Wielka chemia w kinie na Tarchominie
25 lutego 2017
Nie będzie tu fabuły o zjawiskach chemicznych występujących w przyrodzie, choć są one tłem scenariusza. Ten film to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety - Marii Skłodowskiej - Curie.
Bohaterka filmu to odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu. Kobieta, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret kobiety, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora nauk. W 1906 roku przyznano jej profesurę i powierzono katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wówczas wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która otrzymała nagrodę Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
"Maria Skłodowska-Curie" w Kinie Na Boku od 4 marca.
Podczas seansu 9 marca o godz.18.00, w ramach cyklu "Wychodzę z rodzicami", zapewniamy opiekę nad dziećmi w wieku 3-8 lat, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: kasa@bok.waw.pl lub numerem telefonu 22 300-48-00 wew. 1
(mk)