Szukają absolwentów Murowanki. Powstanie książka o zabytku
24 maja 2021
Historyczka sztuki Magdalena Stopa pisze książkę o jednym z najcenniejszych zabytków dzielnicy. Niezbędna będzie pomoc najstarszych mieszkańców Wawra.
Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły przy Płowieckiej 77 należy do ścisłej czołówki najcenniejszych budynków Wawra.
Czym była Murowanka?
Murowanka powstała w 1903 roku w sąsiedztwie tzw. zajazdu napoleońskiego, stojącego przy skrzyżowaniu dróg łączących Warszawę z Lublinem i Brześciem. Oryginalnie była to szkoła elementarna, czyli odpowiedniczka dzisiejszej podstawówki.
Po dokonanym przez marszałka Józefa Piłsudskiego zamachu stanu przed wejściem do Murowanki ustawiono pomnik z rzeźbą orła, upamiętniający poległych podczas walk o niepodległość żołnierzy pochodzących z Wawra. Budynek pełnił funkcje szkolne aż do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Później opuszczona szkoła przez pewien czas była składem pomocy naukowych i sprzętu sportowego. Następnie mieścił się w niej dział techniczny spółdzielni Społem, a przez kolejnych kilkadziesiąt lat popadała w ruinę.
Szukają świadków historii
W lutym wawerski samorząd przyznał stypendium na książkę o Murowance. Napisze ją historyczka sztuki Magdalena Stopa, autorka m.in. "Przed wojną i pałacem" i "My, rowerzyści z Warszawy" oraz współautorka serii "Ostańce: kamienice warszawskie i ich mieszkańcy". Niezbędna będzie pomoc absolwentów Murowanki.
- Szukamy również osób, które były związane, odwiedzały Murowankę po wojnie, gdy działała tam jadłodajnia, mieszkała emerytowana nauczycielka czy funkcjonował magazyn i zakład stolarski - pisze w "Gazecie Wawerskiej" Magdalena Górniewicz. - Interesują nas też dokumenty związane z przeszłością budynku: świadectwa uczniów, fotografie czy inne bezcenne artefakty. Czekamy codziennie w Murowance lub pod numerem telefonu 789-387-581.
(dg)