Wiosenna awantura o stołówki. Czym jeszcze żyliśmy?
27 grudnia 2012
W poprzedniej części subiektywnie patrzyliśmy w archiwa do marca. Tym razem: kłopoty basenu na Brygadzistów, chwilowy powrót misia i niezadowolenie mieszkańców okolic Lazurowej. Co jeszcze?
Kwiecień
Nowoczesny kompleks akademików Akademii Pedagogiki Specjalnej z multimedialną biblioteką, stołówką, podziemnym parkingiem, do tego ścieżka do biegania i sala gimnastyczna, to wszystko zawiera koncepcja akademickiego osiedla Przyjaźń, które wymaga gruntownej przebudowy. Kiedy to wszystko?
2 mln zł rocznie kosztuje bemowski ratusz utrzymanie stołówek w szkołach i przedszkolach. Według urzędników to zbyt dużo, dlatego dzielnica podjęła decyzję o przekazaniu ich w prywatne ręce. Ajenci zacierają ręce, rodzice się wściekają: - Ceny posiłków wzrosną - grzmią.
Maj
Nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze budowa ulicy Gierdziejewskiego, która ma połączyć Bemowo z Ursusem. Początkowo prace miały się zakończyć w marcu, teraz okazuje się, że GDDKiA nie zna terminu zakończenia inwestycji. Do zrobienia pozostało bardzo dużo.
Miś z "Misia", stojący na Gliniankach Sznajdra, przechodzi pozimowy remont: poprawa klapniętych uszek, przytwierdzenie łapki, ustabilizowanie postaci i uzupełnienia braków w poszyciu. W końcu to miś na miarę naszych możliwości.
Z krajobrazu Bemowa zniknie 19 budynków. Część z nich jest w fatalnym stanie technicznym, części nie opłaca się już remontować. Wśród obiektów do wyburzenia znalazł się basen na Brygadzistów, wobec którego jeszcze cztery lata temu dzielnica miała plany remontowe. Jednak modernizacja byłaby zbyt droga (kilkadziesiąt milionów złotych!), bardziej opłaca się budynek wyburzyć i postawić nowy, większy i gdzie indziej...
10 maja na lotnisku potężnie zagrała Metallica. Memory remains. Tak, wiemy, że to nie z tej płyty. Ale było.
Czerwiec
Z tygodniowym opóźnieniem, ale tym razem Zarząd Dróg Miejskich słowa dotrzymał: 6 czerwca rano pierwsze samochody przejechały wyremontowaną Dźwigową pod torami kolejowymi. Po dwóch latach od pierwszego zapadnięcia się asfaltu w tunelach.
Nie będzie zapowiadanych wakacyjnych prac związanych z budową torów tramwajowych między Radiową a Górczewską. Po nowym torowisku na Powstańców Śląskich tramwaj prędko nie pojedzie.
Mieszkańcy Lazurowej od lat skarżą się na nieskuteczne odwodnienie ulicy. Rowy odwadniające jezdnię zostały pogłębione, ale nic to nie pomogło. Po każdym deszczu okolica stoi w wodzie. Niestety, przebudowa Lazurowej możliwa będzie dopiero za około cztery lata. Na razie prace trwają na dwukilometrowym fragmencie Nowolazurowej od Al. Jerozolimskich do Chrościckiego.
Skoro już jesteśmy w tych okolicach: poszerzanie Górczewskiej od pętli tramwajowej w stronę Babic trwa i nic nie wskazuje na to, aby się opóźniło. - Obecnie trwają przekładki instalacji podziemnych - mówi Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Wszystkie działki zostały już przejęte, budynki kolidujące z budową - wyburzone i wykonawca pracuje zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu prac Górczewska będzie miała dwie dwupasmowe jezdnie, od pętli do skrzyżowania z Lazurową, gdzie powstanie rondo i dalej do granicy miasta. Koszt budowy to 24 miliony złotych.
Ciąg dalszy nastąpi