REKLAMA

Bielany

różne »

 

Wolumen do likwidacji czy modernizacji?

  27 stycznia 2012

alt='Wolumen do likwidacji czy modernizacji?'

Z jednej strony nowoczesny budynek mieszkalny z pomieszczeniami usługowymi, z drugiej rozlatujące się zabudowania, przerdzewiałe ogrodzenie, zadeptane trawniki - taki widok cieszy oczy pasażerów wychodzących ze stacji metra Wawrzyszew. Bazar Wolumen w obecnym kształcie jeszcze w tym roku ma szansę przejść do historii. Wszystko zależy od tego, kto wygra przetarg na dzierżawę tego terenu.

REKLAMA

Targowisko Wolumen na stałe wpisało się już w krajobraz Bielan. W latach 60. przy skrzyżowaniu ul. Kasprowicza i Wolumen w soboty i niedziele odbywała się słynna warszawska giełda elektroniczna. Później na jej miejscu we wtorki i piątki zaczął funkcjonować bazar warzywny. Obecnie handel odbywa się praktycznie w każdy dzień tygodnia, a oprócz warzyw i elektroniki można kupić również używaną odzież, zabawki, sprzęt kuchenny, meble, książki i tzw. mydło i powidło. Przez wiele lat giełda elektroniczna wyrobiła sobie markę miejsca handlu pirackim oprogramowaniem i kradzionym sprzętem. Gdzie można było bez trudu kupić papierosy z przemytu czy alkohol niewiadomego pochodzenia? Na Wolumenie. Naloty policji i kontrole straży miejskiej ograniczyły ten proceder, niestety w dalszym ciągu zmorą okolicznych mieszkańców jest handel wokół bazaru, zwłaszcza od strony ul. Wergiliusza, gdzie osoby uzależnione od alkoholu wyprzedają dobytek domowy i urządzają pijackie libacje. Codziennością są również zdewastowane chodniki, rozjeżdżone trawniki i wszechobecne śmieci. W oczach mieszkańców bazar to obraz nędzy i rozpaczy.

Kupcy chcą modernizować

Teren wzdłuż ul. Kasprowicza jest w wieczystym użytkowaniu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Żoliborz "Społem". Główna część targowiska (ul. Wolumen, Wergiliusza i róg Kasprowicza) jest prowadzona przez przez spółkę "Wolumen" (Warszawskie Stowarzyszenie Kupców i Producentów Rolnych "Wolumen" i Stowarzyszenie Kupców Żoliborskich "Wolumen"). Spółka "Wolumen" korzysta z gruntu będącego własnością miasta na podstawie umowy dzierżawy. W 2010 r. opracowała projekt przebudowy bazaru. W lipcu 2010 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu około stu jednakowych pawilonów usługowo-handlowych, w środku znajdować ma się plac targowy na 171 stanowisk.

- Prace budowlane moglibyśmy zacząć już dziś, bo projekt modernizacji bazaru już dawno mamy przygotowany - mówi Tadeusz Szymański, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Kupców i Producentów Rolnych "Wolumen". - Pieniądze na jego realizację też mamy zabezpieczone - dodaje. Po modernizacji bazar ma być czynny codziennie. - Od poniedziałku do soboty będzie funkcjonował targ owocowo-warzywny, a w niedzielę giełda elektroniczna. Przy czym codziennie też czynne będą pawilony z elektryką, których nie zamierzamy likwidować. W dni targowe handlować bezpośrednio z samochodu będzie mogło aż 220 producentów, bo tyle stanowisk przewiduje projekt - mówi Szymański. - Ponadto nawiązuje on architektonicznie do stacji metra - dodaje Andrzej Rodzki, sprzedawca i wiceprezes spółki "Wolumen". - Wiemy, że miasto nie chce, aby bazar funkcjonował tu w takiej formie jak obecnie. Wiemy też, że likwidacja bazaru to likwidacja dotychczasowych miejsc pracy. To uniemożliwienie mieszkańcom zakupu świeżych produktów prosto od producentów po niskich cenach. Dlatego przedstawiliśmy miastu projekt modernizacji, który został pozytywnie przyjęty. Teraz czekamy na przedłużenie umowy dzierżawy terenu - dodaje. Jednocześnie zapewnia, że modernizacja bazaru nie wpłynie na podwyższenie opłat placowych, dzięki czemu ceny artykułów nie wzrosną.

Wstąp do księgarni

Kto wygra przetarg?

Władzom miasta zależy na uporządkowaniu terenu. Pas drogowy od strony ulicy Kasprowicza i tak zostanie zmodernizowany w ramach budowy drugiej nitki tej ulicy. Wzdłuż bazaru powstaną wówczas zatoki postojowe, pojawi się nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Czy bazar zostanie - tego nie wiadomo. Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Nowego Wawrzyszewa, w granicach którego znajduje się bazar Wolumen, została podjęta 19 marca 2009 r. Możliwości inwestycyjne tego rejonu Bielan znane będą dopiero po jego uchwaleniu przez radę miasta. Wszystko zależy więc od tego, kto wygra przetarg na dzierżawę terenu, na którym jest bazar. Termin umowy dzierżawy terenu przez spółkę "Wolumen" upłynął 31 października 2011 r., zaś procedura podpisania nowej umowy nie została jeszcze sfinalizowana. W delegaturze biura gospodarowania nieruchomościami dowiedzieliśmy się, że teren "Wolumenu" został przeznaczony do wydzierżawienia w przetargu pisemnym nieograniczonym. - Dotychczasowy dzierżawca będzie mógł złożyć ofertę w przetargu - zapewnia Dagmara Strzelczyk z urzędu miasta. I choć obecnie spółka Wolumen jest obciążana z tytułu bezumownego korzystania z tego gruntu, zapewniono nas, że decyzja o warunkach zabudowy z lipca 2010 jest nadal obowiązująca. Obecnie nie ma ustalonej dokładnej daty przetargu na dzierżawę terenu bazaru. - O rozpisaniu takiego przetargu poinformujemy wszystkich zainteresowanych w ogłoszeniach i w Biuletynie Informacji Publicznej - zapewnia urzędniczka.

REKLAMA

Obok bazaru galeria handlowa?

Nową inwestycję planuje też dzierżawca terenu po drugiej stronie targowiska. Na działce między ul. Wolumen, Kasprowicza i dobudowanym przez dzielnicę nowym odcinkiem al. Reymonta zamierza wybudować centrum handlowe. - Budynek ma posiadać betonowo-szklaną konstrukcję. Będzie to galeria handlowa, w której funkcjonować będą zarówno sklepy spożywcze, jak i punkty usługowe-handlowe: banki, apteka, salony komórkowe - wylicza Zbigniew Retkowski, prezes spółki "Vanarco". - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mogli robić zakupy blisko domu - dodaje.

Kupcy z bazaru sceptycznie podchodzą do takich planów. Budowę centrum handlowego traktują jedynie jako mrzonkę prezesa Retkowskiego. Uważają, że miasto w związku z budową brakującego odcinka al. Reymonta nie przedłuży spółce Vanarco umowy dzierżawy tego terenu. Okazuje się, że nie będzie takiej potrzeby i niebawem kupcom z Wolumenu pod nosem wyrośnie konkurencja. Spółka Vanarco zawarła z miastem umowę dzierżawy tego terenu w grudniu 1992 na okres 39 lat. Ma prawo dysponować terenem do końca 2031 r.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Wojtek Wac%u0142awek

11.11.2012 08:34

Łapy precz od bazaru na Wolumenie !! Te cholerne "modernizacje" i kombinacje urzędników prowadzą tylko do wzrostu cen !! Takich modernizowanych bazarów w Warszawie są dziesiątki i nie są to bazary tylko zwykłe drogie sklepiki.

# WTF?

25.05.2013 09:38

Jak napisał Wojtek ŁAPY PRECZ ja tam kupuje nie zwracając uwagi na "meneli" itp.

# Goszka

20.11.2013 14:56

Jeśli go zmodernizujecie, przestanie on być już bazarem.... hipokryci! To unikatowa przestrzeń miejska - nie niszczcie jej! Daje pracę i pozwala przeżyć wielu ludziom! Tu jest tanio, bo jest tak a nie inaczej... i nikomu to nie przeszkadza! Gdyby nie ten bazar, starsi ludzie nie mieliby za co kupować jedzenia - jest blisko i jest tanio, a ludzie są biedni!

REKLAMA

# Krzysiek z Wergiliusza

20.11.2013 14:59

W oczach mieszkańców, to ten bazar jest zbawienny! W oczach HGW jest drzazgą w jej pazernych oczkach! Byleby sprzedać teren i się nachapać! Widać, że autorka nie mieszka w okolicy, bo nie wie co mówi! - (ewentualnie jest słoikiem)

# Kamil

20.11.2013 20:37

Po modernizacji Wolumenu,długo ten bazarek nie pociągnie.Planowana jest na tym miejscu za 10 lat budowa budynku biurowo-mieszkalnego...Przykre to ale prawdziwe.Czynsze teraz staną się wysokie dla handlujących,więc zmniejszy się ilość sprzedających.Wtedy okrzykną że bazar nie "zarabia" i KONIEC :-( Cała Polska został w ten sposób zrujnowana.Ech...

# warzywa

16.01.2014 22:21

dobrze skasować ta blondyne od fajek

REKLAMA

# Robert Prokopiuk

28.01.2014 09:01

W latach "80 jeszcze nikt nie słyszał o elektronice..handlowano tam numizmatami, znaczkami, książkami..pojawiały sie kasety VHS..na poczatku lat "90 mozna było tam kupić swoje radio samochodowe, które dostało nóg w nocy.
Oczywiście,ze bazarki powinny zostać..to sa ostatnie enklawy polskiego handlu i tak juz stłamszonego przez sklepy wielkopowierzchniowe i bazary opanowane przez Wietnamczyków.

# predator

17.02.2016 16:37

Ludzie szkoda Waszego pisania komentarzy ten kto trzyma łapę na Wolumen i tak zrobi co zechce bądź kto da więcej kasy !!!

# krzycho

25.02.2016 21:23

Szkoda by było. Tylko pieniądze się liczą i nic więcej. Ja sobie tego nie wyobrażam. W całej Warszawie i na prowincji nazwa Wolumen jest znana. Tutaj na giełdzie elektronicznej swoje początki miała nie jedna znana teraz firma. A zakupy we wtorki i piątki to dla niektórych już niemal religia.

REKLAMA

# 35latDepczęVolumen

25.02.2016 23:22

Łapy precz !! Wszystko w okolicach Metra musicie spieniężyć, pazerne słoje.Sprzedawajcie swoją ojcowiznę ! Zakazali? To my mieszkańcy Bielan też zakazujemy !!

 markus

28.02.2016 13:22

Wolumen- można co najwyżej zastrzec nazwę na pamiątkę.

# Wojtek85

07.11.2018 14:16

NIE dla likwidacji bazaru!!!!!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025