Rotundy zostają w rękach prywatnych. Burmistrz chciał je odebrać Biernackim
24 lutego 2023
Warszawski sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie, w której samorząd dzielnicy chciał odebrać Fundacji Rodziny Biernackich cenne zabytki z XIX wieku. Wolskie rotundy przy Prądzyńskiego pozostają w rękach prywatnych. Fundacja planuje urządzić w nich salę koncertową i miejsce na wystawy.
To już koniec toczącego się latami sporu prawnego o XIX-wieczne rotundy przy Prądzyńskiego. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu okręgowego z 2021 roku. Samorząd chciał odebrać zabytki, ale nie był w stanie przed sądami wyjaśnić, po co.
Cerkiew lśni nowością. To prawdziwa perełka
Na warszawskiej Woli zakończył się remont elewacji cerkwi św. Jana Klimaka przy Wolskiej 138/140. Prace remontowe w całym budynku trwały pięć lat. Wolska cerkiew to jedna z trzech zabytkowych świątyń prawosławnych w Warszawie.
Wolskie rotundy pozostaną prywatne
Sądy dwóch instancji uznały, że Fundacja Rodziny Biernackich nie złamała zapisów umowy o użytkowanie wieczyste XIX-wiecznych obiektów, a także podjęła działania mające na celu remont i modernizację budynku. Większość prac konserwatorskich i modernizacyjnych rotund została zakończona w 2020 roku. Jak wyliczała pełnomocniczka rodziny Biernackich Joanna Dębska, przeprowadzono gruntowny remont dachów, odbudowano i naprawiono gzymsy oraz wieńce, wykonany został system odwodnienia, naprawiono też elewacje.
- Jeżeli chodzi o pomysły i projekty miasta stołecznego Warszawy względem nieruchomości i posadowionych na niej budynków zabytkowych, stwierdzić trzeba wprost: nie ma żadnych - uznał dwa lata temu sąd okręgowy. - Jeżeli chodzi o stronę pozwaną, takie projekty są przygotowane - dodał.
Co powstanie przy Prądzyńskiego?
W wyższej rotundzie Fundacja Rodziny Biernackich chce stworzyć Metamuzeum Centrum Techniki. W budynku planowane jest utworzenie placówki dydaktyczno-popularyzatorskiej z zestawem doświadczeń dla dzieci i młodzieży, pozwalających na naukę fizyki poprzez zabawę. W niższej rotundzie ma powstać sala koncertowo-widowiskowa.
Ceglane rotundy przy Prądzyńskiego są częścią XIX-wiecznego kompleksu warszawskiej gazowni, w większości wykorzystywanego do dziś. Pierwsza powstała w latach 1886-1888, druga - kilkanaście lat później. Zbiorniki gazu były wykorzystywane jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 2005 roku oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków.
(jok)
.