REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Wkrótce powstanie metropolia warszawska

  15 października 2015

alt='Wkrótce powstanie metropolia warszawska'

Rozmowa z Andrzejem Halickim, ministrem administracji i cyfryzacji, kandydatem na posła z listy Platformy Obywatelskiej.

REKLAMA

- Co konkretnie da nam ustawa metropolitalna?

- Ustawa stanowi zwieńczenie trwającej od ponad 20 lat dyskusji nad rozwiązaniami dla obszarów metropolitalnych i niewątpliwie ułatwi ich dalszy rozwój w oparciu o potencjał dużych ośrodków miejskich. Jednocześnie regulacja przewidziana w ustawie opiera się na już funkcjonujących unormowaniach ustrojowych. Dzięki kompetencjom w zakresie zagospodarowania przestrzennego, transportu zbiorowego czy zarządzania drogami obszary te będą mogły rozwijać się w sposób skoordynowany i spójny z korzyścią dla ich mieszkańców.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

- Jak powstanie związek gmin?

- Związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia, przy spełnieniu określonych przesłanek. Wydając rozporządzenie w sprawie utworzenia związku, ale również zmiany jego granic, Rada Ministrów będzie musiała wziąć pod uwagę koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju oraz plan zagospodarowania przestrzennego województwa, powiązania funkcjonalne oraz zaawansowanie procesów urbanizacyjnych, a także jednorodność układu osadniczego i przestrzennego, uwzględniającego więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych. Utworzenie będzie mogło nastąpić z inicjatywy własnej Rady Ministrów albo na wniosek rady zainteresowanej gminy. W jednym, jak i w drugim przypadku wydanie rozporządzenia w sprawie utworzenia związku będzie wymagało pozytywnej opinii rad: co najmniej 70% gmin, co najmniej 70% miast na prawach powiatu, co najmniej 50% powiatów.

REKLAMA

- Jak to będzie wyglądało w praktyce?

- Związek będzie tworzony z dniem 1 lipca, a wykonywanie zadań publicznych rozpocznie z dniem 1 stycznia roku następującego po roku utworzenia. Organem stanowiącym i kontrolnym związku metropolitalnego będzie zgromadzenie związku metropolitalnego. W jego skład wejdą delegaci gmin i powiatów tworzących związek. Delegatami w przypadku gmin będą wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz radny rady gminy, a w przypadku powiatów, starosta oraz radny rady powiatu. Organem wykonawczym związku będzie zarząd składający się z trzech członków, wybierany przez zgromadzenie.

Przygotowaniem organizacyjnym i prawnym związku do wykonywania zadań publicznych zajmie się pełnomocnik. Pełnomocnika do spraw utworzenia związku będzie wyznaczał Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

REKLAMA

- Nowe przepisy są głównie po to, by usprawnić komunikację. Jakie inne zadania może przejmować związek gmin?

- Koncentrują się przede wszystkim na problematyce zagospodarowania przestrzennego oraz komunikacji publicznej. Przy czym zarządzanie drogami przebiegającymi przez obszar związku metropolitalnego będzie możliwe, jeżeli zostanie zawarte porozumienie w tej sprawie z zarządem województwa albo prezydentem miasta. Związek metropolitalny będzie mógł również realizować, na podstawie porozumień, zadania innych jednostek samorządu terytorialnego, a także zadania z zakresu administracji rządowej.

- Czy jest już analiza, które powiaty wejdą w skład metropolii warszawskiej?

- Z uwagi na złożoność procedury legislacyjnej poprzedzającej wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie ustalenia granic obszarów metropolitalnych, w trakcie której obok uwzględnienia koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa, koniecznym będzie ustalenie istnienia powiązań funkcjonalnych, jednorodności układu osadniczego, trudno na obecną chwilę przesądzać o granicach przyszłych obszarów metropolitalnych.

- Czy jest jakakolwiek szansa na to, że kolejnym etapem mogłaby być zmiana ustawy warszawskiej przywracająca samorządność gminom? Skoro główny argument przeciwników decentralizacji miasta przestanie być aktualny, bo komunikacja miejska może być całkowicie przejęta przez metropolię, to czy nie jest to dobry moment, by przywrócić podmiotowość dzielnicom i wzmocnić władzę burmistrzów wybierając ich w bezpośrednich wyborach?

- Nie ma prowadzonych prac, których celem byłaby zmiana ustawy o ustroju m.st. Warszawy.

Rozmawiał oko

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni