REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Wciąż brak ekranów w Płudach i Choszczówce. Dlaczego?

  22 maja 2014

Wciąż brak ekranów w Płudach i Choszczówce. Dlaczego?
Pociągi skutecznie zatruwają życie mieszkańców

Mieszkańcy Choszczówki i Płud od dwóch lat starają się o zamontowanie ekranów, które zmniejszyłyby uciążliwość hałasu powodowanego przez pociągi. Po modernizacji torów składy jeżdżą nawet trzykrotnie szybciej. - PKP zasłania się procedurami, a nasze małe dzieci budzą się w nocy z płaczem - opowiada Mariola Olszewska.

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Płud i Choszczówki nie narzekali na sąsiedztwo torów kolejowych. Pociągi jeździły, jednak hałas był do wytrzymania. Wszystko zmieniło się dwa lata temu, kiedy zmodernizowano białołęcki odcinek linii Warszawa - Gdańsk. Od tamtej pory pociągi mkną po szynach z prędkością nawet ponad 160 km/h.

- Wcześniej ta prędkość wynosiła 40-60 km/h. Obecnie hałas nie pozwala nam normalnie funkcjonować np. spać i wypoczywać. Nasze małe dzieci budzą się w nocy z płaczem, przy każdym przejeżdżającym składzie, który powoduje też dodatkowo drgania podłoża do 200 m od linii kolejowej - tłumaczy Mariola Olszewska. Dodaje, że w domach położonych wzdłuż linii kolejowej już widoczne są skutki tych drgań: pęknięcia np. ścian, okien.

Może za dwa lata...

Zapytaliśmy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o to, dlaczego wciąż nie ma ekranów w najbardziej newralgicznych miejscach. - Zgodnie z warunkami decyzji środowiskowej, w celu dokładnego zbadania akustycznego oddziaływania przebudowanej linii kolejowej E-65 na zabudowę chronioną, zostanie wykonana analiza porealizacyjna. Pomiary wykonane przy Zawiślańskiej wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu kolejowego - mówi mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski. Zostanie ona wykonana po upływie roku od oddania do użytkowania wszystkich obiektów na terenie województwa mazowieckiego z przedstawieniem jej wyników w terminie 18 miesięcy. Przewidywany termin oddania do użytkowania linii kolejowej E-65 na Mazowszu to przełom 2014 i 2015 r. - mówi Maciej Dutkiewicz z PKP PLK. Dodaje też, że dopiero jeśli analiza wykaże, że normy hałasu są faktycznie przekroczone, zarządca infrastruktury wprowadzi "działania minimalizujące". Czyli np. zamontuje ekrany.

Mieszkańcy są rozżaleni.

- To absurdalne. Podobne "kwiatki" pojawiły się już przy budowie wiaduktu nad linią kolejową. Wiadukt, który miał poprawić nam życie, nie ma wind ani schodów, nie ma więc możliwości przejścia na drugą stronę torów. Na wiadukcie wybudowano ekrany od strony lasu, zamiast od strony domów. Minęły dwa lata i nikt nie potrafi wyjaśnić dlaczego - mówi Mariola Olszewska.

Kup bilet

Normy są przekroczone

Mieszkańcy podkreślają, że więcej już zrobić nie można. Były pisma, petycje, zbieranie podpisów, aż po badania natężenia hałasu. Niestety, ekranów wciąż nie ma, chociaż są dowody na to, że normy są przekroczone. Potwierdził to Mazowiecki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- W okresie od 12 do 14 marca WIOŚ przeprowadził pomiary hałasu emitowanego w wyniku funkcjonowania linii kolejowej w pobliżu stacji kolejowej PKP Warszawa-Choszczówka, w punkcie na terenie posesji przy ul. Zawiślańskiej. Wyniki wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu kolejowego - poinformował mieszkańców mazowiecki wojewódzki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.

Pomoc mieszkańcom obiecuje Marcin Korowaj.

- Powołałem zespół, którego celem jest ponowne zbadanie tematu. Złożymy w tej sprawie odpowiednie zażalenia do merytorycznych organów - deklaruje.

AS

 

Komentarze (9)

# wyborca

22.05.2014 11:08

Korowaj tyle zrobi, że pogada i koniec. Faktyczne działania podejmuje za to od kilku lat Tumasz:
radny.com.pl/dok2kadencja/pisma2pkp/

# amen

22.05.2014 12:30

Tumasz to się nadaje. Otwieram lodówkę i p. Tumasz też z niej wyskakuje. Dobrze, że już w listopadzie wybory

# gość

22.05.2014 12:41

Widać, że wybory blisko i się zaczynacie bać. Dlatego tyle niepochlebnych opinii atakujących radnego Tumasza.
A co do wyborów to racja. Zaczynajcie się, więc pakować powoli.

REKLAMA

# z Dąbrówki

22.05.2014 13:41

Tak jest ! Jeśli chcecie mieć coś wykonane, to pozostaje tylko Tumasz.

# arti

22.05.2014 22:42

Taa ciekawe ile i które to pociągi zasuwają tu po 160 ? Do tego nocą prześladując śpiące małe dzieci? Typowawe narzekanie Polaczków- pobudowałem się przy lotnisku, autostradzie, kolei - powinni teraz się ze mną cackać.

# do arti

23.05.2014 10:37

#arti napisał(a) 22.05.2014 22:42
Taa ciekawe ile i które to pociągi zasuwają tu po 160 ? Do tego nocą prześladując śpiące małe dzieci? Typowawe narzekanie Polaczków- pobudowałem się przy lotnisku, autostradzie, kolei - powinni teraz się ze mną cackać.
Widzisz matołku i nie masz racji. Jak się budowaliśmy to hałas był znośny i nikomu to nie przeszkadzało. Jak PKP modernizowało linie powinni byli uwzglednić zmiane głośności. Byle droga w polu teraz ma ekrany, pół Bródna przysłonięte jest "szklarniami" a tu PKP żadzi sie swoimi prawami i z nikim się nie liczy.
Zapraszamy do nas jak będzie jechał towarowy i szybko zmienisz zdanie jak nie bedziesz mógł usłyszeć własnych mysli.

REKLAMA

# Z OKIENKA

23.05.2014 17:52

przenieść ekrany z Mostu północnego - nie wiem co one tam chronią - ale prywaciarze na tych ekranach ZAROBILI MNÓSTWO KASY - ROZPORZĄDZENIE ZOSTAŁO NAPISANE POD NICH

# widok na świat

23.05.2014 21:45

Te ekrany nieprzezroczyste to poraża.
Ani to ładne ani estetyczne.

# akuku

23.05.2014 22:49

A przejazd pociągiem który zazwyczaj jest ucztą dla oczu jest zwykłą makabrą. To co stawia teraz PKP przy torach jest obleśne.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024