Wieża antysmogowa stanie na Wrzecionie?
12 stycznia 2017
Tylko do 23 stycznia można zgłaszać projekty w ramach nowej edycji budżetu partycypacyjnego. Jednym z najbardziej oryginalnych projektów zgłoszonych dotychczas jest propozycja budowy na Wrzecionie specjalnej wieży antysmogowej.
Projekt zakłada zbudowanie wieży, której rolą będzie usuwanie szkodliwych związków z atmosfery i rozprowadzanie oczyszczonego powietrza. Mechanizm jej działania polegał będzie na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza i oczyszczaniu go, a następnie powrotnym wydaleniu. Wieża miałaby stanąć przy ulicy Gajcego 7a, na placu po siłowni miejskiej. Tuż obok miałyby się pojawić także ławeczki do siedzenia.
Jak to działa?
Projekt wieży jest zainspirowany podobnymi konstrukcjami, które pojawiają się od jakiegoś czasu w miastach zachodniej Europy, ale także Chin, czy Singapuru. Wieża ma mieć wysokość około 7 metrów i kształt stożka. Ma wykorzystywać technologię jonizacyjną do oczyszczania powietrza. Całość konstrukcji będzie pokryta specjalnym cementem zawierającym nanomeryczny dwutlenek tytanu, który umożliwia redukcję szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu otaczającym elementy i konstrukcje betonowe. Pod wpływem promieniowania UV zostaje przyspieszony naturalny proces utleniania, wzmagając w ten sposób szybki rozpad szkodliwych związków, które znajdują się w powietrzu.
Odetchnąć pełną piersią
Wewnątrz konstrukcji znajdzie się również turbina wiatrowa, dzięki czemu urządzenie ma samodzielnie wytwarzać energię niezbędną do pracy jonizatora, czyli w efekcie oczyszczenia powietrza. Urządzenie wytwarzać będzie dodatnie jony, które wraz z "przyczepionymi" doń zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zbierane będą przez ujemnie naładowane elektrody. Odfiltrowane zanieczyszczenia mają być sprasowywane pod bardzo dużym ciśnieniem. Cały proces oczyszczania odbywać się będzie w ścianach wieży, do której zasilenia wystarczy prąd o mocy 1400 watów - czyli tyle, ile potrzebuje do działania np. elektryczny czajnik.
W efekcie, jak pisze projektodawca, powstać ma miejsce, "w którym, w końcu będzie można odetchnąć pełną piersią bez szkody dla swojego zdrowia". Koszt realizacji takiej wieży został przez autora oszacowany na 310 tys. zł, zaś jego roczne koszty utrzymania mają wynieść około 12 tys. zł. Jak się Państwu taka wieża podoba?
(wk)
Czas tylko do 23 stycznia
Zgłoszone w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego projekty będą weryfikowane od 24 stycznia do 8 maja. Dyskusje o pomysłach zaplanowane zostały w terminie od 1 do 18 marca. Głosowanie na pomysły odbędzie się między 4 a 30 czerwca, zaś ostateczne wyniki mają zostać ogłoszone 14 lipca.