Wieliszew zbuduje cmentarz. Ryzyko skażenia Wodociągu Północnego?
29 września 2014
Wieliszew przygotowuje się do budowy cmentarza, który będzie położony tuż obok ujęcia wodociągu zaopatrującego w wodę całą okolicę i jedną trzecią stolicy.
Jak prawo reguluje kwestię miejsc pod cmentarze?
- Teren cmentarza powinien znajdować się w miarę możności na wzniesieniu i nie podlegać zalewom oraz posiadać ukształtowanie umożliwiające łatwy spływ wód deszczowych. Na terenie cmentarza zwierciadło wody gruntowej powinno znajdować się na głębokości nie wyższej niż 2,5 m poniżej powierzchni terenu, przy czym nie może być ono nachylone ku zabudowaniom lub ku zbiornikom albo innym ujęciom wody służącym za źródło zaopatrzenia w wodę do picia i potrzeb gospodarczych (sieć wodociągowa lub studnie) - informuje Krzysztof Bąk z Ministerstwa Zdrowia.
Władze Wieliszewa o wymogach wiedzą i mają plan, jak zapobiec ewentualnemu skażeniu wody. Podkreślają, że projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu i jego przeznaczenie pod budowę cmentarza został opracowany na podstawie ekspertyz geotechnicznych, pozytywnie zaopiniowany przez Sanepid, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Zarówno wymagania higieniczne, zdrowotne, jak i środowiskowe są spełnione.
W jaki sposób? Otóż: groby będą na wzniesieniu...
- Na obszarze, który będzie tego wymagał, nastąpi podniesienie terenu cmentarza do poziomu zgodnego z wymogami przepisów. Dodam od razu, że nie wymaga to nawożenia ziemi - zostanie wykorzystany nadmiar ziemi, który zazwyczaj się wywozi podczas budowania komór grobowych, z części działek, gdzie nie jest wymagane podniesienie terenu. Zalecane środki ostrożności to wykładanie den grobów gliną lub innym materiałem izolacyjnym, zakaz tworzenia głębokich grobów rodzinnych, zachęcanie mieszkańców gminy do kremacji - mówi Roman Bugaj z MPWiK. Ponadto wyznaczono wokół cmentarza strefę ochronną i ustalono obowiązek zaopatrzenia w wodę z gminnej sieci wodociągowej - mówi zastępca wójta Zenon Popławski i dodaje, że inwestycja będzie prowadzona zgodnie z wszelkimi zakazami, nakazami i ograniczeniami wynikającymi z przepisów, w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu wód podziemnych.
Zachęta do kremacji
Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, obsługującego położony nieopodal wodociąg, są jednak przekonani, że inwestycja jest ryzykowna.
- Kluczową rolę odgrywa tu ryzyko zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych odciekami ze zwłok. Jeżeli cmentarz byłby budowany bez prac adaptacyjnych, można mieć pewność, że będzie negatywnie oddziaływać na wody podziemne, a co za tym idzie również na wody Zalewu Zegrzyńskiego i ujęcie wody pitnej Wodociągu Północnego. Wpływ tego typu emisji może być zredukowany poprzez zastosowanie odpowiednich prac zabezpieczających, co zostało nakazane zapisami planu - podkreśla Roman Bugaj z MPWiK.
Sprawa jest o tyle ważna, że Wodociąg Północny zaopatruje w wodę jedną trzecią mieszkańców stolicy. Woda pobierana jest z Zalewu Zegrzyńskiego.
Władze Wieliszewa uspokajają, że groby będą położone wyżej. MPWIK twierdzi, że konieczne są także inne działania. - Zalecane środki ostrożności to wykładanie den grobów gliną lub innym materiałem izolacyjnym, zakaz tworzenia głębokich grobów rodzinnych, zachęcanie mieszkańców gminy do kremacji, która służy przede wszystkim ograniczeniu dostawy zanieczyszczeń biologicznych i konieczność monitoringu w zakresie uciążliwości mających wpływ na stan środowiska i zdrowie ludzi. W szczególności należy wykonać badania zanieczyszczenia gleb oraz czystości wód powierzchniowych i podziemnych - podkreśla Roman Bugaj.
AS