REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Rotundy zostają w rękach prywatnych. Wolski ratusz przegrał w sądzie

  30 listopada 2021

alt='Rotundy zostają w rękach prywatnych. Wolski ratusz przegrał w sądzie'
Tustolica.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nieprawomocny wyrok w sprawie sporu między wolskim ratuszem a rodziną Biernackich, mającą prawo użytkowania wieczystego cennych zabytków przy Prądzyńskiego.

REKLAMA

Sądowy spór o XIX-wieczne rotundy należące oryginalnie do kompleksu warszawskiej gazowni trwa od czterech lat. Wolski ratusz zażądał rozwiązania umowy użytkowania wieczystego twierdząc, że przedsiębiorca Marcin Biernacki nie dba o cenne obiekty.

Biernaccy wygrali w sądzie

W poniedziałek 29 listopada w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok pierwszej instancji. Sędzia Anna Lipińska w całości oddaliła powództwo ratusza. Jak wyjaśniła, użytkownicy wieczyści nie złamali zapisów umowy, a także podjęli działania mające na celu remont i modernizację budynku.

Większość prac konserwatorskich i modernizacyjnych rotund została zakończona w ubiegłym roku. Jak wyliczała w sierpniu 2020 roku pełnomocniczka rodziny Biernackich Joanna Dębska, przeprowadzono gruntowny remont dachów, odbudowano i naprawiono gzymsy oraz wieńce, wykonany został system odwodnienia, naprawiono też elewacje. Do tych prac w uzasadnieniu wyroku odniosła się sędzia Lipińska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wolskie rotundy po remoncie

- Zmiana stanu nieruchomości nastąpiła na skutek przeprowadzenia prac konserwatorskich i modernizacyjnych - mówiła sędzia. - Wobec tych prac remontowych stan nieruchomości uległ istotnej zmianie. Pierwsza podstawowa opinia sporządzona przez biegłego sądowego Janusza Pitowicza i druga, uzupełniająca, okazały się w znacznej części już nieaktualne. W drugiej opinii sam biegły stwierdził, że znaczące prace zostały przeprowadzone.

Argumentując wyrok sędzia Lipińska przywołała również dokumenty potwierdzające wykonanie prac modernizacyjnych złożone przez rodzinę Biernackich. W tym miejscu przytoczyła zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora zabytków z lipca ubiegłego roku. W dokumencie ocenił, że budynek B jest utrzymywany i konserwowany zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dwa miesiące później podobne zaświadczenie zostało wydane w sprawie drugiego budynku.

REKLAMA

Urzędnicy bez pomysłu

- Jeżeli chodzi o pomysły i projekty miasta stołecznego Warszawy względem nieruchomości i posadowionych na niej budynków zabytkowych, stwierdzić trzeba wprost: nie ma żadnych - stwierdziła sędzia. - Jeżeli chodzi o stronę pozwaną, takie projekty są przygotowane.

W wyższej rotundzie rodzina Biernackich chce stworzyć Metamuzeum Centrum Techniki. W budynku planowane jest utworzenie placówki dydaktyczno-popularyzatorskiej z zestawem doświadczeń dla dzieci i młodzieży, pozwalających na naukę fizyki poprzez zabawę. Natomiast w niższej rotundzie ma powstać sala koncertowo-widowiskowa.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy