Wieżowce staną na stadionie Sarmaty?
28 lutego 2012
Na Sarmacie od lat już nikt nie gra w piłkę. Można pospacerować z psem, odetchnąć pośród zieleni. Teraz mają tam stanąć apartamentowce. - Nie możemy do tego dopuścić - apeluje Aneta Skubida, lokalna aktywistka.
W ostatniej wersji, którą do zaopiniowania dostali wolscy radni, pod ochroną znalazła się zaledwie połowa dotychczasowego stadionu. Na drugiej połowie plan dopuszcza zabudowę służącą funkcjom rekreacyjnym (sport i usługi), ale też postawienie 45-metrowego wieżowca. W bezpośrednim sąsiedztwie natomiast zabudowę apartamentową.
Plakaty już wiszą
Sportowy klub wyprowadził się w 2000 roku na Bemowo, na ul. Obrońców Tobruku, kiedy tereny przejęła firma Polestrella. Od początku było jasne, że sport i rekreacja fizyczna nie jest jej celem, jednak ustalenia z miastem i ówczesną gminą były jasne: pod zabudowę pójdzie boczne boisko treningowe, natomiast główne pozostanie w stanie nietkniętym.
- Plany zmieniły się na niekorzyść mieszkańców. Z miejskiego wydziału architektury do rady dzielnicy wpłynęło pismo, że zabudowany ma być nie tylko stadion boczny, ale także połowa boiska głównego, na którym mają stanąć dwie wieże i to wyższe niż początkowo deklarowano.
- Projekt planu został przekazany radzie miasta w kształcie, w jakim został przedstawiony radzie dzielnicy - mówi Dagmara Strzelczyk ze stołecznego ratusza. Wolscy radni zaopiniowali otrzymany plan pozytywnie, ale pod warunkiem jednak, że na terenie Sarmaty nadal dominować będzie funkcja sportowa.
Klubowa reaktywacja
Robotniczy Klub Sportowy Sarmata to jeden z najstarszych stołecznych klubów. Powstał w 1921 roku pod patronatem Polskiej Partii Socjalistycznej i związku zawodowego tramwajarzy. Wkrótce wykształciły się tu sekcje piłki nożnej, lekkiej atletyki, kolarstwa, boksu, łyżwiarstwa szybkiego, gimnastyki, pływania i tenisa stołowego. Użytkownikiem wieczystym tego terenu były zakłady VIS Warszawa, które potem odsprzedały prawo jego użytkowania deweloperowi - firmie Polestrella. Inwestor planował postawienie w tym miejscu osiedla mieszkaniowego. Po protestach samorządowców zgodził się na wybudowanie obiektu sportowego na jednej czwartej powierzchni, na części działki ograniczonej ulicami Sowińskiego i Jana Kazimierza. Deweloper do tej pory nic tam nie zbudował, stadion porósł krzakami a hala sportowa została zburzona pod pretekstem zagrożenia budowlanego. W 2010 r. klub został reaktywowany. Najbardziej znani jego sportowcy to m.in. brązowy medalista olimpijski na 400 m Andrzej Badeński, wicemistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie Elwira Seroczyńska, pierwszy polski zwycięzca kolarskiego Wyścigu Pokoju Stanisław Królak, czy mistrz olimpijski w biegu na 10 km z 1932 r. Janusz Kusociński. Obecnie Sarmata prowadzi sekcje juniorskiej i seniorskiej piłki nożnej. Ta druga występuje w B klasie, czyli najniższej klasie rozgrywkowej (ale za to jest jej liderem). Nie mając własnego stadionu, mecze rozgrywa na boisku w Zielonce.
mac