ma dla mnie znaczenia. Interesuje mnie przede wszystkim jakość ich pracy. W ostatnich latach formułowano wiele zarzutów pod adresem administracji naszego powiatu. Dlatego potrzebne są zmiany. Moim celem jest podniesienie jakości usług oferowanych mieszkańcom. Jestem przekonany, że już niedługo zmiany będą odczuwalne dla wszystkich odwiedzających Starostwo Powiatowe w Legionowie. Liczę przy tym na uwagi i propozycje ze strony mieszkańców. Jako urzędnicy mamy służyć właśnie im i to służyć profesjonalnie.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Milena Zawiślińska