REKLAMA

Żoliborz

środowisko »

 

Miododajny Żoliborz, czyli... pszczelarski sezon rozpoczęty

  28 maja 2024

alt='Miododajny Żoliborz, czyli... pszczelarski sezon rozpoczęty'
Dzielnica Żoliborz, fot. Krzysztof Kozerski

Do dwóch żoliborskich pasiek, zlokalizowanych w parkach Kępa Potocka i Kaskada ponownie wprowadziły się pszczoły. W łącznie ośmiu ulach zbierają już pyłek kwiatowy, z którego powstanie nowy żoliborski miód. Podobnie, jak w latach ubiegłych żoliborskimi pasiekami opiekuje się Miodowa Manufaktura.

REKLAMA

Przedwiośnie i wczesna wiosna to czas, kiedy pszczoły budzą się do życia po zimowym letargu. Wtedy też potrzebują pyłku, przede wszystkim jako pokarmu białkowego. Jednym z najcenniejszych jego źródeł są wierzby. Ich nektar jest pierwszym płynnym pokarmem, przynoszonym przez zbieraczki po zimie.

Żoliborskie wierzby bezcenne dla pszczół

W Polsce jest ich 28 gatunków oraz liczne krzyżówki. Na Żoliborzu występują głównie wierzby: biała, płacząca oraz krucha. Najwięcej w parkach Kępa Potocka i Sady Żoliborskie oraz w parku Fosa i Stoki Cytadeli, a także wzdłuż ulicy Tołwińskiego.

- Na Żoliborzu zakwitły już drzewa owocowe, w szczególności śliwy, wiśnie i jabłonie, które pszczoły zapylają oraz zbierają pożytek na miód. Nadchodzące ciepłe i słoneczne dni będą sprzyjać intensywnym lotom pszczół. W takie dni pamiętajmy, że pszczoły - jak każdy organizm - także potrzebują wody. Jeśli chcemy im pomóc, to w naszych ogródkach czy przy łąkach kwietnych warto zrobić dla nich poidła, które dzięki warstwie kamieni, keramzytu, a nawet mchu nie będą powodowały topienia się pszczół - przypomina wiceburmistrz Renata Kozłowska.

Kup bilet

Kiedy "Żoliborskie Miodobranie"?

Wzorem lat ubiegłych, w miesiącach letnich na Żoliborz powróci "Żoliborskie Miodobranie", lubiane i cenione przez mieszkańców wydarzenie. Chętni, zaopatrzeni w ochronne stroje, po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda ul od środka oraz pod nadzorem zebrać i odwirować miód. Przewidziane są również degustacje świeżej bursztynowej mazi. Poza odebraniem miodu, pszczelarze będą przybliżać uczestnikom świat pszczół, zarówno tych miodnych żyjących w ulach, jak i żyjących samotnie, które zasiedlają "hotele dla owadów" stojące na terenie pasieki.

- W 2023 roku z naszych pasiek w parkach Kępa Potocka oraz Kaskada pozyskaliśmy około 250 kilogramów złocistego nektaru. Z każdej z nich zebrany został inny rodzaj miodu, z uwagi na wytwarzanie go w różnych miejscach i dostęp pszczół do różnej bazy nektarowej i pyłkowej - informuje rzeczniczka prasowa żoliborskiego ratusza Donata Wancel. Z uwagi na specyfikę sezonu oraz wystąpienie spadzi podczas kwitnienia robinii akacjowej i lipy, w zeszłorocznym zbiorze przeważał miód nektarowo-spadziowy.

REKLAMA

Co żoliborski urząd robi dla pszczół?

- W żoliborskich parkach, skwerach i na zieleńcach każdego roku zostawiamy nieskoszone przestrzenie, które zwiększają nasze zielone powierzchnie biologicznie czynne, dając schronienie pożytecznym zwierzętom i owadom zapylającym oraz zapewniając pokarm dla ptaków i drobnych ssaków. Do jesiennego koszenia pozostawione są łąki kwietne czy łany traw przy pasiekach w parku Kaskada oraz na Kępie Potockiej - wyjaśnia Donata Wancel.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Ule Miodule

28.05.2024 16:08

"W łącznie ośmiu ulach zbierają już pyłek kwiatowy, z którego powstanie nowy żoliborski miód." - Pszczoły nie robią miodu z pyłu tylko z nektaru.

# Kalendarek

28.05.2024 19:10

"Na Żoliborzu zakwitły już drzewa owocowe, w szczególności śliwy, wiśnie i jabłonie". Informacja nieprawdziwa, bo one kwitły miesiąc temu i już dawno przekwitły. Teraz to już zakwitają lipy.

# iber

28.05.2024 20:03

Ule w miastach to patologia. Pszczoły znacznie częściej chorują i są zagrożeniem dla normalnych wiejskich pasiek.

REKLAMA

# Rzonduo

29.05.2024 22:25

#iber napisał(a) 28.05.2024 20:03
Pszczoły znacznie częściej chorują i są zagrożeniem dla normalnych wiejskich pasiek.
Maksymalny zasięg lotu "roboczego" pszczoły robotnicy to 2 kilometry. W jaki zatem sposób pszczoły z przykładowego Żoliborza mogą zagrozić pszczołom z wiejskich pasiek?

# Bosz

05.06.2024 12:05

#Rzonduo napisał(a) 29.05.2024 22:25
Maksymalny zasięg lotu "roboczego" pszczoły robotnicy to 2 kilometry. W jaki zatem sposób pszczoły z przykładowego Żoliborza mogą zagrozić pszczołom z wiejskich pasiek?

W taki sam sposób, w jaki epidemie rozprzestrzeniają sie od milionów lat po całym globie - małymi kroczkami.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe