REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Wybrani i wybierający muszą rozmawiać

  10 października 2008

Całkiem niedawno na terenie Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się V Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Społecznych. Stowarzyszenie Moja Białołęka zostało zaproszone na sesje, panele i dyskusje w ramach konferencji "Rzeczpospolita Obywatelska".

REKLAMA


Autorka jest członkiem Partnerstwa Ulic Zielonej Białołęki, obecnie Stowa-rzyszenie Moja Białołeka.
Udział w spotkaniach uzmysłowił nam sens naszych działań w obliczu coraz większej apatii obywatelskiej. Dziś nasze społeczeństwo jest świetnym społeczeń-stwem "akcyjnym" (np. w obliczu katastrofy, powo-dzi czy budowy drogi przez tereny atrakcyjne przy-rodniczo), łatwiej działa na zasadzie skrzyknięcia, poza organizacjami. Trudniej ludzi namówić do stałej współpracy. Sensacyjność zdecydowanie ułatwia działania, między innymi dzięki mediom.

My skupiliśmy swoje zainteresowania na współ-pracy organizacji z administracją publiczną.

Ideałem byłaby taka władza publiczna, która po-dejmując decyzje brałaby pod uwagę interesy kon-sumenta, pacjenta, niepełnosprawnego, bezrobotne-go i zwykłego mieszkańca. Intuicyjnie wyczuwamy wzrost skuteczności wspólnot lokalnych, które już dysponują instrumentami prawnymi i finansowymi, aby stworzyć społeczeństwo obywatelskie. Potrzeba jeszcze, aby władze lokalne zrozumiały, że są częścią tej wspólnoty w większym stopniu niż publicznej administracji. Ważne jest zachowanie przestrzeni obywatel-skiego działania i swobodnego artykułowania interesów i sporów.

Poseł Jarosław Gowin uważa, że ważne jest działanie oddolne i partnerstwo publiczno-prywatne, choć jednocześnie dodaje, że dialog organizacji pozarządo-wych i polityków jest niemożliwy. Groźna jest oligarchizacja, czyli wybór - równi i równiejsi, przekształcenie się organizacji pozarządowych w lobby, instrumentali-zacja organizacji pozarządowych przez polityków. Dlatego tak ważne jest, jak uważa prof. Jerzy Hauser, były minister pracy i polityki społecznej, a także gos-podarki w rządzie Leszka Millera, przywrócenie przestrzeni publicznej organizacjom pozarządowym, a nie tylko partyjnym działaniom, coraz bardziej populistycznym. Musi zostać wypracowany nowy model dialogu społecznego, bo obecnie zauważalny jest brak komunikacji wybranych z wybierającymi. Wszyscy muszą zrozumieć, że cel jest jeden - lepsza jakość życia i on powinien jednoczyć zarówno władze, jak i obywateli.

To, że ludzie chcą np. ścieżki rowerowej, to nie "problem", lecz "potrzeba". Ro-zumiemy wagę problemów, jak narkomania, alkoholizm, ale potrzebne jest szersze spojrzenie właśnie na lokalne wspólnoty i stworzenie bezpiecznej, funkcjonalnej przestrzeni publicznej. Naszym marzeniem jest przełożenie spontanicznej społecz-nej aktywności na wspólne działania z władzami bez siania zbędnego fermentu.

Bez dialogu nie ma współpracy. Samorząd jest jeden, a różnych organizacji działających choćby w naszej dzielnicy dziesiątki. Każda reprezentuje inne interesy i rozumiemy, że władze dzielnicy nie są w stanie spełnić oczekiwań wszystkich i ze wszystkimi spotykać się tak często, jakby one sobie tego życzyły. Dlatego z ra-dością przyjęliśmy inicjatywę Marcina Wojdata z Forum Dialogu Społecznego przy prezydencie m.st. Warszawy - powołania na terenie dzielnic lokalnych przedstawi-cielstw Forum Dialogu Społecznego, które ułatwiłyby współpracę władzom dzielnicy, przedstawicielom organizacji pozarządowych i innym wspólnotom lokalnym.

Jolanta Żejmo


Zbudowanie chodników i przejść dla pieszych to nie "problem", lecz "potrzeba".

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni