REKLAMA

Żoliborz

budżet obywatelski »

 

Więcej progów na Starym Żoliborzu? Zdecydują mieszkańcy

  29 maja 2024

alt='Więcej progów na Starym Żoliborzu? Zdecydują mieszkańcy'
źródło: ZDM

Jeden z projektów złożonych do budżetu obywatelskiego Żoliborza na 2025 rok zakłada montaż czterech wyspowych progów zwalniających na jezdniach alei Wojska Polskiego, przy przejściach dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 68 i I Liceum Ogólnokształcącego. Drugi projekt przewiduje montaż progu w sąsiedniej ulicy Kozietulskiego. Czy pomysły te spodobają się mieszkańcom, zwłaszcza zmotoryzowanym?

REKLAMA

Projekt złożony do budżetu obywatelskiego Żoliborza na 2025 rok zakłada zamontowanie czterech progów zwalniających przed przejściami dla pieszych w al. Wojska Polskiego. Mowa o przejściach przy ulicy Felińskiego oraz przy Kozietulskiego i Or-Ota, po stronie przeciwnej.

Progi w alei Wojska Polskiego?

- Aleja po remoncie jezdni jest bardzo ruchliwym połączeniem pomiędzy placami Grunwaldzkim, Inwalidów, wraz z dojazdem do placu Wilsona, o dobrej nawierzchni, zachęcającej do szybkiej jazdy. Spowalniacze wymuszą ograniczenie prędkości w newralgicznych miejscach, tj. przed przejściami dla pieszych, co zwiększy bezpieczeństwo przechodzących przez jezdnię, w tym uczniów Szkoły Podstawowej nr 68 oraz I Liceum Ogólnokształcącego - wyjaśnia projektodawczyni. Montaż progów wyspowych, po korekcie dokonanej przez Zarząd Dróg Miejskich, został oszacowany na blisko 380 tys. zł.

- Ograniczona prędkość wpłynie również na zwiększone bezpieczeństwo rowerzystów korzystających z pasa rowerowego wydzielonego na jezdni i osób parkujących przy alei Wojska Polskiego. Będzie również mniej stłuczek, które obecnie zdarzają się co najmniej raz w miesiącu, zwłaszcza na skrzyżowaniach ulic dochodzących do alei Wojska Polskiego, szczególnie przy Kozietulskiego. Samochody włączające się lub zjeżdżające ze skrzyżowań alei Wojska Polskiego, mimo podporządkowania, wymuszają pierwszeństwo. Progi zwalniające będą sprzyjać przestrzeganiu przez kierowców dozwolonej prędkości, a ich forma (wyspowe) nie będzie ograniczała ewentualnego ruchu autobusów miejskich - dodaje autorka projektu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nowy próg na Kozietulskiego

Co ciekawe, także na ulicy Kozietulskiego zaproponowany został próg zwalniający - w aż 38-krotnie tańszym projekcie (za 10 tys. zł). Jest to wąska ulica odchodząca od alei Wojska Polskiego. Po obu jej stronach mieszkańcy parkują samochody.

- Ulica Kozietulskiego, po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu, stała się najszybszym połączeniem z alei Wojska Polskiego do placu Wilsona i Krasińskiego. Obowiązuje tu ograniczenie do 30 km/h. Jednak kierowcy wjeżdżający w tę ulicę często nie przestrzegają tego ograniczenia. Zamontowanie na jezdni jednego progu zwalniającego, pomiędzy wjazdem z alei Wojska Polskiego a ulicą Lechonia, wymusi zmniejszenie prędkości - wyjaśnia autorka.

Warto zauważyć, że w okolicy są już stosowane uliczne garby, np. na jednokierunkowej ulicy Felińskiego jest pięć progów zwalniających. Na oba projekty montażu progów w tej części Starego Żoliborza będzie można zagłosować w ramach budżetu obywatelskiego dzielnicy już w drugiej połowie czerwca. Jeśli mieszkańcy będą przychylni temu pomysłowi, to montaż powinien nastąpić w przyszłym roku.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

29.05.2024 17:11

Progi wyspowe uszkadzają małe miejskie samochody, wiec ludzie są zmuszani do kupowania dużych SUVów. To samo z nisko zawieszonymi elektrykami. Próg powinien być na całej szerokości żeby najeżdżać oboma kołami. W Puławach są takie progi i autobusy mogą po nich jeździć więc niech Trzaskoski nie ściemnia że w Wawie nie można

# Enter

31.05.2024 22:54

Głosowania projektów budżetu obywatelskiego to farsa. Nie przewidziano głosów sprzeciwu więc wystarczy że zbierze sie grupa wariatów i przegłosują nawet najbardziej szkodliwą zmianę. Potem przekaz idzie że to niby mieszkańcy zdecydowali.

# Dziadek parkingowy

03.06.2024 23:26

#Marian napisał(a) 29.05.2024 17:11
Progi wyspowe uszkadzają małe miejskie samochody, wiec ludzie są zmuszani do kupowania dużych SUVów
Raczej nieprawda. Z moich obserwacji wynika, że zazwyczaj o progi zahaczają stare graty na spryczniałych amortyzatorach.

REKLAMA

# Marian

05.06.2024 10:26

..#Dziadek parkingowy
..03.06.2024 23:26
.. Z moich obserwacji wynika, że zazwyczaj o progi zahaczają stare graty na spryczniałych amortyzatorach.
Specyfikacja Toyoty Corolli 2023 - Prześwit mm 130
Pięc osób w środku i miska urwana. A w Wawie nie trudno znaleźć takie progi które mają i ponad 15 cm.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe