Połowę śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych spowodowali piesi. Raport drogowców
6 sierpnia 2021
Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował raport o bezpieczeństwie na warszawskich drogach. W ubiegłym roku zginęły 44 osoby, w tym 22 pieszych.
Z powodu stanu epidemii ruch w Warszawie był w 2020 roku zdecydowanie mniejszy, niż w poprzednich latach, co przełożyło się na rekordowo niską liczbę wypadków. Jednocześnie liczba ofiar śmiertelnych wróciła do poziomu z roku 2018.
Śmiertelne wypadki w Warszawie
- W zeszłym roku na warszawskich drogach doszło do 641 wypadków, w których 709 osób odniosło obrażenia a 44 zginęły - podsumowuje Zarząd Dróg Miejskich. - Zdarzeń drogowych odnotowano o 29% mniej niż w roku 2019 i najmniej odkąd prowadzimy takie zestawienia. Dane wyglądają podobnie w przypadku rannych, których liczba w porównaniu z rokiem 2019 spadła o 31%. Jednak zdecydowanie pogorszyła się statystyka zabitych, bo w zeszłym roku zginęło o dziewięć osób więcej, niż przez cały rok 2019.
W 195 wypadkach lub najechaniach na pieszego poszkodowanych zostało 204 pieszych. 22 z nich zmarło, przy czym siedmioro zginęło na miejscu a 15 zmarło w ciągu kolejnych 30 dni. Choć liczba wypadków z pieszymi w stosunku do roku 2019 zmalała aż o 35%, to wciąż stanowi 30% wszystkich wypadków.
Wypadki z udziałem pieszych
- Połowę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych (22) spowodowali kierujący, a drugą połowę piesi - piszą drogowcy. - Najczęstszą przyczyną takich wypadków spowodowanych z winy kierowcy było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (8), a z winy pieszego nieostrożne wejście na jezdnię przed pojazdem (6).
Niezmiennie najbardziej tragiczne okazały się miesiące zimowe. W styczniu i lutym zginęło łącznie dziewięcioro pieszych. Trzecim najgorszym miesiącem był wrzesień, gdy życie straciło troje pieszych. W zeszłym roku były też jednak trzy miesiące, w których nie doszło do ani jednej tragedii z udziałem pieszych: marzec, kwiecień i maj.
(dg)