Jesień: bolesne echa dekretu Bieruta
31 grudnia 2012
Czwarta część przeglądu bemowskich wydarzeń. Problemy z przedszkolami a także roszczenia dawnych spadkobierców. O czym jeszcze pisaliśmy w ciągu ostatnich trzech miesięcy?
Październik
Choć o planowanej inwestycji było wiadomo od dawna, dopiero latem tego roku ogłoszono przetarg na renowację zbiornika wodnego Staw Jeziorzec. Projekt zakłada wykonanie, uformowanie i umocnienie brzegów oraz skarp zbiornika, wykonanie ścieżki spacerowej, a także drewnianego pomostu, który będzie zlokalizowany przy zachodnim brzegu stawu.
Otwarte dwa lata temu linarium w parku Górczewska kosztowało dzielnicę Bemowo prawie milion złotych. Teraz okazuje się, że dzielnica musi wyłożyć setki tysięcy na wykupienie działki, na której zorganizowano linopark. Okazało się bowiem, że teren należy do prywatnych właścicieli. Przedszkole na Muszlowej też leży na prywatnej ziemi. - W Warszawie działają kancelarie prawne, które poszukują spadkobierców właścicieli terenów, na których powstały obiekty publiczne. Możemy więc spodziewać się kolejnych problemów - mówi wiceburmistrz Stoma.
W tym roku do przedszkoli publicznych na Bemowie nie dostało się 480 dzieci. - Mamy pomysł, jak to naprawić. Zachęcamy właścicieli prywatnych przedszkoli do prowadzenia publicznych placówek, które mogłyby liczyć na naszą pełną dotację - mówi wiceburmistrz dzielnicy Krzysztof Zygrzak. - W styczniu chcemy otworzyć dwie takie placówki na 200 dzieci.
Listopad
Na osiedlu Przyjaźń miał powstać Skwer Sportów Miejskich o powierzchni 4,5 tys. m2. Tam jednak go nie będzie. - Tuż przed wbiciem pierwszej łopaty pojawiły się osoby zgłaszające roszczenia do tego terenu - mówi burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. Skwer trafi na ul. Pełczyńskiego.
Roszczenia spadkobierców nie dotyczą pojedynczych działek, tylko całego terenu osiedla Przyjaźń - wartość nieruchomości przekracza 160 mln zł.
- Wielokrotnie słyszałam zapewnienia, że zostanie zbudowane przedłużenie ulicy Piastów Śląskich, między Osmańczyka a Obrońców Tobruku. Tymczasem nic z tego. - Pod budowę musielibyśmy zająć kilkadziesiąt działek wraz z altankami i uprawami, musielibyśmy wypłacić odszkodowania zarówno Polskiemu Związkowi Działkowców, jak i poszczególnym użytkownikom parceli. Roszczenia działkowców mogą wynieść ponad 12 mln zł, a na to dzielnicy obecnie nie stać - mówi Michał Łukasik, rzecznik ratusza. Na przedłużenie Piastów się zatem nie zanosi.
Grudzień
Na głównych bemowskich arteriach ustawiono już najskuteczniejszy bat na drogowych piratów: fotoradary. Jeden na Powstańców Śląskich, drugi na Górczewskiej, na wysokości Budy 33. Kolejne będą migrować po dzielnicy, więc warto wypatrywać ostrzegawczych tablic.
Ulice i ścieżki spacerowe na terenie osiedla Górczewska nie są w najlepszym stanie. - Niedługo to się zmieni - obiecują władze dzielnicy. W roku 2013 remont zostanie przeprowadzony na odcinku od Człuchowskiej do Wyki, z uwzględnieniem Karabeli 3. Planowana jest budowa dwóch nowych odcinków alejek spacerowych, od Kryształowej do istniejącej alejki oraz wzdłuż linarium, a także modernizacja istniejącej alejki parkowej.
Setki billboardów, wszechobecne banery, mniejsze tablice reklamowe, wymalowane prześcieradła, tysiące plakatów zarówno kolorowych, jak i czarno-białych - tak wygląda estetyka reklamowa w naszej dzielnicy. Dla przykładu przy ul. Górczewskiej, na odcinku od Powstańców Śląskich do Konarskiego, znajduje się około 20 nośników reklamowych. Bemowo szykuje zmiany: ustandaryzowanie wymiarów i miejsc reklamy, ustawienie miejskich mebli z miejscem na reklamy czy też wprowadzenie konkretnych przepisów o reklamie.
Najnowsze doniesienia z Bemowa zamieściliśmy w papierowym wydaniu "Echa". Zapraszamy też do samodzielnego przeglądania naszych archiwów internetowych.
Wiktor Tomoń