Wielkie zmiany w centrum Warszawy. Koniec schodzenia pod ziemię
6 sierpnia 2021
Naziemne przejścia dla pieszych, przebudowane przystanki tramwajowe i znacznie więcej zieleni - to główne zmiany, jakie czekają Marszałkowską i Al. Jerozolimskie.
Zarząd Dróg Miejskich startuje z kolejną rewolucyjną inwestycją w centrum Warszawy. Za 11 mln zł hiszpańska firma Balzola, odpowiedzialna wcześniej m.in. za prace związane z przebudową al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka, zajmie się pobliskim rondem Dmowskiego.
Rondo Dmowskiego - przebudowa
- Ruszamy ze zmianami na rondzie Dmowskiego - zapowiada prezydent Rafał Trzaskowski. - Powstaną nowe przejścia naziemne i przejazdy dla rowerów, pojawi się też dużo nowej zieleni. Będzie bardziej estetycznie, wygodnie i zielono. Budujemy Nowe Centrum Warszawy.
Zmiany wokół ronda Dmowskiego dostrzegą przede wszystkim piesi, rowerzyści i hulajnogiści. Wyznaczone zostaną cztery naziemne przejścia: przez Marszałkowską na wysokości Widok i Nowogrodzkiej oraz przez Al. Jerozolimskie przy Poznańskiej i Parkingowej. Przy Widok, Poznańskiej i Nowogrodzkiej powstaną także przejazdy dla rowerów i hulajnóg.
Zmiany w centrum Warszawy
- Dzięki tym zmianom osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku - zapowiadają drogowcy. - Miejsce to stanie się bardziej dostępne niż obecnie.
Wszystkie przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe. Wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Inwestycja w obrębie ronda Dmowskiego oznacza również udogodnienia dla rowerzystów, którzy będą mogli wreszcie bezpiecznie przejechać przez rejon stacji metra Centrum. Nowe przejazdy zapewnią ciągłość trasy rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej a przebudowa skrzyżowania z Nowogrodzką pozwoli na przejazd rowerem w każdym kierunku. W ten sposób Nowogrodzka stanie się dla rowerzystów wygodną alternatywą dla bardzo ruchliwych Al. Jerozolimskich.
Zakończenie prac na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich jest planowane na początek przyszłego roku.
(dg)