REKLAMA

Puls Warszawy

przestrzeń miejska »

 

Niesamowity pomysł na plac Bankowy. Architekci chcą cofnąć czas

  26 lutego 2024

alt='Niesamowity pomysł na plac Bankowy. Architekci chcą cofnąć czas'
źródło: architektura-klasyczna.pl

Błękitny Wieżowiec na pl. Bankowym z neoklasycystyczną fasadą, nawiązującą do stojących naprzeciwko pałaców z czasów Królestwa Polskiego? To niesamowita wizja architektów Marty i Tomasza Gerasów. Gdyby została zrealizowana, całkowicie odmieniłaby okolicę warszawskiego ratusza.

REKLAMA

Architekt Tomasz Geras zdobył w Warszawie rozgłos, gdy zaprezentował swoją wizję neoklasycystycznego gmachu dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Teraz podzielił się pomysłem równie śmiałym, ale chyba mniej kontrowersyjnym.

Plac Bankowy w Warszawie

"Zachodnia pierzeja warszawskiego pl. Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać! Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
Bankowego to jedno z pierwszych konsekwentnych, wielkoskalowych założeń architektoniczno-urbanistycznych w historii Polski. Niestety, powojenna odbudowa stolicy, będąca szansą dla dalszego regulowania tej części miasta, całkowicie zaburzyła harmonię klasycystycznego placu. Oprócz modernistycznego bloku we wschodniej pierzei postawiono bowiem dwudziestopiętrowy, całkowicie przeszklony wieżowiec" - piszą Tomasz i Marta Gerasowie z warszawskiej pracowni projektowej Architektura Klasyczna.

Plac Bankowy powstał w 1825 roku przy okazji budowy trzech gmachów rządowych Królestwa Polskiego: pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, pałacu Ministra Skarbu oraz gmachu Giełdy i Banku Polskiego. W pierwszym mieści się obecnie warszawski ratusz, w drugim urzęduje wojewoda mazowiecki, w trzecim do niedawna działała galeria malarskich kopii i falsyfikatów. Co istotne, wszystkie gmachy zostały zaprojektowane przez jednego architekta - Antonia Corazziego - i tworzą spójny kompleks. Dziełem Toskańczyka jest także stojący po drugiej stronie al. "Solidarności" pałac Mostowskich, pełniący dziś funkcję Komendy Stołecznej Policji. Cztery budynki tworzą wspólnie jedno z największych założeń urbanistycznych w historii Warszawy.

Zapraszamy na zakupy

Przebudować Błękitny Wieżowiec

W czasach zaboru rosyjskiego na pl. Bankowym stanęła jeszcze największa warszawska synagoga, nazywana po prostu Wielką Synagogą. 16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili ją w powietrze, co jest uznawane za symboliczne zakończenie powstania w getcie. W latach 1965-1991 w miejscu synagogi powstał 100-metrowy budynek, nazywany pierwotnie Srebrnym Wieżowcem. Prace nad nim trwały bardzo długo i były kilkukrotnie przerywane, a gdy na placu budowy doszło do poważnego wypadku, powstała miejska legenda o klątwie rabina rzuconej na miejsce po zniszczonej synagodze. Dziś wieżowiec jest nazywany Błękitnym i jest jedynym w okolicy obiektem ze szklaną elewacją.

"Ponieważ ostatnimi czasy Warszawa debatowała nad sposobami estetyzacji placu Bankowego, przedstawiamy naszą próbę pogodzenia kłopotliwego wysokościowca z miejscem. Jak postępować należy z uzupełnianiem zabudowy w takich zabytkowych lokalizacjach? O tym poucza nas niedaleki Teatr Wielki. Dobudowując do niego skrzydło południowe w roku 1965, wybitny polski modernista Bohdan Pniewski postanowił bowiem nie kontrastować nowej architektury ze starą, lecz zastosować formy zastane w historycznym gmachu" - piszą Gerasowie.

REKLAMA

Klasyczna architektura w XXI wieku

Propozycja architektów to wymiana elewacji Błękitnego Wieżowca ze szklanej na kamienną i nadanie mu neoklasycystycznej formy. 100-metrowy budynek upodobniłby się nieco do hotelu Warszawa na pl. Powstańców Warszawy. Wieżowiec w tej formie w bardzo ciekawy sposób nawiązywałby do XIX-wiecznej zabudowy.

Patrząc na projekt pary architektów można śmiało wyobrazić sobie dalsze zmiany na pl. Bankowym: ukrycie jezdni pod ziemią, wyłożenie placu granitem, zaaranżowanie przestrzeni wokół pomnika Juliusza Słowackiego, uzupełnienie zieleni. Pomysł Marty i Tomasza Gerasów to jedna z najciekawszych i najbardziej inspirujących wizji, jakie zaprezentowano w Warszawie w ostatnich latach.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Kocur

28.02.2024 09:42

Współczesna architektura jest monotonna i opresywna, przytłaczająca. Niewiele jest przykładów czegoś, przed czym człowiek stanie i po prostu podziwia zarówno jako całość, jak i w detalach i jako element całego, architektonicznego, spójnego układu przestrzennego. Nim część nie zdewastowano ociepleniem, to "piechotkowo" było pięknym przykładem tego. Obecnie nie ma na czym oka zawiesić: "o... wysoki... o... błyszczy się... nara". Mam wrażenie, że współcześni architekci kompletnie nie mają jaj - wykazują się absolutnym brakiem fantazji, nie mają polotu i odwagi, ani nie znają historii własnego fachu. Wspomniany w artykule projekt przynajmniej jest ciekawy i pasuje do Pałacu Mostowskich. Gdyby jeszcze na zbitą twarz wywalić wszystkich z ratusza, to już by wszystko ładnie do siebie pasowało xD Ciekawe jaki potwór powstanie przy Atrium - zakład, że do Hali będzie pasował jak szydło w oko.

# Kaemkaem

28.02.2024 19:42

Te obrazki, bo projektem tego nazwać nie można, to raczej wyraz niemocy twórczej niż jakakolwiek sensowna propozycja innej wizji placu Bankowego. To nurzanie się w historii jest dla mnie jakąś formą maskarady architektonicznej. Cyrk z dalekiej przeszłości, który ma zadanie wzniecić klakę i napędzić rozpoznawalność autorów. Domyślam się że po prostu nie mają roboty i za dużo czasu.

# Słodowiec

28.02.2024 20:32

Monumentalny, ale nic to. Pięknie się prezentuje wśród pobliskich budynków. Ciekawy pomysł.

REKLAMA

# Madbutcher

29.02.2024 09:20

Zanim niektórzy zaczną się niezdrowo podniecać tym pomysłem - Błękitny Wieżowiec jest, o ile się nie mylę, własnością prywatną. Więc jeżeli właściciel nie zapragnie nagle wydać pindryliona złotych na realizację wizji dwojga architektów, to całość można sobie włożyć między bajki.

# Radzio

29.02.2024 09:35

#Madbutcher napisał(a) 29.02.2024 09:20
Zanim niektórzy zaczną się niezdrowo podniecać tym pomysłem - Błękitny Wieżowiec jest, o ile się nie mylę, własnością prywatną. Więc jeżeli właściciel nie zapragnie nagle wydać pindryliona złotych na realizację wizji dwojga architektów, to całość można sobie włożyć między bajki.

Przecież to oczywiste. To tylko wizja. Coś w stylu pracy dyplomowej

# Hirsch

03.03.2024 14:20

Albert Speer lubi to.

REKLAMA

# Arpa61

05.03.2024 08:36

Bardzo mi się spodobał! Jako prosty historyk sztuki biję brawo.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA