Wścieklizna w wawerskich lasach. Apel do właścicieli psów i kotów
24 maja 2021
W związku ze stwierdzeniem przypadków wścieklizny na terenie Warszawy przeprowadzono akcję szczepienia lisów.
U żyjących na Mazowszu dzikich zwierząt stwierdzono przypadki wścieklizny. 27 kwietnia wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby.
Wścieklizna w Wawrze
- Na terenie Warszawy obszary zagrożone znajdują się na terenie dzielnicy Wawer (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu Kwitnącej Akacji, od południa Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni) oraz dzielnicy Wesoła (część dzielnicy na południe od ul. Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu I Praskiego Pułku i od południa ul. Trakt Brzeski) - pisze urząd miasta.
Właściciele domowych zwierząt powinni pamiętać, że przez najbliższe dwa tygodnie psy należy prowadzić na smyczy, natomiast koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Szczepienie lisów w Warszawie
Samorząd apeluje, by nie dotykać rozłożonych w lasach szczepionek oraz powstrzymać się od spuszczania psów ze smyczy. Ponadto zakazane jest organizowanie wszelkich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.
- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną - przypomina warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
(dg)