REKLAMA

bck kino plenerowe 03 1bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0
Puls Warszawy

różne

 

Wiem, kim był Korczak

  14 września 2005

Jeszcze nie wiadomo, czy komukolwiek uda się z dyrektor Grażyną Filipiak zagrać w ping-ponga z okazji 120-lecia szkoły. Być może łatwiej będzie na zjeździe wychowanków planowanym na 19 listopada. Zjazd byłych uczniów Liceum im. Władysława IV w Warszawie rozpocznie się mszą w katedrze św. Floriana, a zakończy balem.

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0
Być może dowiemy się po latach, czy wów-czas w 1988 roku, pani dyrektor Maria Duli-nicz naprawdę nie widziała wiszącej na wieży szkoły przez blisko dwa tygodnie flagi "Soli-darności", czy też udawała, że jej nie widzi. Czy zaszczepisz się na koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań Czy zaszczepisz się na koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań Dwie uczelnie zbadały, czy Polacy chcieliby zaszczepić się na koronawirusa, gdyby szczepionka istniała już teraz. Wyniki są dość zaskakujące. Dla dwóch chłopaków, którzy ją wieszali, brak jakiejkolwiek reakcji dyrekcji szkoły pozostaje zagadką do dziś: - Sądziliśmy, że flaga zostanie rozszarpana na strzępy po kilku godzinach, bo mniej więcej tyle zaję-łoby otwarcie zabezpieczonych naszą własną kłódką drzwi na strych - opowiada jeden z uczestników wieszania flagi na wieży zega-rowej. - Tymczasem po około dwóch tygod-niach, flagę zdjęliśmy sami i kolega zabrał ją do domu. Pewnie ma ją do dziś. Kiedy ją wieszaliśmy, towarzyszył nam niewątpliwy lęk, wszak wkrótce mieliśmy zdawać matu-rę. Drugi problem to ogromna liczba gołębi i ich odchodów w pomieszczeniu wieży zega-rowej.

W Liceum Władysława IV od lat aktywnie działa Koło Wychowanków. Tradycja utrzymywania kontaktów z absolwentami jest w liceum bardzo silna. Jak to w życiu bywa, gorzej jest z chęciami byłych uczniów. Choć prawda jest raczej taka, że chęci są, ale czasu brakuje, toteż zjazd daje kolejną szansę zobaczenia się po latach, pogadania i powspominania.

- Musieliśmy ograniczyć liczbę zaproszeń ze względu na bezpieczeństwo uczes-tników zjazdu - mówią organizatorzy. - O uczestnictwie będzie decydować kolej-ność wpłat. Wszystkie wpłaty dokonane ponad wyznaczony limit zaproszeń zostaną zwrócone. Termin ich dokonywania upływa 20 października 2005. Koszt wynosi 60 zł (40 zł dla emerytów i studentów).

W czasie zjazdu czynny będzie bufet oraz sklepik z pamiątkami okolicznościo-wymi opatrzonymi symbolami szkoły. Wszystkie pytania, uwagi i pomysły dotyczą-ce zjazdu można zgłaszać pisząc pod adresem: zjazd@wladyslawiacy.org.

- Mury "Władka" przez 120 lat opuściło wiele znakomistości. "Wśród Władys-ławiaków nie ma przeciętniaków" - wołał do nas zawsze dyrektor Henryk Sowiński - mówi jeden z absolwentów. - Z pewnością była to wielka zachęta do robienia czegokolwiek ponadprzeciętnego, niekoniecznie musiało to być zbieranie samych piątek na świadectwie.

Za najwybitniejszego Władysławiaka uznano Janusza Korczaka. - Pamiętam jak dziś, gdy w 1989 roku odsłanialiśmy pod budynkiem szkoły kamień poświęcony Korczakowi, było tam wówczas dość duże zbiegowisko. A były to lata, gdy duża grupa ludzi kojarzyła się raczej z jakąś demonstracją antyrządową. Podleciał do nas przechodzień i podniecony pyta, co się tu dzieje. Kolega odpowiedział, że odsłaniamy kamień Korczaka. "Janusz Korczak był..." i chciał dokończyć, że uczniem tej szkoły, ale pan uciął zawiedziony: "Ja wiem kim był Janusz Korczak" i sobie poszedł.

Program zjazdu jest następujący: 15:00-16:00 - msza święta w katedrze św. Floriana; 16:15-17:00 - rejestracja uczestników zjazdu w gmachu szkoły; 17:00-18:00 - część oficjalna w auli szkoły; 18:00-20:00 - spotkania rocznikowe w wyznaczonych klasach; 20:00-24:00 - bal Władysławiaków w auli szkoły.

Wpłat należy dokonywać na konto: Koło Wychowanków VIII Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV w Warszawie, 03-719 Warszawa ul. Jagiellońska 38, nr 44 1060 0076 0000 3200 0081 5489. Trzeba zachować dowody wpłaty i zabrać je na zjazd.

- Grażyna Filipiak, nasza wychowawczyni, powiedziała nam na pierwszym spot-kaniu, że wspomnienia ze szkoły można mieć albo bardzo dobre, albo bardzo złe, najgorzej jak nie ma się ich wcale lub są nijakie - mówi absolwent szkoły. - Różne słyszę opinie o "Władku". Nie wszyscy chcą wracać do tych murów, ale ja chętnie bym sobie do szkoły pochodził. Po latach wiem, że nawet matematyka z Emilią Psodą to mały pikuś w porównaniu z tym, co potrafi zafundować dorosłe życie.

Marek Horn

.

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

biedronka 050 2biedronka 050 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 1bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 3olowkowa kraina swiatowida angielski 0

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA