REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

"Terroryści" czy ofiary? Ile wypadków powodują rowerzyści?

  15 września 2021

alt='"Terroryści" czy ofiary? Ile wypadków powodują rowerzyści?'
zdjęcie ilustracyjne, źródło: ZDM

Internetowe komentarze mówią jedno, realne dane - co innego. Sprawdziliśmy, jak w policyjnych statystykach wypadają warszawscy rowerzyści.

REKLAMA

Nie muszą mieć prawa jazdy, więc powodują wypadki, a następnie uciekają i nie da się ich odnaleźć, bo nie mają tablic rejestracyjnych - komentarze tego typu są w mediach społecznościowych na porządku dziennym. Jeśli wierzyć krytykom, rowerzyści dosłownie terroryzują Warszawę. Ile w tym prawdy?

Ile wypadków powodują rowerzyści?

Jak wynika z policyjnych danych, teoria o rowerzystach terroryzujących miasto nie wytrzymuje konfrontacji z faktami. Połowę śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych spowodowali piesi. Raport drogowców Połowę śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych spowodowali piesi. Raport drogowców
Zarząd Dróg Miejskich zaprezentował raport o bezpieczeństwie na warszawskich drogach. W ubiegłym roku zginęły 44 osoby, w tym 22 pieszych.
Choć coraz więcej warszawiaków jeździ rowerem, ulice stają się bezpieczniejsze.

- Chociaż według pomiarów przeprowadzonych w 2020 roku ruch rowerowy w czasie pandemii wzrósł w Warszawie o 17%, to liczba wypadków z ich udziałem wyraźnie spadła - czytamy w raporcie Zarządu Dróg Miejskich przygotowanym na podstawie statystyk policji. - Rowerzyści uczestniczyli w 156 wypadkach. To mniej, niż przed rokiem i przed dwoma laty. Niestety w 2020 roku aż pięcioro rowerzystów zginęło na warszawskich drogach.

Zapraszamy na zakupy

Coraz mniej najechań

Ze statystyk wynika, że rowerzyści są dwukrotnie częściej ofiarami, niż sprawcami wypadków. W ubiegłym roku użytkownicy jednośladów uczestniczyli w 156 wypadkach, w których rannych zostało 138 rowerzystów. Zdecydowanie największym warszawskim problemem rowerzystów są potrącenia, do których dochodzi zazwyczaj z winy kierowców samochodów osobowych.

Policyjne dane mówią też, że mimo rosnącej liczby rowerzystów coraz rzadziej dochodzi do najechania jednośladem na pieszego. W ciągu pięciu lat ich liczba spadła o jedną trzecią, z 21 do 14 rocznie. W sytuacji najechania na pieszego prawie zawsze winny okazuje się jednak rowerzysta.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# dobre_pytanie

15.09.2021 14:07

Pytanie jakie należy podstawić jest ile spraw nie zostało zgłoszonych na policję.

# Rowerzysta tunelowy

15.09.2021 21:05

#dobre_pytanie napisał(a) 15.09.2021 14:07
Pytanie jakie należy podstawić jest ile spraw nie zostało zgłoszonych na policję.
Faktycznie. Nigdy nie zgłosiłem zderzenia z samochodem więc do statystyki trafiły tylko te 3 zdarzenia kiedy trafiłem do szpitala. Jak na prawie 50 lat jeżdżenia na rowerze to chyba niewiele.

# Antek

17.09.2021 09:11

Takich zdarzeń/wypadków jest wiele. Po prostu nie są zgłaszane na policję.

REKLAMA

# AdK

05.10.2021 12:54

Zapraszam policję lub straż miejską w okolice skrzyżowania ulic Grójeckiej i Niemcewicza oraz na chodnik ulicy Grójeckiej (po stronie parzystej) na odcinku od Placu Zawiszy do Placu Narutowicza.

# Traczkowski

18.12.2021 19:45

Liczba wypadków może ulegać znacznemu zmniejszeniu z roku na rok, ponieważ moim zdaniem jest inwestowane w ostatnich latach jednak dość sporo w infrastrukture w postaci scieżek rowerowych i roweżyści już tak nie jeżdża po drogach jak kiedyś. Tylko też nasuwa się pytanie ile z takich incydentów zostało zgłoszonych na policje i czy moża wierzyć tym https://app.rankwatch.com/tools/link-explorer?domain_name=biotrendy.pl, które zostały przedstawione.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni