REKLAMA

Żoliborz

kultura »

 

To był bardzo intensywny rok na Żoliborzu. Przeżyjmy to jeszcze raz

  31 stycznia 2024

alt='To był bardzo intensywny rok na Żoliborzu. Przeżyjmy to jeszcze raz'
9 września, w parku Żeromskiego świętowaliśmy 97. Urodziny Placu Wilsona. Źródło: Dzielnica Żoliborz

Pracownicy żoliborskiego Wydziału Kultury i Promocji nigdy się nie nudzą, a miniony rok był pełen wyzwań, emocji, a nawet wzruszeń. Co warto zapamiętać? Przeżyjmy to jeszcze raz.

REKLAMA

W Walentynki urzędnicy zaprosili zakochanych żoliborzan do kina Elektronik na komedię "Na twoim miejscu". Motyw zamiany ciał stał się podstawą refleksji nad relacjami damsko-męskimi, płcią kulturową i lekcją empatii.

Przedwiośnie w kinie i w kuchni z Kubą Kuroniem

Dzień Kobiet był kolejną okazją do odwiedzenia kina Elektronik. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Tym razem na ekranie królowali "Niebezpieczni dżentelmeni". Film był dostępny dla osób z niepełnosprawnościami: zapewniono audiodeskrypcję, pętlę indukcyjną, napisy dla osób niesłyszących oraz tłumacza polskiego języka migowego podczas spotkań z twórcami filmu. Z tej samej okazji przygotowano "Szaloną Niedzielę", czyli spotkanie przy kawie kobiet w różnym wieku ze znanymi makijażystkami. Obecni byli również żoliborscy przedsiębiorcy ze strefy beauty. Na koniec spotkania wystąpił Antek Smykiewicz.

Przed świętami wielkanocnymi w Forcie Sokolnickiego Kuba Kuroń uczył przybyłych mieszkańców przygotowania tradycyjnych potraw.

Kup bilet

Majówka w ogrodzie i na Festiwalu Marymonckiej Mączki

3 maja w Forcie Sokolnickiego sadziliśmy i sialiśmy kwiaty, uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których można było wykonać chorągiewki, okolicznościowe pocztówki lub rysunki. Do letniej włóczęgi zachęcił żoliborzan zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami.

W maju, już tradycyjnie, bawiliśmy się na Festiwalu Marymonckiej Mączki. Można było własnoręcznie przygotować do wypieku chleb, zrobić wianki z ziół i kwiatów, obejrzeć spektakl, posłuchać koncertu i podziwiać artystów cyrkowych. Impreza przygotowana była przy współudziale Żoliborskiego Domu Kultury.

REKLAMA

Pożegnanie szkoły i powitanie lata

3 czerwca "otworzyliśmy" Żoliborz. Do tego cyklicznego wydarzenia, jak zwykle chętnie, przyłączyły się organizacje pozarządowe działające na terenie dzielnicy oraz instytucje kultury i Ośrodek Sportu i Rekreacji. Były zabawy dla dzieci i konkursy dla dorosłych, spektakl, i koncerty.

23 czerwca pożegnaliśmy szkołę i przywitaliśmy lato ze stowarzyszeniem B24. Był to wyjątkowy koncert dla młodzieży. Wystąpili: Janusz Walczuk, Young Leosia, B24, Bambi i zaproszeni przez nich goście, a także DJ-e: Krzysztof Polak, Jakub Szmyt, Maciej "Wojtek" Wojas i Klaudyna Okuszko. Po koncercie był czas na wspólne zdjęcia z idolami.

REKLAMA

W sierpniu i wrześniu patriotycznie

9 września w parku Żeromskiego świętowaliśmy 97. Urodziny Placu Wilsona. Byli artyści cyrkowi, dmuchańce, spektakl i pokazy dla dzieci, koncerty Sarsy i Patrycji Markowskiej oraz tradycyjnie już ogromny tort, którym częstowaliśmy mieszkańców. Dla maluszków przygotowano spotkania sensoryczne i koncerty.

W sierpniu i wrześniu Wydział Kultury i Promocji włączył się w wydarzenia patriotyczne organizowane przez stowarzyszenia kombatanckie: Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji, Grupy Kampinos, Stołecznego Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Wspólnie z kinem Elektronik i fundacją Kultura Bez Barier przygotowano kolejną odsłonę festiwalu "Przejścia", tj. pięć projekcji filmów w formule dostępnej dla osób ze szczególnym potrzebami.

Budżet obywatelski Żoliborza z myślą o kulturze i czytelnikach

W ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok Wydział Kultury i Promocji zrealizował pięć projektów. Pierwszym z nich był teatr pod chmurką na Kępie Potockiej. Odbyły się cztery spektakle pt. "Tiramisu", "Sarna del Manzano", "Wniebowzięte. Komedia Lotnicza" i "Pan i Pani O!". Dla uczestników zapewnione zostały leżaki. Spektakle cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Drugi ze zrealizowanych projektów dotyczył odtworzenia historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego "Sady". Dzięki czemu czcionka jest udostępniona do bezpłatnego pobrania m.in. ze strony Urzędu Dzielnicy Żoliborz: zoliborz.um.warszawa.pl/-/czcionka-bar-sady.

Na realizację kolejnych projektów żoliborski ratusz przekazał pieniądze w formie dotacji celowej Bibliotece Publicznej oraz Żoliborskiemu Domowi Kultury. Pierwszy z nich dotyczył zakupu aż 3968 książek drukowanych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. Biblioteka zakupiła również 233 książki z literatury obcojęzycznej w językach angielskim i hiszpańskim. Kupiono też 512 audiobooków i 630 e-booków. Drugi z projektów dotyczył poprawy dostępności bibliotek dla osób niepełnosprawnych. Wyposażone zostały w dodatkowy sprzęt i książki ze specjalnym drukiem. Na wszystkich stanowiskach obsługi czytelnika zostały zainstalowane pętle indukcyjne, które w ogromnym stopniu poprawiły komfort obsługi osób używających aparatów lub implantów słuchowych. Zakupione zostało też urządzenie lektorskie służące do odczytywania głosem syntetycznym tekstu drukowanego. Urządzenie to przeznaczone jest dla osób niewidomych i słabowidzących, jest łatwe w obsłudze i nie wymaga zaawansowanych umiejętności.

Ostatni ze zrealizowanych projektów w ramach budżetu obywatelskiego dotyczył zorganizowania zajęć stolarskich dla początkujących w Centrum Aktywności Lokalnej przy pl. Grunwaldzkim.

2023 rok na Żoliborzu był rokiem Aliny Janowskiej

Ratusz zorganizował m.in. "Urodziny Aliny", podczas których mogliśmy spacerować po miejscach lubianych przez patronkę roku, przy kawie, herbacie i czymś słodkim, wysłuchać fragmentów książki Dariusza Michalskiego "Jam jest Alina, czyli Janowska story".

"Imieniny Aliny" świętowaliśmy za to w Forcie Sokolnickiego. Odbył się tam koncert zatytułowany "Szpilman/Petersburski", w wykonaniu Lali Czaplickiej i zespołu Orkiestry Adria z piosenkami międzywojnia oraz wspólne malowanie portretu Aliny Janowskiej. Od grudnia do końca stycznia 2024 roku w Galerii Przystanek można było oglądać wystawę o Alinie Janowskiej.

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni